Ισόπαλος με τη Ντινάμο Κιέβου

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ήρθε ισόπαλος 1-1 στο δυνατό φιλικό με τη Ντινάμο Κιέβου.

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ήρθε ισόπαλος 1-1 στο δυνατό φιλικό με τη Ντινάμο Κιέβου, με τον Μπουχαλάκη να πετυχαίνει το μοναδικό γκολ της ομάδα μας. Ο Θρύλος έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο παρά τη συνεχή βροχή που έπεφτε κατά τη διάρκεια του αγώνα, δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες.

Η ομάδα μας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο πέμπτο λεπτό πήρε το προβάδισμα. Ο Γκιλιέρμε έκλεψε την μπάλα στη μεσαία γραμμή και έβγαλε τον Μασούρα γρήγορα στην αντεπίθεση από τα δεξιά. Ο τελευταίος γύρισε στο δεύτερο δοκάρι και ο Γκερέρο βλέποντας την κίνηση του Μπουχαλάκη πάσαρε με τη μία. Τα ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα είχαν δημιουργηθεί και ο Μπουχαλάκης με προβολή στην κίνηση δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0. Στα επόμενα δύο λεπτά ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ είχε και άλλες ευκαιρίες για να σκοράρει με τους Γκερέρο και Βαλμπουενά.

Η Ντινάμο είχε την πρώτη της καλή στιγμή στο 10′ με τον Σολ να αστοχεί στο πλασέ που επιχείρησε. Η καλή ανασταλτική λειτουργία της ομάδα μας δεν επέτρεπε στους Ουκρανούς να φτάσουν στην περιοχή του Σα και η επόμενη φορά που προσπάθησαν να απειλήσουν ήταν με τον Σεπέλιεφ στο 27′ με μακρινό σουτ.

Με τη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ έφτασε και πάλι κοντά στο γκολ, με τον αντίπαλο γκολκίπερ να μπλοκάρει την κεφαλιά του Τοροσίδη. ‘Ενα λεπτό αργότερα ήταν η σειρά του Μασούρα να απειλήσει, ενώ στο 32′ ο Σεμέδο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Ίδια κατάληξη είχε και η κεφαλιά του Τοροσίδη στο 43′, ύστερα από κόρνερ του Βαλμπουενά.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο, καθώς στο 45′ ο Σολ μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο Χάρμας.

Λίγα δευτερόλεπτα μετά την είσοδο τους στο παιχνίδι Φορτούνης και Ρατζέλοβιτς ήταν οι πρωταγωνιστές της πρώτης καλής στιγμής της ομάδας μας στο δεύτερο ημίχρονο. Συγκεκριμένα στο 65′ ο Φορτούνης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Καντίρι έδιωξε με το κεφάλι και ο Ρατζέλοβιτς με σουτ έστειλε την μπάλα πάνω από το δοκάρι. Στο 69′ ο Μπρούνο «ανάγκασε» τον Μπόικο σε δύσκολη επέμβαση με το ένα χέρι, ενώ στο 72’ ο γκολκίπερ της Ντινάμο σταμάτησε στην αριστερή του γωνία το σουτ του Γκερέρο. Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ συνέχισε να πιέζει και στο 76′ ο Γκιλιέρμε επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή, με τον Μπόικο να διώχνει και πάλι δύσκολα σε κόρνερ.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν σημειώθηκε κάποια μεγάλη φάση και έτσι το δυνατό τεστ με τη Ντινάμο Κιέβου τελείωσε ισόπαλο (1-1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τοροσίδης, Σεμέδο (46′ Παπαδόπουλος), Μπα, Κούτρης (82′ Τσιμίκας), Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Γιώργος Μασούρας (65′ Ρατζέλοβιτς), Μπρούνο, Βαλμπουενά (65′ Φορτούνης), Γκερέρο.