Δείχνει τα… δόντια του!

Αγώνα με τον αγώνα ο Θρύλος γίνεται ολοένα και καλύτερος και αναγκάζει τους αντιπάλους του να… τρέμουν! Άνετη νίκη επί της Α.Ε.Λ. (4-0) και συνεχίζει.

Ένας Ολυμπιακός απολαυστικός. Να τον… πιείς στο ποτήρι! Κάθε παιχνίδι που περνάει ο Θρύλος ανεβάζει ρυθμούς, παίζει ακόμα καλύτερο ποδόσφαιρο, βάζει ακόμα περισσότερα γκολ και κάνει τον κόσμο του να φωνάζει από τις κερκίδες: «Έτσι ονειρευόμαστε τον Ολυμπιακό!». Με τον Κώστα Φορτούνη να κάνει… μαγικά πράγματα μέσα στον αγωνιστικό χώρο και να πετυχαίνει το πρώτο του χατ τρικ (16’, 44’, 75’) και τον Γιώργο Μασούρα να σκοράρει για πρώτη φορά με τα ερυθρόλευκα, οι Πειραιώτες… διέλυσαν την Α.Ε.Λ. με 4-0, στην 15η εξ’ αναβολής αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-2-3-1. Ο Ζοζέ Σα ήταν κάτω από τα δοκάρια. Στην άμυνα ήταν οι Τοροσίδης, Μεριά, Μιράντα και Τσιμίκας. Ο Γκιλιέρμε με τον Νάτχο ήταν στο κέντρο και «δεκάρι» ο Φορτούνης. Ο Ποντένσε ήταν στη μία πτέρυγα, ο Γιώργος Μασούρας στην άλλη και στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Γκερέρο.

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, ο Ολυμπιακός ανέλαβε την πρωτοβουλία. Έκλεισε την ΑΕΛ στα καρέ της και μέσα σε ένα λεπτό, στο 4’, έχασε δύο καλές ευκαιρίες, με Ποντένσε και Φορτούνη. Στο πρώτο κομμάτι του ματς, ο Πέδρο Μαρτίνς δεν είχε κάνει κάποιο τρικ, ο Ποντένσε έπαιζε δεξιά και αριστερά ο Μασούρας. Ο Πορτογάλος εξτρέμ ήταν πολύ επιθετικός και κεφάτος. Ο Μασούρας βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση στο 8’ και, παίρνοντας υπέροχη μπαλιά από τον Νάτχο, στόπαρε με το στήθος και έβαλε μπροστά τον Θρύλο, με σουτ στην κίνηση! Το 1-0 για τον Ολυμπιακό, νωρίς στο ματς.

Η πίεση προς την εστία του Κρίστινσον συνεχίστηκε, όπως επιτάσσει ο τρόπος και το στιλ παιχνιδιού του Ολυμπιακού μας! Επιθετικό ποδόσφαιρο, ποδόσφαιρο κατοχής και κυριαρχίας. Κάπως έτσι ήρθε στατική φάση στο 14’, που έφερε την… αεροπορία μέσα στην περιοχή της ΑΕΛ. Ο Φορτούνης εκτέλεσε και ο Γιακιμόφσκι κράτησε παρατεταμένα τη φανέλα του Μιράντα, μέσα στην περιοχή, με τον Κομίνη να υποδεικνύει την -καταφανέστατη- παράβαση. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού ανέλαβε την εκτέλεση και δεν λάθεψε. Το 2-0 στο 16΄για τον Ολυμπιακό μας. Η ομάδα μας έδειχνε, προς πάσα κατεύθυνση, τα δόντια της…

Ο Θρύλος συνέχισε στο ίδιο μοτίβο και ελάχιστα πριν τη λήξη του ημιχρόνου έφτασε και σε τρίτο γκολ. Με καταιγιστικό ρυθμό και κάθε… κατεβασιά του να… μυρίζει γκολ, ο Ολυμπιακός αποδείκνυε εκ νέου, για ποιο λόγο είναι, από την αρχή του πρωταθλήματος, ό,τι καλύτερο έχει να επιδείξει η Super League και το ελληνικό ποδόσφαιρο. Δεν είναι τυχαίο, άλλωστε, το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός είναι ο μόνος εκπρόσωπος της Ελλάδας, στο ευρωπαϊκό στερέωμα, με τη συμμετοχή στο Europa League. Ο Φορτούνης και ο Γκερέρο συνεργάστηκαν άψογα και ο αρχηγός του Ολυμπιακού έφτασε στο δεύτερο προσωπικό του γκολ, στο 44’.

Με επτά αλλαγές, σε σχέση με την ενδεκάδα που νίκησε τον Αστέρα στην Τρίπολη, ο Ολυμπιακός πήγε στην ανάπαυλα με σκορ 3-0 υπέρ του, χειροκρότημα από την εξέδρα και… υποσχέσεις για άλλα τόσα γκολ στην επανάληψη. Ο Ολυμπιακός μπήκε στο δεύτερο μέρος με την ίδια ενδεκάδα, αλλά στο 50’ ο Λάζαρος πήρε την θέση του Ποντένσε. Και πήγε στην αριστερή πτέρυγα.

Η διάθεση της ομάδας μας παρέμεινε η ίδια. Μεγάλο ρόλο σε αυτό έπαιξαν οι πολλές αλλαγές του Μαρτίνς στο βασικό σχήμα. Γεγονός που σήμαινε ότι οι ποδοσφαιριστές που πήραν θέση βασικού κόντρα στην ΑΕΛ, έπαιζαν με μεγάλη δίψα και ήταν και φρέσκοι. Ο Μπίμπαρς Νάτχο άφησε στο 61’ την θέση του στον Θανάση Ανδρούτσο, ο οποίος πέρασε δίπλα στον Γκιλιέρμε. Ο Ισραηλινπος άκουσε το όνομά του να γίνεται σύνθημα στα χείλη των οπαδών του Θρύλου στο πέταλο. Ο Γκιλιέρμε και ο Φορτούνης θα εκτίσουν την ποινή της τιμωρίας τους στο παιχνίδι με τον Πανιώνιο, το Σάββατο και έτσι έμειναν στο ματς μέχρι το τέλος. Αντίθετα, ο Γκερέρο άφησε την θέση του στον Αχμέντ Χασάν, στο 66’ και έτσι το ντεμπούτο του Ζιλ Ντίας με τη φανέλα του Θρύλου, πήρε παράταση. Ο Πορτογάλος κάθισε εκ νέου στον πάγκο, παρά το ζέσταμα, το οποίο έκανε.

Ο Φορτούνης ήταν σε έναν από αυτά τα «δαιμονισμένα» βράδια του και στο 67’ πήγε να σκοράρει απευθείας από κόρνερ! Ο ρυθμός μοιραία έπεσε, μετά το 75’ και ο Ολυμπιακός άρχισε να σκέφτεται περισσότερο και το παιχνίδι του Σαββάτου, με τον Πανιώνιο. Ο Γκιλιέρμε απείλησε στο 74’ με δυνατό σουτ, ενώ ο Φορτούνησε συνέχισε στο… δικό του τέμπο και έφτασε και σε τρίτο γκολ, ένα λεπτό μετά. Παίρνοντας την ασίστ από τον Θανάση Ανδρούτσο, μπήκε στην περιοχή και, αφού ξεπέρασε και τον Κρίστινσον, πλάσαρε και έκανε το 4-0.

Το φιλμ του αγώνα:

4’ Πρώτη απειλή για τον Θρύλο στο ματς! Σέντρα του Φορτούνη από δεξιά, η μπάλα πέρασε από τους Κρίστινσον και Καρανίκα, ο Μασούρας στο δεύτερο δοκάρι είχε κινηθεί πιο μπροστά και δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την κατάσταση.

5’ Εκρηκτικός ο Ολυμπιακός στο πρώτο πεντάλεπτο του ματς! Συνεχόμενα λάθη στην άμυνα της ΑΕΛ, ο Κρίστινσον πρώτα έσωσε στο τετ-α-τετ με τον Ποντένσε και στη συνέχεια της φάσης ο Φορτούνης με προβολή από δεξιά μέσα στην περιοχή δεν κατάφερε να βρει στόχο!

8’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ!!!! ΜΑΓΙΚΗ μπαλιά του Νάτχο λίγο μπροστά από τον χώρο του κέντρου, βρήκε υπέροχα τον Μασούρα, ο οποίος κατέβασε εκπληκτικά την μπάλα με το στήθος και πλάσαρε στην κίνηση, για το 1-0 της ομάδας μας νωρίς στο ματς!

15’ Πέναλτι κερδίζει ο Θρύλος μετά από πεντακάθαρο τράβηγμα φανέλας του Γιακιμόβσκι στον Μιράντα.

16’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ!!! 2-0 για τον Ολυμπιακό με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Κώστα Φορτούνη!

26’ Ο Μεριά βρήκε ωραία τον Γκερέρο στην πλάτη της άμυνας, ο Γκόλιας πρόλαβε την εκτέλεση του Ισπανού φορ και έδιωξε τον κίνδυνο για την εστία του Κρίστινσον.

32’ Φανταστική προσποίηση του Φορτούνη στον άξονα και κάθετη μεταβίβαση στον Μασούρα, που πλάσαρε λίγο άουτ!

36’ Σέντρα του Τσιμίκα από αριστερά, ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Μασούρα από το ύψος του πέναλτι, ο Κρίστινσον έδιωξε σε κόρνερ!

44’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ!!! 3-0 για τον Θρύλο που «καθαρίζει» το ματς με τον Κώστα Φορτούνη και πάλι! Ο Γκερέρο από δεξιά βρήκε με ωραία συρτή πάσα τον «Φόρτου» κι αυτός με το αριστερό τελείωσε όμορφα τη φάση για να τριπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας μας!

55’ ΔΟΚΑΡΙ για τον Ολυμπιακό! Ο Γκιγιέρμε μπήκε στην περιοχή από δεξιά και με τακουνάκι πάτησε έστρωσε στον Μασούρα, που εκτέλεσε χαμηλά στην απέναντι γωνία, με τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι του Κρίστινσον.

61’ Καλή στιγμή για τον Θρύλο που άγγιξε το 4-0! Σέντρα του Τσιμίκα από αριστερά, κεφαλιά του Γκερέρο στο πρώτο δοκάρι, λίγο άουτ η μπάλα.

67’ Ο Φορτούνης εκτέλεσε απευθείας το κόρνερ, με τον Κρίστινσον να διώχνε με υπερένταση σε κόρνερ!

74’ Ωραία ενέργεια του Ανδρούτσου και επανάκτηση κατοχής, έσπασε για τον Γκιγιέρμε που έκανε το σουτ εκτός περιοχής, μπλόκαρε ο Κρίστινσον.

75’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ!!!! Φοβερή κάθετη πάσα του Ανδρούτσου στον Φορτούνη, που βγήκε απέναντι στον Κρίστινσον, πέρασε τον γκολκίπερ της Α.Ε.Λ. και πλάσαρε σε κενή εστία για το 4-0!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τοροσίδης, Μεριά, Μιράντα, Τσιμίκας, Γκιγιέρμε, Νάτχο (61’ Ανδρούτσος), Ποντένσε (50’ Λάζαρος), Μασούρας, Φορτούνης, Γκερέρο (66’ Χασάν).

Α.Ε.Λ. (Τζιανλούκα Φέστα): Κρίστινσον, Μπάλλας (84’ Λεοζίνιο), Μπαργκάν, Μιλοσάβλιεβιτς, Γιακιμόβσκι, Γκόλιας, Σικάουκα (58’ Νούνιτς), Μόρας, Καρανίκας, Ακόστα, Ζίβκοβιτς (46’ Ζίζιτς).