Θετική πρόβα

Λίγες μέρες πριν αντιμετωπίσει την Βικτόρια Πλζεν για τον Β' προκριματικό γύρο του UEFA Champions League, ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ νίκησε τη Νότιγχαμ Φόρεστ με 3-0.

Με δύο γκολ του Γκερέρο και ένα του Μασούρα, ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ επιβλήθηκε της Νότιγχαμ Φόρεστ με 3-0 στο τελευταίο φιλικό πριν την αναμέτρηση με τη Βικτόρια Πλζεν για τον Β’ προκριματικό γύρο του UEFA Champions League.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε την ομάδα μας με 4-2-3-1. Ο Σα κάθισε κάτω από τα δοκάρια έχοντας μπροστά του στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Παπαδόπουλο και Τσιμίκα. Γκιλιέρμε και Μπουχαλάκης ήταν τα δύο αμυντικά χαφ με τους Ποντένσε, Μασούρα στα άκρα και τον Βαλμπουενά πίσω από τον Γκερέρο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ, καθώς μόλις στο τρίτο λεπτό άνοιξε το σκορ. Η επιμονή του Γκερέρο έφερε το κόρνερ στο 3′ και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Ισπανός με κεφαλιά προς τα πίσω έστειλε την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι. Ο επερχόμενος Μασούρας με δεξί γυριστό σουτ νίκησε τον Μούριτς και έγραψε το 1-0. Πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα μας έφτασε στην επίτευξη και δεύτερου τέρματος και πάλι από κόρνερ. Ο Βαλμπουενά ανέλαβε και πάλι την εκτέλεση, ο Σεμέδο πιο ψηλά από όλους «ανάγκασε» τον αντίπαλο τερματοφύλακα σε δύσκολη απόκρουση και ο Γκερέρο με προβολή έκανε το 2-0 στο 8′.

Οι Άγγλοι δεν μπορούσαν να πλησιάσουν την περιοχή του Σα, ο οποίος δεν χρειάστηκε σε κανένα σημείο του πρώτου ημιχρόνου να επέμβει. Σε αντίθεση με τον Μούριτς. Ο γκολκίπερ της Νότιγχαμ στο 32′ σταμάτησε το μακρινό σουτ του Μασούρα, αλλά στη συνέχεια της φάσης ο Σεμέδο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα πόδια του Γκερέρο και από εκεί ο Ισπανός στα δίχτυα για το 3-0. Η κυριαρχία του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ συνεχίστηκε και στο 34′ ο Μασούρας και πάλι απείλησε με μακρινό σουτ. Στο 40′ ο Ελληνας άσος ήταν ξανά πρωταγωνιστής, καθώς πλάσαρε μετά από έξοχη πάσα του Βαλμπουενά, με τον Γουόρολ να διώχνει -ίσως- και μέσα από τη γραμμή της εστίας. Στο 42′ ήταν η σειρά του Βαλμπουενά, με τον Γάλλο να επιχειρεί το σουτ από τα αριστερά της περιοχής και τον Μούριτς να διώχνει εντυπωσιακά.

Έχοντας το υπέρ του 3-0 του πρώτου ημιχρόνου ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ έκανε διαχείριση του παιχνιδιού. Η Νότιγχαμ Φόρεστ απείλησε για πρώτη φορά στο παιχνίδι στο 77′, όταν ο Λόλεϊ επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή. Ο Σα στη μοναδική φορά που χρειάστηκε έπεσε στη γωνία του και έδιωξε σε κόρνερ. Η… απάντηση της ομάδας μας ήρθε στο 82′ με τον Ραντζέλοβιτς να βρίσκει ωραία τον Ελ Αραμπί στα αριστερά, αλλά η μπάλα από το σουτ του τελευταίου κατέληξε στην εξωτερική μεριά των διχτύων. Ο Σέρβος άσος στο 88′ είδε τον Παντιλίμον να μπλοκάρει την μπάλα στο πλασέ του στην τελευταία αξιόλογη φάση της αναμέτρησης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα (84′ Τζολάκης), Ελαμπντελαουί (72′ Τοροσίδης), Σεμέδο (72′ Μπα), Παπαδόπουλος, Τσιμίκας (78′ Κούτρης), Γκιλιέρμε (81′ Ανδρούστος), Μπουχαλάκης (46′ Καμαρά), Βαλμπουενά (78′ Ραντζέλοβιτς), Μασούρας (68′ Μπρούνο), Ποντένσε (81′ Ντουρμισάι), Γκερέρο (68′ Ελ Aραμπί).

Νότιγχαμ Φόρεστ (Σαμπρί Λαμουσί): Μούριτς (46′ Παντιλίμον), Κας, Ρόμπινσον (62′ Ριμπέιρο), Γουόρολ (72′ Φιγκεϊρέδο), Ντόουσον (62′ Μιλόσεβιτς), Γουότσον, Γκράμπαν (72′ Γουόκερ), Λόλεϊ (80′ Ρίτσαρντσον), Σίλβα (46′ Αμεόμπι), Αντομά (46′ Άπια), Όζμπορν (85′ Τζόνσον).