«Σφραγίζει» την πρόκριση στην έδρα του

Ο Ολυμπιακός ήρθε ισόπαλος (3-3) κόντρα στον ΠΑΣ Λαμία και στον επαναληπτικό του «Γ. Καραϊσκάκης», θα πάρει το εισιτήριο για τα ημιτελικά.

Την πρόκρισή του στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας θα «σφραγίσει» ο Ολυμπιακός, σε περίπου 20 ημέρες στο «Γ. Καραϊσκάκης». Ο Θρύλος ήρθε ισόπαλος (3-3) κόντρα στον ΠΑΣ Λαμία, αλλά αυτό που κρατάει είναι η εμφάνιση των Σολδάνο και Ντίας, οι οποίοι χρησιμοποιήθηκαν για πρώτη φορά στο αρχικό σχήμα και πέτυχαν και τα πρώτα τους γκολ με την ερυθρόλευκη φανέλα! Το τρίτο γκολ της ομάδας μας σημείωσε ο Αχμέντ Χασάν.

Ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-4-2 και την ακόλουθη ενδεκάδα: Χουτεσιώτη στο τέρμα, Ανδρούτσο δεξί μπακ, Τσιμίκας αριστερό μπακ, Μεριά με Μιράντα στόπερ. Καμαρά και Μπουχαλάκη στον άξονα, Ντίας στη μία πτέρυγα, Μασούρα στην άλλη, Σολδάνο και Χασάν στην επίθεση. Μία ακόμη διαφορετική ενδεκάδα, με τον Πέδρο Μαρτίνς να δείχνει ξανά ότι εμπιστεύεται το ρόστερ του στο σύνολό του! Ο προπονητής του Ολυμπιακού δίνει ευκαιρίες σε πολλούς ποδοσφαιριστές, κρατώντας άπαντες σε εγρήγορση και ποντάροντας στη δίψα τους, για να δείξουν ότι στον Θρύλο δεν υπάρχουν… ρεζέρβες! Το περιβραχιόνιο έφερε ο Ανδρέας Μπουχαλάκης.

Με εκατέρωθεν απειλητικές στιγμές, κυρίως από στατικές φάσεις, άρχισε το ματς. Ο Ολυμπιακός, μετά τις πρώτες στιγμές, πήρε μέτρα στο γήπεδο και προσπάθησε να βγει μπροστά. Μία κακή στιγμή, στο 9’, έφερε αναπάντεχα μπροστά στο σκορ τη Λαμία, έπειτα από κακό υπολογισμό στην άμυνα και στο τέρμα (ο Χουτεσιώτης γλίστρησε και δεν πάτησε καλά, με αποτέλεσμα να μην ελέγξει σωστά τη φάση) η Λαμία προηγήθηκε. Ο Θρύλος, ο οποίος αδίκως βρέθηκε πίσω στο σκορ, απάντησε άμεσα, με τον Ντίας, ο οποίος στο ντεμπούτο του, ως βασικός, σκόραρε! Ο Πορτογάλος πήρε για πρώτη φορά χρίσμα βασικού και βρήκε δίχτυα!

Οι συνθήκες, κάτω από τις οποίες γινόταν το ματς, γίνονταν ολοένα και πιο δύσκολες, καθώς η βροχή έπεφτε σταθερά, από το πρώτο λεπτό (αλλά και πιο πριν). Από τα μισά του πρώτου μέρους, το γήπεδο έγινε πολύ βαρύ. Παρόλα αυτά, ο Ολυμπιακός έβγαινε διαρκώς μπροστά και συνέχιζε να πιέζει. Σε πολύ καλή κατάσταση έδειξε ο Σολδάνο, ο οποίος με σωστή αντίληψη στον χώρο και των κινήσεων των συμπαικτών του, τροφοδοτούσε διαρκώς τους ακραίους, Μασούρα και Ντίας, φτιάχνοντας κινδύνους προς την εστία της Λαμίας. Από στατική φάση και άλλη μια άτυχη στιγμή, ακόμη ένα αυτογκόλ, οι γηπεδούχοι βρήκαν το 2-1. Η φετινή κακοδαιμονία της ομάδας μας με τα αυτογκόλ δεν έχει… προηγούμενο.

Παρά το δεύτερο γκολ, το οποίο δέχθηκε ο Ολυμπιακός, οι ποδοσφαιριστές του Πέδρο Μαρτίνς δεν έχασαν το ηθικό τους. Βγήκαν ξανά μπροστά, για να διορθώσουν το «λάθος» στον φωτεινό πίνακα του ΔΑΚ Λαμίας. Με τους ακραίους να κάνουν πολύ από το παιχνίδι και τον Σολδάνο να αποτελεί κινητήριο μοχλό στην επίθεση, ο Ολυμπιακός έψαχνε την ισοφάριση και στη συνέχεια τη νίκη. Δεν κατάφερε, μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, να βρει το γκολ για το 2-2. Παρότι συνέχισε να έχει την μπάλα και να κάνει παιχνίδι, δεν μπόρεσε να σκοράρει εκ νέου, αν και έχασε ευκαιρίες. Η βροχή συνέχισε να δυναμώνει…

Το δεύτερο μέρος άρχισε και ο Ολυμπιακός μπήκε απαράλλαχτος. Το γκολ της ισοφάρισης δεν άργησε να έρθει. Ο Σολδάνο, πήρε υπέροχη πάσα από τον Μασούρα, με την ομάδα μας να συνδυάζεται πρώτα υπέροχα, από αριστερά! Ο Αργεντινός σέντερ φορ επισφράγισε την καλή εμφάνισή του με γκολ και έδειξε ότι μέρα με τη μέρα ανεβαίνει και θα αποτελέσει ένα ακόμη όπλο, για τον Πέδρο Μαρτίνς. Στο 51’ ο Θρύλος έφερε το ματς στα ίσια και είχε μπροστά του πολύ χρόνο, προκειμένου να φτάσει και στο 2-3 (ή και σε περισσότερα γκολ) και να φύγει νικητής από το ΔΑΚ Λαμίας. Με το 2-2 ο Ολυμπιακός πήρε περισσότερα μέτρα στο γήπεδο και παρότι το γήπεδο γινόταν ολοένα και πιο βαρύ, η ομάδα μας έφτασε και σε τρίτο γκολ, στο 61’. Ο Χασάν ήταν ο σκόρερ. Ο Σολδάνο ήταν παρών και σε αυτή τη φάση. Σκαφτή πάσα του Καμαρά, «τσίμπημα» της μπάλας με το κεφάλι ο Αργεντινός επιθετικός, πλασέ πανέξυπνο του «Φαραώ» και ο Θρύλος μπροστά.

Το παιχνίδι είχε αποκτήσει άγρια ομορφιά. Μία ολιγωρία στην άμυνα της ομάδας μας, όμως, κόστισε ακόμη ένα γκολ. Η Λαμία βρήκε άμεσα τον δρόμο προς την ισοφάριση και το ματς άρχισε πάλι από την αρχή στο… 62’. Ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε την πρώτη του αλλαγή στο ματς, βγάζοντας τον Χασάν και βάζοντας στο ματς τον Γκερέρο, να παίξει στην κορυφή της επίθεσης, μαζί με τον Σολδάνο. Ένας πιο βραχύσωμος και κινητικός επιθετικός, με στοιχεία και περιφερειακού φορ, ο Γκερέρο θέλησε να δώσει τρεξίματα και περισσότερη κίνηση στη γραμμή κρούσης. Τα πολλά στρατηγικά πλάνα είχαν πάει… περίπατο. Από τη μία το σκορ που είχε ανοίξει και από την άλλη το βαρύ τερέν, δυσκόλευαν την όποια τακτική προσέγγιση.

Ο Πέδρο Μαρτίνς έριξε στο ματς τον Κούτρη, βάζοντας τον στο αριστερό άκρο της επίθεσης, μπροστά από τον Τσιμίκα και απέσυρε τον Ζιλ Ντίας, σκόρερ για τον Ολυμπιακό. Το τερέν ήταν ιδιαιτέρως βαρύ, δυσκόλευε πάρα πολύ την ανάπτυξη για την ομάδα μας, η οποία ως πιο ποιοτική και με διάθεση να παράγει ποδόσφαιρο, με την μπάλα κάτω, είχε πρόβλημα. Ο Βοΐλης στο 90’ αντικατέστησε τον εξαιρετικό Σολδάνο, ο οποίος έφτιαξε δύο γκολ και πέτυχε ένα. Ο Γκερέρο στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων έφτασε κοντά στο να δώσει στην ομάδα μας τη νίκη, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε κόντραρε σε σώματα παικτών της Λαμίας και πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σαράνοβ. Έτσι, το 3-3 ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης με τον Θρύλο να τελειώνει με την υπόθεση πρόκριση, στον επαναληπτικό του «Γεώργιος Καραϊσκάκης».

Το φιλμ του αγώνα:

4’ Ο Ανδρούτσος έκανε το σουτ, ο Πλιάτσικας έβαλε το κεφάλι του και έδιωξε σε κόρνερ.

9’ Γκολ 1-0 για τη Λαμία με το σουτ του Τσούκαλου.

12’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛ!!!!! 1-1 ισοφαρίζει ο Θρύλος με τον Ζιλ Ντίας! Ο Σολδάνο με άψογη σέντρα από αριστερά, βρήκε τον Πορτογάλο εξτρέμ μέσα στην περιοχή, που κοντρόλαρε τη μπάλα και με αριστερό πλασέ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Σαράνοβ.

16’ Ο Τσιμίκας εκτέλεσε το κόρνερ από αριστερά, ο Σολδάνο πήρε την κεφαλιά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

20’ Καλή στιγμή για τον Θρύλο! Ο Χασάν έγινε αποδέκτης της μπάλας στο ύψος του πέναλτι όμως το σουτ του ήταν άστοχο και πέρασε άουτ.

23’ Ο Ανδρούτσος εκτέλεσε το φάουλ από δεξιά, Σολδάνο και Χασάν μπήκαν στην φάση, ο Αιγύπτιος έκανε το γυριστό στην κίνηση, η μπάλα πέρασε άουτ.

26’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Θρύλο! Και πάλι ο Σολδάνο έβγαλε σε θέση τετ α τετ τον Ντίας με ωραία κεφαλιά-πάσα, όμως αυτή τη φορά ο Πορτογάλος εξτέμ δεν νίκησε τον Σαράνοβ που κράτησε το 1-1.

29’ Νέα καλή στιγμή για τον Θρύλο! Ο Σαράνοβ νίκησε αυτή τη φορά σε τετ-α-τετ τον Μασούρα για να κρατήσει το 1-1.

31’ Γκολ 2-1 για τη Λαμία με αυτογκόλ του Ανδρέα Μπουχαλάκη.

41’ Μετά από λάθος από τον Μπουλούλη, ο Μασούρας έκλεψε τη μπάλα, έκανε το σουτ αρκετά έξω από τη μεγάλη περιοχή χωρίς να βρει στόχο.

51’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛ!!!! 2-2 ισοφαρίζει ο Θρύλος με τον Φράνκο Σολδάνο! Ο Μασούρας από αριστερά γύρισε τη μπάλα στο ύψος της μικρής περιοχής και ο Αργεντινός στράικερ με ωραίο πλασέ, έστειλε τη μπάλα στη γωνία του Σαράνοβ.

61’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛ!!!! 2-3 προηγείται η ομάδα μας με τον Αχμέντ Χασάν! Ο Καμαρά σήκωσε την μπάλα στο Σολδάνο, αυτός πήρε την κεφαλιά και ο Αιγύπτιος φορ από κοντά έκανε το 3-2.

62’ Γκολ 3-3 ισοφαρίζει ο ΠΑΣ Λαμία με τον Τσούκαλο.

90’+3 Καλό σουτ του Γκερέρο έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Σαράνοβ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΣ Λαμία (Μάκης Χάβος): Σαράνοβ, Καρυπίδης, Πλιάτσικας, Ασίγκμπα (46’ Βασιλαντωνόπουλος), Μπουλούλης, Βάντερσον, Ασούμπρε, Σκόνδρας, Πίτι, Τσούκαλος (72’ Καραμάνος), Τομάς (67’ Μπερτόλιο).

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Χουτεσιώτης, Ανδρούτσος, Μεριά, Μιράντα, Τσιμίκας, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Ντίας (73’ Κούτρης), Μασούρας, Σολδάνο (90’ Βοΐλης), Χασάν (66’ Γκερέρο).