Στο «ρελαντί» ο Θρύλος

Άνετο πέρασμα του Ολυμπιακού με 2-0 από τη Ριζούπολη, κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Χωρίς να χρειαστεί να φορτσάρει ο Ολυμπιακός πέρασε από τη Ριζούπολη, νικώντας με 2-0 τον Απόλλωνα, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Super League. Το σκορ θα μπορούσε να είχε πάρει μεγαλύτερη έκταση, αλλά ο Θρύλος ήταν άτυχος, καθώς είχε δύο δοκάρια με τους Κούτρη και Χασάν, ενώ ο κ. Σέζος στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, δεν καταλόγισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Γαρουφαλιά πάνω στον Ποντένσε.

Ο κ. Μαρτίνς παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-2-3-1. Ο Σα ήταν στο τέρμα. Στην άμυνα, από δεξιά προς αριστερά ήταν οι Τοροσίδης, Μεριά, Μιράντα και Κούτρης. Ο Γκιλιέρμε με τον Μπουχαλάκη ήταν οι δύο κεντρικοί μέσοι και μπροστά τους έπαιζε ο Φορτούνης. Ο Ποντένσε ήταν αριστερά, ο Μασούρας δεξιά και στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Χασάν.

Στο πρώτο κομμάτι του αγώνα ο Ολυμπακός είχε τον επιθετικό μονόλογο. Δίχως κάποια σπουδαία ευκαιρία, παρόλα αυτά. Ένα σουτ του Φορτούνη στο 5’ ήταν άστοχο. Ο Ακόστα σούταρε άτσαλα στο 12’, ψηλά άουτ. Ο Ολυμπιακός περνούσε πολύ την μπάλα από τον άξονα, σε μία προσπάθεια να εκμεταλλευτεί την κάθετη πάσα του Μπουχαλάκη, αρχικά, αλλά και του Φορτούνη, στη συνέχεια. Ποντένσε και Μασούρας άλλαξαν άμεσα πλευρά.

Σταδιακά ο Ολυμπιακός άρχισε να χτίζει πιο ωραία την ανάπτυξή του, με την μπάλα να βγαίνει περισσότερο και στα άκρα. Ποντένσε και Μασούρας έγιναν ολοένα και πιο δραστήριοι, στον χώρο ευθύνης τους. Η πίεση, την οποία η ομάδα μας άρχιζε σιγά-σιγά να εντείνει, απέφερε καρπούς στο 24’, με σέντρα από δεξιά, κακή εκτίμηση και αυτογκόλ απόν τον Στάθη. Ένα γκολ με τίμημα. Δευτερόλεπτα πριν το 1-0, ο Τοροσίδης χτύπησε πάνω σε φάση στην άμυνα του Ολυμπιακού και δεν κατέστη εφικτό να συνεχίσει. Τον αντικατέστησε στο 28’ ο Θανάσης Ανδρούτσος.

Ο Θρύλος συνέχισε να πιέζει, για να «καθαρίσει» το ματς. Φορτούνης στο 35’ και Χασάν στο 37’ δεν κατάφεραν να σκοράρουν, με τον Αιγύπτιο να χάνει τεράστια ευκαιρία. Ο Απόλλων δύσκολα περνούσε τη σέντρα και μόνο για αντεπίθεση, δίχως ιδιαίτερα αποτελέσματα. Το πρώτο μέρος έληξε με τον Θρύλο να προηγείται. Η ομάδα μας όφειλε στο δεύτερο μέρος να σκοράρει ξανά, για να «καθαρίσει» το ματς.

Πέραν της αλλαγής του Τόρο, ο Ολυμπιακός μπήκε στο δεύτερο μέρος δίχως άλλη αλλαγή. Ο Μασούρας έκανε καλό σουτ στο 57’, ο Χουάντερσον μπλόκαρε. Ο Ολυμπιακός δεν άλλαξε τον τρόπο ανάπτυξής του. Αλλαγή σε πρόσωπα, όχι και σε διάταξη, από τον Πέδρο Μαρτίνς, ο οποίος στο 58’ έβγαλε τον Φορτούνη και έβαλε τον Νάτχο. Το σύστημα διατηρήθηκε αναλλοίωτο.

Τεράστια, διπλή ευκαιρία, έχασε η ομάδα μας στο 61’ και στο 62’! Υπέροχη ανάπτυξη, γύρισμα του Ποντένσε, απομάκρυνση δίχως επιτυχία από την άμυνα του Απόλλωνα, σουτ στην κίνηση με το αριστερό του Κούτρη και δοκάρι! Στην εξέλιξη της φάσης, ο Ποντένσε έφυγε ανά από δεξιά, γύρισε στον άξονα, στο πέναλτι και ο Νάτχο έχασε μοναδική στιγμή, πλασάροντας αδύναμα και ο Χουάντερσον μπλόκαρε! Η μπάλα… τιμωρεί και ο Θρύλος έπρεπε να είναι, στη συνέχεια του ματς, πιο προσεκτικός στην τελική προσπάθεια, για να τελειώσει το ματς.

Ο Απόλλων αναθάρρησε, από τις χαμένες ευκαιρίες και βγήκε μπροστά, όσο ήταν δυνατόν, για να ισοφαρίσει… Ο Χασάν έφτασε κοντά στο 2-0, στο 65’, ενώ λίγο νωρίτερα δοκάρι είχε και ο Απόλλων, με τον Ελ Χέλβε. Το 2-0, στο 68’, ήρθε με τρόπο… μαγικό! Ο Γκιλιέρμε βρήκε με φανταστική κάθετη μπαλιά τον Ποντένσε, ο οποίος μπήκε στην περιοχή από δεξιά και έκανε υπέροχο κοντρόλ και πάσα με τη μία, εκεί όπου ο επερχόμενος Χασάν, έκανε, με ωραίο, ψύχραιμο πλασέ, το γκολ για τον Θρύλο. Μάλιστα, λίγο μετά, η ομάδα μας άγγιξε και το 3-0, όμως από κόρνερ, η κεφαλιά του Χασάν, πήγε με… περιπέτεια στο δοκάρι και στην αγκαλιά του Χουάντερσον… Διπλό δοκάρι, μάλιστα, στο 72’ για τον Θρύλο.

Ο Πέδρο Μαρτίνς σήκωσε τον Σολδάνο. Ο Αργεντινός πήρε την θέση του Μασούρα στο 75’ και η διάταξη έμεινε 4-2-3-1 και ο νεοεισελθών πήγε δεξιά. Η ομάδα μας συνέχισε να κυνηγά και άλλα γκολ. Ο Σα, όποτε χρειάστηκε, ήταν εκεί. Το σκορ παρέμεινε στα επίπεδα του 2-0 μέχρι το τέλος, κι αυτό γιατί ο κ. Σέζος στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων δεν καταλόγισε πέναλτι στο μαρκάρισμα του Ποντένσε από τον Γαρουφαλιά.

Το φιλμ του αγώνα:

4’ Σουτ του Μπουχαλάκη έξω από την περιοχή και αριστερά, η μπάλα κόντραρε.

5’ Ευκαιρία για τον Θρύλο! Ο Κούτρης, ενώ ήταν στο έδαφος, πέρασε στον Φορτούνη και αυτός με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ.

18’ Ο Μασούρας σούταρε έξω από την περιοχή, μπλόκαρε εύκολα ο Χουάντερσον.

19’ Μακρινό σουτ του Μπουχαλάκη, ο Χουάντερσον μπλόκαρε.

22’ Σέντρα του Τοροσίδη από δεξιά, κεφαλιά του Μπουχαλάκη από κοντά, η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι.

24’ ΓΚΟΟΟΛΛΛ!!!! 0-1 για τον Θρύλο με το αυτογκόλ του Στάθη. Ο Ποντένσε έβγαλε τη σέντρα από δεξιά και ο αμυντικός των γηπεδούχων στην προσπάθειά του να διώξει προ του Χασάν, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα από κοντά.

30’ Καλό σουτ από τον Φορτούνη που δοκίμασε το δεξί του πόδι έξω από την περιοχή, η μπάλα λίγο άουτ.

33’ Καλή στιγμή για τον Θρύλο! Σουτ του Ποντένσε έξω από την περιοχή, η μπάλα πάνω από το δοκάρι του Χουάντερσον!

35’ Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό! Ο Χασάν έκανε σουτ στην κίνηση μετά από μπαλιά του Μπουχαλάκη, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

37’ Τρομερή μπαλιά του Φορτούνη στον Χασάν, αυτός έκανε δυνατό σουτ στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα δίπλα από το δοκάρι.

57’ Συρτό μακρινό σουτ του Μασούρα στην κίνηση, έπεσε και μπλόκαρε ο Χουάντερσον.

61’ ΔΟΚΑΡΙ για τον Θρύλο! Ο Κούτρης με εξαιρετικό σουτ στην κίνηση με το αριστερό, σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Χουάντερσον!

62’ Ο Νάτχο βρέθηκε αφύλαχτος στη μεγάλη περιοχή, έκανε αδύναμο πλασέ, με τον Χουάντερσον να μπλοκάρει.

66’ Τετ α τετ του Χασάν με τον Χουάντερσον, πρόλαβε να «τσιμπήσει» τη μπάλα, αλλά ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα απομάκρυνε σε κόρνερ.

70’ ΓΚΟΟΟΟΟΛΛΛΛ!!!! 0-2 για τον Θρύλο με τον Χασάν! Ο Γκιλιέρμε έκανε το γέμισμα στην περιοχή του Απόλλωνα, ο Ποντένσε με φανταστικό τρόπο στρώνει τη μπάλα στον Αιγύπτιο στράικερ, ο οποίος με αριστερό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Χουάντερσον!

72’ Διπλό δοκάρι για τον Θρύλο σε μία φάση! Εκτέλεση κόρνερ από δεξιά, ο Μπουχαλάκης πιάνει την κεφαλιά, η μπάλα χτυπά πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι κι στη συνέχεια στο κάθετο και την αγκαλιά του Χουάντερσον!

87’ Σουτ του Κούτρη εκτός περιοχής, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.

90’+2 Ο Γαρουφαλιάς «γκρέμισε» τον Ποντένσε εντός περιοχής. Ο κ. Σέζος ο οποίος ήταν κοντά στη φάση, δεν είδε παράβαση, δείχνοντας να συνεχιστεί το ματς.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Απόλλων Σμύρνης (Μπάμπης Τεννές): Χουάντερσον, Οριουέλα, Στάθης, Γκίνο (76’ Γαρουφαλιάς), Κύργιας, Βαφέας, Ντουρσό, Ναδάλες, Ρώσση (40’ Βάρκας), Ακόστα (54’ Ντεφεντερίκο), Ελ Χέλβε.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τοροσίδης (28’ Ανδρούτσος), Μεριά, Μιράντα, Κούτρης, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Φορτούνης (58’ Νάτχο), Ποντένσε, Μασούρας (76’ Σολδάνο), Χασάν.