Έκανε το πρώτο βήμα

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα play-off του UEFA Champions League, επικρατώντας με 1-0 στην έδρα της Μπασακσεχίρ.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης, με το οποίο η ομάδα μας έφυγε νικήτρια, σημείωσε ο Γιώργος Μασούρας με κεφαλιά στο 53′ ύστερα από σέντρα του Βαλμπουενά. Μεγάλο μερίδιο στη νίκη είχε και ο Σα, ο οποίος στις καθυστερήσεις απέκρουσε πέναλτι του Visca και διατήρησε με αυτό τον τρόπο ανέπαφη την εστία του σε όλο το 90λεπτο. Οι γηπεδούχοι τελείωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Kahveci στο 80′.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε την ομάδα μας με τον Σα κάτω από τα δοκάρια και τους Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μεριά και Τσιμίκα στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Γκιλιέρμε και Μπουχαλάκης ήταν τα δύο αμυντικά χαφ με τους Γιώργο Μασούρα και Ποντένσε στα άκρα, ενώ ο Βαλμπουενά αγωνίστηκε πίσω από τον Γκερέρο.

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, κυκλοφορώντας με άνεση την μπάλα στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ σε αυτό το διάστημα είχε και δύο τελικές με τον Γκερέρο στο 4′ και με τον Γκιλιέρμε στο 11′. Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να φτάσουν με αξιώσεις στην περιοχή του Σα και οι μοναδικές φορές που απείλησαν στα επόμενα λεπτά, ήταν από δύο στημένες φάσεις, στις οποίες ανταποκρίθηκε σωστά η άμυνα του Θρύλου.

Στο 22′ το ανέβασμα του Τσιμίκα από τα αριστερά έφερε και τη σέντρα για την κεφαλιά του Γκερέρο. Αν και η μπάλα πέρασε από τον Gunok, ο Vieira έδιωξε μακριά απομακρύνοντας τον κίνδυνο για την ομάδα του. Τρία λεπτά αργότερα ο Visca βρέθηκε σε θέση βολής για την Μπασακσεχίρ, με τον Σα να αντιδρά σωστά και να μπλοκάρει. Οι στημένες φάσεις ήταν ένας τρόπος και για τις δύο ομάδες να ανησυχήσουν την αντίπαλη άμυνα, με τους γηπεδούχους να το… πετυχαίνουν στο 33′ με την άστοχη κεφαλιά του Crivelli και τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ στο 38′ με τον Γκιλιέρμε, ο οποίος δεν βρήκε στόχο στο πλασέ που επιχείρησε στην κίνηση, ύστερα από την εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά.

Η ομάδα μας θα μπορούσε να είχε δημιουργήσει και άλλες ευκαιρίες, αλλά οι γηπεδούχοι με αντικανονικό τρόπο σταμάτησαν επιθέσεις, για αυτό και τελείωσαν το πρώτο μέρος με τέσσερις κίτρινες κάρτες.

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ είχε την πρώτη καλή στιγμή και στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς στο 50′ οι παίκτες του Μαρτίνς έφυγαν γρήγορα στην αντεπίθεση με τον Gunok να μπλοκάρει το σουτ του Ποντένσε από τα αριστερά. Ο γκολκίπερ της Μπασακσεχίρ δεν μπορούσε να κάνει τίποτα τρία λεπτά αργότερα, όταν η ομάδα μας συνδυάστηκε άψογα στα δεξιά με τους Βαλμπουενά και Ποντένσε. Ο Γάλλος έβγαλε τη σέντρα και ο Μασούρας στο δεύτερο δοκάρι με ωραία κεφαλιά νίκησε τον Gunok και έστειλε την «στρογγυλή θεά» να αναπαυθεί στο βάθος της εστίας. Και μετά το γκολ ο Θρύλος είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και στο 61′ ο Ποντένσε απείλησε για ακόμα μια φορά με σουτ μέσα από την περιοχή.

Μετά το 65′ οι γηπεδούχοι ανέβηκαν πιο ψηλά στο γήπεδο προκειμένου να κυνηγήσουν την ισοφάριση και είχαν τρεις τελικές, χωρίς να το καταφέρουν, καθώς μία φορά που χρειάστηκε, ο Σα έπεσε στη γωνία του και κράτησε το μηδέν. Ο κ. Μαρτίνς θέλησε να δώσει πνοή στη μεσαία γραμμή και στο 72′ πραγματοποίησε την πρώτη του αλλαγή βάζοντας στον αγώνα τον Καμαρά στη θέση του Βαλμπουενά. Στο 80′ ο Kahveci αντίκρισε για δεύτερη φορά την κίτρινη κάρτα αφήνοντας την Μπασακσεχίρ με δέκα παίκτες. Οι γηπεδούχοι στις καθυστερήσεις «κέρδισαν» πέναλτι σε χέρι του Μπρούνο, ωστόσο ο Σα δεν επέτρεψε στον Visca να πανηγυρίσει βγαίνοντας νικητής.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μεριά, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Ποντένσε, Γιώργος Μασούρας (83′ Μπρούνο), Βαλμπουενά (73′ Καμαρά), Γκερέρο (88′ Ελ Αραμπί).​