Ήττα για τον Θρύλο στην Τούμπα

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε απέναντι στον ΠΑΟΚ, στην Τούμπα, ηττήθηκε και στρέφεται ήδη στις επόμενες υποχρεώσεις του.

Έχει μπροστά του ματς υψίστης σημασίας, για το Europa League, την Πέμπτη. Την προσεχή Κυριακή έχει ακόμη ένα ντέρμπι, με την ΑΕΚ, στο Καραϊσκάκη. Και για τον λόγο αυτό ο Θρύλος του ελληνικού ποδοσφαίρου, δεν έχει χρόνο να σταθεί για πολύ σε μία ήττα. Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε στην Τούμπα, απέναντι στον ΠΑΟΚ και ηττήθηκε με σκορ 3-1.

Το αγωνιστικό πλάνο του Πέδρο Μαρτίνς έδειξε να περιστρέφεται γύρω από την -κατά γενική ομολογία- ανωτερότητα της ομάδας μας και τον τρόπο με τον οποίο αυτή θα έφερνε ένα γρήγορο γκολ. Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε στην Τούμπα με τέτοιο τρόπο, που έδειχνε ότι θέλει να αναλάβει τον ρόλο του «αφεντικού». Με 4-2-3-1 και περισσότερο δημιουργικές, παρά ανασταλτικές βλέψεις, ο Πέδο Μαρτίνς έβαλε βασικό τον Νάτχο, αντί του Καμαρά, αλλά και τον Γκερέρο στην επίθεση, για να έχει περισσότερη κίνηση και εναλλαγές με τον Φορτούνη, παρά ένα σέντερ φορ – «κολώνα» όπως ο Χασάν.

Το πλάνο της ομάδας μας πήγε… περίπατο, όταν ο Βιεϊρίνια, με μεγάλη δόση τύχης, έβαλε μπροστά τον ΠΑΟΚ, μόλις στο 3’. Ο Ολυμπιακός δέχθηκε αυτό το σοκ και δυσκολεύτηκε να ανακτήσει την ηρεμία, με την οποία επιχείρησε να παίξει αυτό το ματς. Γεγονός που οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν μέχρι το 20’, παίρνοντας προβάδισμα με δύο γκολ, με σκόρερ τον Μπίσεσβαρ (19’). Πλέον τα πράγματα είχαν γίνει ακόμη πιο δύσκολα για τον Ολυμπιακό, ο οποίος πέραν του σουτ του Χριστοδουλόπουλου στο 2’ (πριν το 1-0) είχε και ένα σουτ του Κούτρη στο 8’.

Στα εναπομείναντα 25’ του πρώτου μέρους, ο Ολυμπιακός απείλησε με Χριστοδουλόπουλο, Γκιλιέρμε και Γκερέρο, αλλά δεν βρήκε γκολ. Ο ΠΑΟΚ περιορίστηκε σε κατάσταση διαχείρισης του σκορ που είχε υπέρ του και δεν ανοιγόταν εύκολα, παρά έβγαινε (επικίνδυνα) σε αντεπιθέσεις. Η τύχη στο 3’ και η ολιγωρία της ομάδας μας στο 19’, το βοηθούσαν σε αυτό του το πλάνο. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Πέδρο Μαρτίνς έριξε στο ματς τους Καμαρά και Ντίας, αντίτων Χριστοδουλόπουλου και Νάτχο. Ο Πορτογάλος βοήθησε αρκετά στην επιθετική πλευρά του παιχνιδιού, ο Καμαρά συμμάζεψε λίγο περισσότερο ανασταλτικά τον άξονα.

Ο Ολυμπιακός έκανε μία καλή ευκαιρία στο 47’, με τον Γκερέρο να μην προλαβαίνει για εκατοστά να χριστεί σκόρερ, έπειτα από γύρισμα του Ντίας, αλλά αντί να μπει στο παιχνίδι σε εκείνο το σημείο, η ομάδα μας είδε τον ΠΑΟΚ, αρκετά μετά, να διευρύνει το προβάδισμά του… Το 3-0 ήρθε έπειτα από ατομικό λάθος στα μετόπισθεν και αρκετά αργά στο ματς, στο 81’. Σκόρερ ο Άκπομ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε λάθος του Σισέ και βγήκε μόνος για το γκολ. Ακόμη και μετά το 3-0, ο Ολυμπιακός δεν παράτησε το ματς. Ο Ντίας συνέχισε να παλεύει και ο Πέδρο Μαρτίνς έριξε στο ματς τον Χασάν, αντί του Φορτούνη, ο οποίος έδειξε επηρεασμένος και από μικροτραυματισμό. Η ομάδα μας μείωσε με τον Ποντένσε στο 87’, έπειτα από ενέργεια -ξανά- του Ντίας, αλλά πλέον φαινόταν ότι ήταν πολύ αργά, για να πάρει κάτι καλύτερο από τον αγώνα.

Ο Ολυμπιακός συνεχίζει την προσπάθειά του. Έχει μπροστά του ματς την Πέμπτη, ως η μόνη ελληνική ομάδα στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Έχει μπροστά του ακόμη ένα ντέρμπι, με την ΑΕΚ, στο Καραϊσκάκη. Η «μάχη» συνεχίζεται και ο Θρύλος έχει ακόμη μεγάλους στόχους στη σεζόν, αλλά και μία Super League, η οποία έχει 10 αγωνιστικές για να τελειώσει…

Το φιλμ του αγώνα:

2’ Πολύ δυνατό σουτ από τον Λάζαρο μακριά, έξω από την περιοχή του ΠΑΟΚ, η μπάλα βρήκε στο πάνω δίχτυ του Πασχαλάκη.

3’ Γκολ 1-0 για τον ΠΑΟΚ με σουτ του Βιεϊρίνια.

8’ Σουτ του Κούτρη με το αριστερό έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

19’ Γκολ 2-0 για τον ΠΑΟΚ με τον Μπίσεσβαρ.

21’ Σουτ του Γκιλιέρμε έξω από την περιοχή, έπεσε ο Πασχαλάκης στην αριστερή του γωνία και απέκρουσε.

23’ Πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Χριστοδουλόπουλου, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Πασχαλάκη.

37’ Σέντρα του Τοροσίδη από τα δεξιά, ο Γκερέρο έπιασε την κεφαλιά και ο Κρέσπο απομάκρυνε σε κόρνερ.

47’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Φορτούνης έδωσε τη μπάλα δεξιά στον Ντίας, εκείνος έκανε το γύρισμα, αλλά ο Γκερέρο δεν μπόρεσε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

81’ Κοντρόλ του Χασάν από σέντρα του Ποντένσε, γυριστό σουτ και η μπάλα πάνω από το δοκάρι.

82’ Γκολ 3-0 για τους γηπεδούχους με τον Άκπομ.

86’ Σουτ του Γκερέρο λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ.

87’ ΓΚΟΛ! 3-1 για τον Θρύλο με τον Ντανιέλ Ποντένσε. Ο Ντίας έκανε το σουτ με το δεξί μέσα στην περιοχή, ο Πασχαλάκης απέκρουσε και ο Πορτογάλος εξτρέμ πλάσαρε από κοντά, μειώνοντας το σκορ.

90’+4 Σουτ του Ντίας, η μπάλα ψηλά άουτ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βιεϊρίνια (80’ Γιαννούλης), Κρέσπο, Βαρέλα, Μαουρίσιο, Σάκχοφ (53’ Ολιβέιρα), Μπίσεσβαρ, Ελ Καντουρί, Ζαμπά, Άκπομ.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τοροσίδης, Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρης, Γκιλιέρμε, Νάτχο (46’ Καμαρά), Φορτούνης (76’ Χασάν), Ποντένσε, Λάζαρος (46’ Ντίας), Γκερέρο.