«Ισοπεδωτικός» παρά το τσουχτερό κρύο

Ο Ολυμπιακός… ζέστανε τον κόσμο του που βρέθηκε απόψε στο «Γ. Καραϊσκάκης» και πήρε εμφατική νίκη κόντρα στον ΟΦΗ με 5-1! Χατ τρικ πέτυχε ο Χασάν.

Τρομερή εμφάνιση από τον Θρύλο, που έκανε ό,τι ήθελε τον ΟΦΗ και τον… ισοπέδωσε νικώντας τον με 5-1! Οι «ερυθρόλευκοι» που παρά το τσουχτερό κρύο, είχαν πολλή όρεξη, έπαιξαν όμορφο ποδόσφαιρο και «ζέσταναν» τον κόσμο τους που βρέθηκε στις κερκίδες του «Γ. Καραϊσκάκης». Μάλιστα, ο Αχμέντ Χασάν πέτυχε το πρώτο του χατ τρικ με τη φανέλα του Ολυμπιακού. Τα υπόλοιπα γκολ της ομάδας μας πέτυχαν οι Μασούρας και Φορτούνης.

Ο κ. Μαρτίνς παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-2-3-1. Ο Σα ήταν κάτω από τα δοκάρια. Στην άμυνα, από δεξιά προς αριστερά ήταν οι Τοροσίδης, Μεριά, Μιράντα και Κούτρης. Ο Γκιλιέρμε με τον Καμαρά ήταν στα χαφ και δεκάρι ο Φορτούνης. Ο Ποντένσε άρχσε δεξιά, ο Μασούρας αριστερά και στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Χασάν! Το ματς άρχισε με τον ΟΦΗ να χάνει μία καλή ευκαιρία και την ομάδα να μας να αναζητά τον τρόπο να αναλάβει τα ηνία της αναμέτρησης. Ο διαιτητής Φωτιάς χαρίστηκε στον Νέιρα στο 4’ και δεν τον απέβαλε, όταν σε «κοκορομαχία» με τον Μιράντα, ο παίκτης του ΟΦΗ άπλωσε χέρι και χαστούκισε τον αμυντικό του Ολυμπιακού! Λάθος με το καλημέρα για τον διαιτητή Φωτιά, από την Πέλλα.

Η ομάδα μας δέχθηκε πίεση στα πρώτα λεπτά. Ο ΟΦΗ είναι μία ομάδα, της οποίας τα περιθώρια για την παραμονή στην κατηγορία στενεύουν και έτσι σε κάθε επίθεσή της έδειχνε ότι θέλει μόνο τη νίκη. Ο Ολυμπιακός δεν παρασύρθηκε από τον ρυθμό που προσπάθησε να δώσει η φιλοξενούμενη ομάδα και προσπάθησε να κάνει μόνο το παιχνίδι του. Τακτική, η οποία απέδωσε και μάλιστα άμεσα! Στο 15ο λεπτό και με τον Τοροσίδη να βρίσκεται εκτός γηπέδου, για να του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες, μετά από χτύπημα, η ομάδα μας αναπτύχθηκε ωραία, σε αντεπίθεση. Ο Ποντένσε, από δεξιά, έβγαλε συστημένη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, εκεί όπου ο Μασούρας, με ωραία κεφαλιά, νίκησε τον Στρέζο και έκανε το 1-0!

Δυστυχώς, για την ομάδα μας, ο Τοροσίδης δεν κατέστη εφικτό να συνεχίσει και ο Τσιμίκας πήρε την θέση του στο 19’, πηγαίνοντας αριστερό μπακ. Ο Κούτρης πήγε δεξιά. Ένα λεπτό μετά, ο Καμαρά αισθάνθηκε ενοχλήσεις και επίσης αντικαταστάθηκε. Την θέση του στο ματς πήρε ο Μπουχαλάκης και πέρασε, στον άξονα, δίπλα στον Γκιλιέρμε… Δύο αναγκαστικές αλλαγές για τον Ολυμπιακό στο 20λεπτο… Παρόλα αυτά η ομάδα μας συνέχισε να είναι καλύτερη στο ματς. Πλησίασε αρκετές φορές την εστία του Στρέζου. Δεν κατάφερε να σκοράρει δεύτερο γκολ άμεσα. Παίζοντας, σταθερά, από τα πλάγια, η ομάδα μας δημιουργούσε πολλά προβλήματα στον ΟΦΗ.

Το δεύτερο γκολ της ομάδας μας, ήρθε, μοιραία, στο 36’. Υπέροχη αντεπίθεση και πάλι. Ο Φορτούνης κουβάλησε την μπάλα όσο χρειαζόταν, στον άξονα. Την έσπασε, την κατάλληλη στιγμή, στον Χασάν και ο Φαραώ, με ωραίο τελείωμα, έκανε το 2-0! Ο Θρύλος έβαλε σε αυτό το σημείο τις βάσεις, για να τελειώσει το ματς και το έπραξε λίγο αργότερα. Συγκεκριμένα, τέσσερα λεπτά, στο 40’, Ποντένσε έκανε δύο τις ασιστ του στο ματς και μετά από υπέροχη «κατεβασιά» της ομάδας μας, ωραίες εναλλαγές της μπάλας και ανάπτυξη, βρήκε με σέντρα τον Φορτούνη μέσα στην περιοχή και εκείνος έκανε με υπέροχη κεφαλιά το 3-0!

Ο Θρύλος πάτησε τον ΟΦΗ στο πρώτο μέρος, νίκησε και την ατυχία του, έχοντας χάσει δύο παίκτες με ενοχλήσεις και είχε μπροστά του 45 λεπτά για να κάνει διαχείριση του σκορ και, ει δυνατόν, να το αυξήσει. Το… έπραξε, με το «καλημέρα» στο δεύτερο μέρος! Σέντρα του Τσιμίκα από αριστερά, προβολή του Χασάν και 4-0 ο –καταιγιστικός- Ολυμπιακός του Πέδρο Μαρτίνς!! Η ομάδα μας συνέχισε να πιέζει και κάθε «κατεβασιά»,,, μύριζε γκολ! Με τον Φορτούνη, για ακόμη μία φορά, μαέστρο, ο Θρύλος έβγαζε αντίδραση, μετά την Ντιναμό και έδειχνε ότι θα κυνηγήσει μέχρι τέλους όλους του τους στόχους!

Ο διαιτητής Φωτιάς τα… δικά του. Απίθανη γκέλα σε πεντακάθαρο πέναλτι του Στρέζου πάνω στον Χασάν στο 55’, το οποίο θα έδινε μέχρι και ο… προπονητής του ΟΦΗ, από το σημείο όπου βρισκόταν. Από τον πάγκο του. Τόσο… οφθαλμοφανές! Και όμως, κανείς από τη διαιτητική ομάδα δεν… το είδε! Ο ΟΦΗ μείωσε αμέσως μετά, με πολύ ωραίο γκολ του Ναμπίλ, στο 57’. Προσωρινά οι ποδοσφαιριστές του ΟΦΗ πίστεψαν ότι θα ξαναμπούν στο παιχνίδι, όμως ο Φαραώ είχε… άλλη άποψη. Υπέροχη κάθετη πάσα του Ποντένσε, ασθενής απόκρουση του Στρέζου και πλασέ εύστοχο του Χασάν, για το 5-1! Ο Ολυμπιακός συνέχιζε με το γκάζι στο πάτωμα, όπως ο Φωτιάς, που άφησε καθαρό οφσάιντ του ΟΦΗ, να εξελιχθεί σε επίθεση και μάλιστα επικίνδυνη, λίγο μετά…

Ο Φορτούνης συνέχισε να οδηγεί τον Ολυμπιακό προς ακόμη περισσότερα γκολ και η ομάδα μας δεν έδειχνε διατεθειμένη να σταματήσει στο 5-1. Στο 67’ ο Χασάν έχασε και άλλη μεγάλη ευκαιρία, για το 6-1! Λίγη ώρα μετά, ο Μιγκέλ Άνχελ Γκερέρο πήρε την θέση του Ποντένσε στο ματς και ο Θρύλος γύρισε τη διάταξή του σε 4-3-3, με Μασούρα και Γκερέρο περιφερειακά (και τον Φορτούνη επίσης πίσω τους) και τον Χασάν στην κορυφή της επίθεσης! Χορταστικός ο Ολυμπιακός, φόρτωσε γκολ την εστία του ΟΦΗ, δείχνοντας ξανά τα δόντια του, ενόψει της συνέχειας. Ο διαιτητής Φωτιάς αρνήθηκε ακόμη ένα πέναλτι, αυτή τη φορά των Σακόρ και Μπράουν, πάνω στον Φορτούνη. Καθαρή ανατροπή εις βάρος του Έλληνα άσου του Ολυμπιακού, αλλά… καμία παράβαση, σύμφωνα με τον Φωτιά…

Παρά το υπέρ του 5-1 ο Θρύλος συνέχιζε να πιέζει τον ΟΦΗ για να διευρύνει κι άλλο το σκορ. Γκερέρο (83’) και Χασάν στο (85’), είχαν ευκαιρία να ανεβάσουν κι άλλο τον δείκτη του σκορ, αλλά μία ο Στρέζος που έβαλε… στοπ στον Ισπανό φορ και μία ο Αιγύπτιος που έκανε αστόχησε στο «ψηλοκρεμαστό» που επιχείρησε, το 5-1 παρέμεινε μέχρι τέλους.

Το φιλμ του αγώνα:

15’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛ!!!! 1-0 για τον Θρύλο με τον Γιώργο Μασούρα! Εκπληκτική σέντρα του Ποντένσε από δεξιά και μέσα στην περιοχή, με τον νεαρό εξτρέμ να πιάνει την κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Στρέζου.

36’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛ!!!!! 2-0 για τον Ολυμπιακό με τον Αχμέντ Χασάν! Ο Φορτούνης έκλεψε τη μπάλα την έδωσε εντός περιοχής στον Αιγύπτιο φορ που δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει και να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα!

40’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛ!!!! 3-0 για τον Θρύλο με τον Κώστα Φορτούνη! Ο Χασάν πάσαρε στον Ποντένσε, εκείνος έκανε εξαιρετική σέντρα από δεξιά, ο αμαρκάριστος «Φόρτου» έπιασε την καρφωτή κεφαλιά, νίκησε τον Στρέζο και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0!

42’ Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Μπουχαλάκης βγήκε στην αντεπίθεση, πάσαρε στον Τσιμίκα, εκείνος σούταρε μέσα από την περιοχή, μπήκε κόντρα και κατέληξε κόρνερ.

46’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ!!!!! 4-0 για την ομάδα μας με τον Χασάν και πάλι! Ο Τσιμίκας με ωραία συρτή σέντρα από αριστερά βρήκε τον Αιγύπτιο φορ κι αυτός με κοντινή προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Στρέζου!

55’ Ο Ποντένσε έκανε κάθετη στον Χασάν, εκείνος τσίμπησε τη μπάλα προ του Στρέζου, έπεσε στο χορτάρι, αλλά δεν δόθηκε πεντακάθαρο πέναλτι.

57’ Γκολ 4-1 μειώνει ο ΟΦΗ με τον Νάμπι.

60’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ!!!! 5-1 για τον Ολυμπιακό με τον Αχμέντ Χασάν να πετυχαίνει χατ τρικ!!! Λάθος από τον Στρέζο, ο οποίος δεν μπόρεσε να μπλοκάρει τη μπάλα, αυτή στρώθηκε στον Αιγύπτιο, πλάσαρε με το δεξί έξω από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του ΟΦΗ!

62’ Κοντά στο 6-1 ο Ολυμπιακός! Σε αντεπίθεση που βγήκε, ο Μασούρας πάσαρε στον Φορτούνη, εκείνος έκανε το σουτ με το αριστερό μέσα στην περιοχή, αλλά ο Στρέζος κατάφερε να αποκρούσει και να διώξει σε κόρνερ.

64’ Δυνατό δεξί σουτ του Φορτούνη από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ.

67’ Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Θρύλο! Ο Μασούρας βρήκε τον Κούτρη, εκείνος σέντραρε από δεξιά στην καρδιά της άμυνας του ΟΦΗ, ο Χασάν έκανε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Μια ανάσα από το 6-1 και το… καρέ του Αιγύπτιου στράικερ!

69’ Αδύναμο πλασέ του Ποντένσε, μπλόκαρε ο Στρέζος.

73’ Ωραία συνεργασία του Ποντένσε με τον Μασούρα, εκείνος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά βρήκε πάνω σε σώματα.

83’ Ωραίο δεξί πλασέ του Γκερέρο, ο Στρέζος αποσόβησε το 6-1.

85’ Πολύ ωραία κάθετη του Φορτούνη για τον Χασάν, εκείνος προσπάθησε να περάσει τη μπάλα πάνω από τον Στρέζο και χάθηκε η ευκαιρία για το 6-1.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τοροσίδης (20’ Τσιμίκας), Μεριά, Μιράντα, Κούτρης, Γκιλιέρμε, Καμαρά (21’ Μπουχαλάκης), Ποντένσε (74’ Γκερέρο), Μασούρας, Φορτούνης, Χασάν.

ΟΦΗ (Νίκος Καραμπετάκης): Στρέζος, Σακόρ, Μιχόγεβιτς, Άλβαρες (76’ Οικονόμου), Παπάζογλου (65’ Ποτουρίδης), Μεγιάδο, Νάμπι, Κοροβέσης, Μπράουν, Νέιρα (53’ Πάρσον), Μπάρος.