Θρύλος πέντε ταχυτήτων!

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ νίκησε τον Βόλο με 5-0 και πέτυχε την τρίτη του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα μας συνεχίζει αήττητη σε όλες τις διοργανώσεις έχοντας δεχθεί μόλις ένα γκολ σε εννιά επίσημα ματς που έχει δώσει μέχρι τώρα. Το σκορ άνοιξε στο 12′ ο Γκιλιέρμε με κεφαλιά, ενώ στο 72′ ο Ελ Αραμπί διπλασίασε τα τέρματα των «ερυθρόλευκων». Ο Γκερέρο λίγα λεπτά μετά την είσοδο του ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 και ο Βαλμπουενά με πέναλτι στο 84′ διαμόρφωσε το 4-0. Το σκορ “έκλεισε” ο Σουντανί στις καθυστερήσεις, γράφοντας έτσι το τελικό 5-0.

Ο Θρύλος είχε από το πρώτο λεπτό την μπάλα στην κατοχή του και με υπομονή οργάνωνε τις επιθέσεις του. Με τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου ο Γκαραβέλης έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ το έξοχο σουτ που επιχείρησε ο Βαλμπουενά από τα αριστερά της περιοχής, ωστόσο ο γκολκίπερ του Βόλου δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα λίγα δευτερόλεπτα αργότερα όταν ο Γάλλος εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά και ο Γκιλιέρμε αφού πρόλαβε τον Τσοκάνη με γυριστή έστειλε τη «στρογγυλή θεά» στο βάθος της εστίας.

Οι φιλοξενούμενοι περίμεναν την ομάδα μας στο μισό γήπεδο και προσπαθούσαν να βγουν στην αντεπίθεση για να «χτυπήσουν» στο ανοικτό γήπεδο. Στο 18′ το κατάφεραν με τον Muniz να αστοχεί στην καλύτερη ευκαιρία του Βόλου στο πρώτο μέρος.

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ συνέχισε να ελέγχει τη μεσαία γραμμή και να βγαίνει στην επίθεση. Μάλιστα στο 23′ θα μπορούσε να είχε πετύχει και δεύτερο γκολ, όμως ο Γκαραβέλης με τα ακροδάχτυλα και το οριζόντιο δοκάρι δεν επέτρεψαν να γίνει το 2-0.

Τα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου 45λεπτου κύλησαν με τον Θρύλο να έχει την υπεροχή και να αναπτύσσεται από τα άκρα προκειμένου να δημιουργήσει ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα, ενώ το σύνολο του Ferrando να επιδιώκει αρχικά να μην δεχτεί άλλο γκολ και εν συνεχεία να επιτεθεί…

Οι δύο επεμβάσεις του Σα στις αρχές του δευτέρου μέρους διατήρησαν τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ μπροστά στο σκορ, με το… σκηνικό στη συνέχεια να μεταφέρεται στην αντίπαλη περιοχή. Οι ευκαιρίες διαδέχονταν η μία την άλλη για την ομάδα μας, η οποία πίεζε για να διευρύνει το προβάδισμα της.

Στο 70′ ο κ. Πέδρο Μαρτίνς πραγματοποίησε την πρώτη του διορθωτική κίνηση από τον πάγκο βάζοντας τον Σουντανί στη θέση του Ραντζέλοβιτς. Στα επόμενα δευτερόλεπτα που ακολούθησαν της αλλαγής, Κούτρης και Βαλμπουενά συνδυάστηκαν άψογα με τον Γάλλο να… μοιράζει τη δεύτερη του ασίστ στο ματς και τον Ελ Αραμπί να βρίσκει δίχτυα σε ακόμα ένα παιχνίδι. Ο τελευταίος στο 74′ έδωσε τη θέση του στον Γκερέρο, με τον Ισπανό να παίρνει και τη σκυτάλη στο σκοράρισμα αξιοποιώντας στο 79′ την υπέροχη κάθετη μπαλιά του Κούτρη.

Η ομάδα μας δεν σταμάτησε εκεί και στο 83′ ο Λυράντζης ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Ποντένσε, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να δείχνει την άσπρη βούλα και την κόκκινη κάρτα στον παίκτη του Βόλου. Ο Βαλμπουενά μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι και με αυτό τον τρόπο διαμόρφωσε το 4-0. Οι “ερυθρόλευκοι” επεφύλασσαν ακόμα ένα τέρμα για τον κόσμο τους, με τον Κούτρη να κάνει τη σέντρα από αριστερά στις καθυστερήσεις και τον Σουντανί να σκοράρει από κοντά για το τελικό 5-0!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σισέ, Μεριά, Κούτρης, Καμαρά, Γκιλιέρμε (85′ Μπενζιά), Ποντένσε, Ραντζελοβιτς (71′ Σουντανί), Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί (74′ Γκερέρο).​