Ανίκητος και αήττητος

Την πρόκριση στα play-off του UEFA Champions League πανηγύρισε ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, καθώς επιβλήθηκε και στον επαναληπτικό της Μπασακσεχίρ με 2-0.

Η ομάδα μας κατάφερε να πάρει τη νίκη, μπαίνοντας δυνατά και στα δύο ημίχρονα της αναμέτρησης.

Στο πρώτο δεν ευτύχησε να προηγηθεί, αφού η μπάλα δεν έκανε το χατίρι του Γκιλιέρμε τραντάζοντας το οριζόντιο δοκάρι. Ωστόσο στο δεύτερο 45λεπτο ο Ρούμπεν Σεμέδο έκανε την αρχή στο 55′ και ο Βαλμπουενά στο 78′ με πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ με τον Σα κάτω από τα δοκάρια και τους Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μεριά, Τσιμίκα στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Γκιλιέρμε και Μπουχαλάκης ήταν τα δύο αμυντικά χαφ με τους Ποντένσε, Γιώργο Μασούρα στα άκρα και τον Βαλμπουενά πίσω από τον Γκερέρο.

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ μπήκε στο παιχνίδι με διάθεση να ελέγξει τη μεσαία γραμμή και να επιτεθεί. Η πρώτη καλή στιγμή δεν άργησε να έρθει και για λίγα εκατοστά η ομάδα μας δεν βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο 4′. Συγκεκριμένα ο Γκιλιέρμε είχε χώρο έξω από την περιοχή, τον εκμεταλλεύτηκε επιχειρώντας το σουτ, ωστόσο η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Gunok.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να «χτυπήσουν» στο ανοικτό γήπεδο και στο 10′ ο Σα είπε «όχι» στο τετ α τετ που είχε με τον Visca, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Crivelli αστόχησε στην κεφαλιά που επιχείρησε. Ο ίδιος παίκτης είχε ακόμα μία τελική στο 16′, με τον γκολκίπερ του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ να βγαίνει και πάλι νικητής με τα πόδια.

Στο 21′ η ομάδα μας μετά από ωραίο συνδυασμό των Γκιλιέρμε, Βαλμπουενά και Ελαμπντελαουί, πάτησε περιοχή, ο Γάλλος επιχείρησε το σουτ από καλή θέση, με την μπάλα να φεύγει πάνω από το δοκάρι. Με τη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου του αγώνα ο Θρύλος έχασε ακόμα μία ευκαιρία για να σκοράρει. Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το φάουλ από δεξιά, ο Γκερέρο πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας στέλνοντας την άουτ.

Στο 36′ ο Σα πραγματοποίησε την επέμβαση του αγώνα σε μία φάση που ξεκίνησε καθαρά από οφσάιντ του Visca. Ο τελευταίος γύρισε από τα δεξιά, ο Robinho αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι πλάσαρε μπροστά από το τέρμα, με τον Πορτογάλο γκολκίπερ να πέφτει σωτήρια και να διώχνει σε κόρνερ. Ο Γιώργος Μασούρας είχε την τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου, με το αριστερό βολέ που επιχείρησε να περνά έξω από την περιοχή στο 42′.

Όπως στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στο δεύτερο, η ομάδα μας είχε την πρώτη τελική. Ο Ποντένσε έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Γκερέρο κοντρόλαρε και επιχείρησε το γυριστό σουτ, όμως ο Gunok βρισκόταν σε σωστή θέση και μπλόκαρε. Τρία λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 49′ ο Ποντένσε έστρωσε στον Βαλμπουενά, με τον Γάλλο να στέλνει τη «στρογγυλή θεά» στην εξωτερική μεριά των διχτύων. Η κυριαρχία του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ συνεχίστηκε και στο 55′ η υπεροχή της ομάδας μας μετουσιώθηκε σε γκολ. Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το φάουλ από δεξιά, ο Γκερέρο στο πρώτο δοκάρι πήρε την κεφαλιά με τον Gunok να αποκρούει ενστικτωδώς. Ο Σεμέδο, αν και πιεζόταν από τον Vieira, με προβολή έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας και έδωσε το έναυσμα για τους ξέφρενους πανηγυρισμούς που ακολούθησαν.

Οι φιλοξενούμενοι μετά τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα βγήκαν στην επίθεση κυνηγώντας την ισοφάριση, αλλά «έπεσαν» σε έναν εκπληκτικό Σα, ο οποίος αντέδρασε σωστά τόσο στο σουτ του Visca στο 62′, όσο και σε αυτό του Caicara τρία λεπτά αργότερα.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς φρέσκαρε την ομάδα του με την είσοδο του Ραντζέλοβιτς αντί του Ποντένσε στο 68′ και ο νεαρός Σέρβος φρόντισε να δικαιώσει τον προπονητή του δέκα λεπτά πιο μετά, όταν κέρδισε το πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Βαλμπουενά λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 2-0.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μεριά, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε (89′ Κούτρης), Μπουχαλάκης, Ποντένσε (68′ Ραντζέλοβιτς), Μασούρας, Βαλμπουενά (80′ Καμαρά), Γκερέρο.​