Ανατροπή στο… ρελαντί

Ο Θρύλος δεν φόρτσαρε, πέτυχε δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο με τους Γκιλιέρμε και Μπουχαλάκη και νίκησε με 2-1 τον Ατρόμητο.

Το σερί νικών του Ολυμπιακού στο «Γ. Καραϊσκάκης» συνεχίστηκε και απόψε. «Θύμα» του αυτή τη φορά ήταν ο Ατρόμητος. Τον νίκησε με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο. Το τελικό σκορ, είναι λίγο βάσει των ευκαιριών που είχαν οι «ερυθρόλευκοι». Ο Μέγιερι ήταν σε πολύ καλή ημέρα για τους γηπεδούχους και κράτησε το σκορ στα επίπεδα του 2-1 μέχρι το τέλος. Η μεσαία γραμμή έδωσε τη νίκη στον Θρύλο, με τους Γκιλιέρμε (50’) και Μπουχαλάκη (75’), να πετυχαίνουν τα δύο γκολ της ομάδας μας.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-2-3-1 και γνώριμα πρόσωπα στην ενδεκάδα. Ο Σα ήταν κάτω από τα δοκάρια. Δεξιά στην άμυνα ήταν ο Ελαμπντελαουί, αριστερά ο Κούτρης και στόπερ ήταν οι Σισέ και Μεριά. Ο Μπουχαλάκης με τον Γκιλιέρμε ήταν οι δύο κεντρικοί μέσοι και σε ελεύθερο ρόλο, «δεκάρι», ήταν ο Φορτούνης. Ο Ποντένσε άρχισε αριστερά, ο Μασούρας δεξιά και στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Γκερέρο.

Ο Ατρόμητος απείλησε πρώτος στο ματς, από στατική φάση, αλλά ο Σα ήταν εκεί και εξουδετέρωσε το φάουλ του Αιγύπτιου, μαζί με τη βοήθεια της δοκού. Η ομάδα μας προσπάθησε να αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να κρατήσει πίσω τον Ατρόμητο. Στο πρώτο κομμάτι του αγώνα, ο Ολυμπιακός βρισκόταν περισσότερο στην επίθεση και μάλιστα έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Μασούρα στο 12’. Ο άσος του Ολυμπιακού πήρε κάθετη μπαλιά και έκανε υπέροχο κοντρόλ, ελίχθηκε μέσα στην περιοχή και σούταρε, αλλά ο Μέγιερ του έκλεισε τον δρόμο προς ένα πραγματικά υπέροχο γκολ! Το ματς ήταν, εν πολλοίς ισορροπημένο και ο Ατρόμητος απάντησε με Μάντσον στο 14’, αλλά ο Σα ήταν ξανά εκεί! Στο πρώτο τέταρτο ο Θρύλος αναπτυσσόταν πολύ ωραία, έπαιζε στον κενό χώρο και έβγαινε συχνά απειλητικός προς την εστία του Μέγιερι, αλλά «τα χάλαγε» στην τελική προσπάθεια. Πάσα ή σουτ.

Για τρίτη φορά, μέσα σε 18 λεπτά, ο Ζοσέ Σα δήλωσε παρών, εξουδετερώνοντας και πάλι σουτ του Ουάρντα, σε φάουλ που εκτέλεσε, από τον άξονα. Στα πρώτα 20 λεπτά του ματς η κατοχή της μπάλας ήταν 60% για τον Ολυμπιακό και 40% για τον Ατρόμητο. Ενδεικτικό του τρόπο με τον οποίο οι δύο αντίπαλοι προσέγγιζαν την αναμέτρηση. Ο Ολυμπιακός ποδόσφαιρο κυριαρχίας και ο Ατρόμητος ποδόσφαιρο αναμονής. Δυστυχώς, όμως, ο Ολυμπιακός δεν είχε καταφέρει να εκμεταλλευτεί την ανωτερότητά του και την κατοχή που είχε. Ούτε σε κανονική ροή, ούτε σε στατική φάση. Και -ακόμη πιο δυστυχώς- το πλήρωσε. Στο 30’ ο Ατρόμητος μπήκε μπροστά στο σκορ με τον Κουλούρη, έπειτα από ολιγωρία στην άμυνα και αδυναμία του Σα να εξουδετερώσει, από κοντινή απόσταση, το πλασέ του επιθετικού των φιλοξενούμενων.

Στο αμέσως επόμενο διάστημα η ομάδα μας έδειχνε «έξω από τα νερά της». Σε σχέση με το πρώτο μέρος του αγώνα, δυσκολευόταν περισσότερο να δημιουργήσει, ενώ έχανε και πιο εύκολα την μπάλα. Για δέκα λεπτά και κάτι δεν είχε καμία αξιόλογη φάση, απέναντι στον Ατρόμητο, ο οποίος έδειχνα καλά οργανωμένος στα μετόπισθεν και φάνταζε δύσκολο να καμφθεί το αμυντικό του πλάνο. Ο Ντανιέλ Ποντένσε δημιούργησε στο 44’ μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, αλλά ο Φορτούνης δεν τελείωσε σωστά τη φάση, με αποτέλεσμα να χαθεί για τον Ολυμπιακό η στιγμή και μία -πολύ- πιθανή ισοφάριση! Ο διαιτητής Γκεστράνιους χάρισε -προφανή- κάρτα στον Ρισβάνη, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, με τον αμυντικό του Ατρόμητου να πηγαίνει στο μαρκάρισμα του Γκερέρο από πίσω… Ακόμη μία καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό χάθηκε λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, με τον Μασούρα να γυρίζει παράλληλα για τον Γκερέρο και τον Ρισβάνη να κόβει τελευταία στιγμή! Ο Σα, στο άλλο άκρο του γηπέδου, βγήκε μακριά από την εστία του, για να κόψει τον Μπρούνο, που έβγαινε μόνος του, έχοντας ανοιχτό γήπεδο μπροστά του.

Το πρώτο μέρος έληξε με το σκορ στο 1-0 και με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Ολυμπιακός πάτησε ξανά γκάζι. Πέντε λεπτά πέρασαν και η ομάδα μας βρήκε το πολυπόθητο γκολ της ισοφάρισης. Ο Φορτούνης σέρβιρε και ο Γκιλιέρμε εκτέλεσε, με κεφαλιά, από κοντινή απόσταση. Στο μεταξύ ο κ. Πέδρο Μαρτίνς είχε προχωρήσει σε δύο διορθωτικές κινήσεις, βάζοντας στο ματς τους Ντίας (αντί Μασούρα) και Χασάν (αντί Γκερέρο). Με νέα ώθηση, η ομάδα μας να πιέσει ακόμη περισσότερο. Με τον Φορτούνη να δημιουργεί και να έχει ανεβάσει ρυθμό, ο Ολυμπιακός έκλεισε τον Ατρόμητο εκ νέου στα καρέ του.

Ο Ολυμπιακός όφειλε όχι μόνο να συνεχίσει να πιέζει για το 2-1, αλλά να προσέξει και τις αντεπιθέσεις του Ατρόμητου. Ο Γκεστράνιους οριακά κρατούσε τον έλεγχο του ματς, με τους φιλοξενούμενους να καταφεύγουν συχνά – πυκνά, σε σκληρό παιχνίδι, προκειμένου να ανακόψουν τις επιθέσεις του Ολυμπιακού. Φάουλ η ομάδα μας έπαιρνε δύσκολα, παρόλα αυτά. Ο Ντίας ήταν σε καλό βράδυ και είχε δώσει μεγάλη φρεσκάδα και ταχύτητα στην πτέρυγα του Ολυμπιακού. Έπαιζε, κατά κανόνα, δεξιά, με ανάποδο πόδι. Ο Ποντένσε ήταν αριστερά. Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να έχει την κατοχή, αλλά κυνηγούσε το 2-1, προκειμένου να φτάσει στη νίκη, την οποία εδικαιούτο. Ο Ατρόμητος έμενε κλεισμένος στην άμυνά του και περίμενε την ομάδα μας να επιτεθεί…

Ο Ολυμπιακός έφτασε στο δεύτερο γκολ του, στο 75’! Ο Ποντένσε ήταν ο δημιουργός, βγάζοντας υπέροχη μπαλιά από δεξιά και -πρακτικά- χωρίς να κοιτάει! Αποδέκτης ο Ανδρέας Μπουχαλάκης, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ανάποδη κίνηση του Μέγιερι, πλάσαρε πέφτοντας και έκανε το 2-1! Ο Ολυμπιακός ήταν, επιτέλους, μπροστά στο σκορ. Ήταν -συνολικά- καλύτερος στο ματς και εδικαιούτο το προβάδισμά του! Μάλιστα, δεν έδειξε διάθεση να επαναπαυτεί στο 2-1. Ο Ατρόμητος ανέβασε ρυθμό, προσπαθώντας να ισοφαρίσει, αλλά ο Ολυμπιακός διατήρησε την ηρεμία του και προσπάθησε να κρατήσει ισορροπημένο το παιχνίδι. Ο Ποντένσε σε δύο περιπτώσεις (85’, 87’), έφτασε πολύ κοντά στο να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ κι άλλο, ωστόσο στάθηκε άτυχος. Έτσι, το τελικό 2-1 υπέρ του Θρύλου έμεινε μέχρι τέλους!

Το φιλμ του αγώνα:

13’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Θρύλο που… άγγιξε το 1-0! Εξαιρετική ενέργεια από τον Μασούρα που κατέβασε έξυπνα την μπάλα μέσα στην περιοχή και πέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο, μετά από όμορφη μπαλιά του Φορτούνη, σούταρε με το αριστερό, με τον Μέγερι όμως να απομακρύνει με τα πόδια!

18’ Ο Ποντένσε δοκίμασε το αριστερό του πόδι έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

30’ Γκολ 0-1 για τον Ατρόμητο με τον Κουλούρη.

35’ Εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη από δεξιά, η μπάλα πέρασε άουτ από το κεφάλι του Σισέ.

41’ Προσωπική ενέργεια του Σισέ, ο οποίος έφτασε λίγο έξω από την περιοχή και σούταρε με το αριστερό, με τον Μέγερι να μπλοκάρει σταθερά.

43’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Θρύλο! Ο Ποντένσε βρήκε τον Φορτούνη στο δεύτερο δοκάρι, εκείνος έκανε το κοντρόλ με το στήθος, αλλά στην προσπάθειά του να σουτάρει, η μπάλα πέρασε άουτ.

50’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ!!!! 1-1 ισοφαρίζει ο Θρύλος με τον Γκιλιέρμε! Ο Ντίας βρήκε δεξιά τον Φορτούνη, εκείνος έκανε τη σέντρα και ο Βραζιλιάνος χαφ με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Μέγερι!

57’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό!! Ο Χασάν έκανε το διαγώνιο πλασέ και ο Μέγερι απέκρουσε εντυπωσιακά, ενώ στη συνέχεια ο Θρύλος κέρδισε κόρνερ σε προσπάθεια του Ποντένσε να πλασάρει από κοντά.

75’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛ!!!!!!!!! Ο Θρύλος γυρίζει… τούμπα το ματς. 2-1! Ο Ομάρ πάσαρε στον Ποντένσε, εκείνος έκανε τη σέντρα από δεξιά και στο δεύτερο δοκάρι, ο Μπουχαλάκης έκανε πέφτοντας το διαγώνιο πλασέ με το αριστερό και νίκησε τον Μέγερι!

85’ Πολύ ωραία ενέργεια του Ποντένσε, ο οποίος πήρε τη μπάλα από αριστερά, μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε με το δεξί, αλλά βρήκε την εξωτερική πλευρά των διχτύων!

87’ Νέο… μαγικό του Ποντένσε, που έφερε τη μπάλα στο αριστερό του, σούταρε, αλλά αστόχησε από πολύ καλή θέση!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Μεριά, Σισέ, Κούτρης, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Ποντένσε, Μασούρας (46’ Χασάν), Φορτούνης (90’+2 Καμαρά), Γκερέρο (46’ Ντίας).

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Μέγερι, Κιβρακίδης (77’ Μανούσος), Ρισβάνης, Χατζηϊσαΐας, Σάκιτς, Μπουσούλατζιτς, Μάντσον, Ουάρντα (62’ Καρασαλίδης), Μπρούνο, Ενσικουλού (81’ Μούγιακιτς), Κουλούρης.