Μπορούσε και τη νίκη

Καλύτερος στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ο Ολυμπιακός μπορούσε να πάρει και τη νίκη κόντρα στην Tottenham στην πρεμιέρα του UEFA Youth League.

Οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1, με τον Φέκκα να ισοφαρίζει το γκολ του Parrott και τον Μπουλάρι να έχει δοκάρι για τον Ολυμπιακό τρία λεπτά πριν το τέλος!

Ο Ρικάρντο Πέρες παρέταξε την ομάδα μας με σύστημα 4-2-3-1. Ο Τζολάκης ήταν κάτω από τα δοκάρια, με τους Μαρτίνη, Γκοτζαμανίδη, Μπέλιτς και Ντουμάνη να βρίσκονται στην αμυντική γραμμή. Νεοφυτίδης και Νικόλης ήταν οι δύο στα χαφ, με την τριάδα των Φέκκα, Σουρλή και Κατσαβάκη να κινείται πίσω από τον Βοΐλη.

Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας τον έλεγχο της μπάλας και σπρώχνοντας την Τottenham στην περιοχή της. Από αδράνεια της άμυνας, ο Parrott κατάφερε στο 11’ να κάνει το 0-1, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν πολύ καλή στιγμή με τον Βοΐλη στο 14’ για να ισοφαρίσουν, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό, το σουτ του Κατσαβάκη έφυγε λίγο έξω.

Το 1-1 ήρθε στο 32’ για τον Ολυμπιακό, μετά από ωραία δημιουργία του Βοΐλη και ωραίο πλασέ του Φέκκα μέσα από την περιοχή, ενώ τρία λεπτά αργότερα, ο Τζολάκης κράτησε ανέπαφη την εστία του σε προσπάθεια του Κλαρκ! Οι Πειραιώτες θα μπορούσαν να πάνε προηγούμενοι στα αποδυτήρια, αλλά το σουτ του ολομόναχου Μαρτίνη στο 40ο λεπτό, έφυγε ψηλά…

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν, με το παιχνίδι να είναι μοιρασμένο, κατά κύριο λόγο στο κέντρο του γηπέδου. Οι φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες ήταν ελάχιστες, ωστόσο ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που είχε την πολύ μεγάλη ευκαιρία για να πάρει τη νίκη. Ο Μπουλάρι έπιασε φοβερό σουτ στο 87ο λεπτό, ωστόσο είδε την μπάλα να σταματά στη συμβολή οριζοντίου και αριστερού δοκαριού!

Το 1-1 έμεινε μέχρι το φινάλε, με τον Θρύλο να παίρνει τον πρώτο του βαθμό στο δεύτερο γκρουπ της διοργάνωσης.

Ολυμπιακός (Πέρες): Τζολάκης, Μαρτίνης, Γκοτζαμανίδης, Belic (Συρμής 80’), Ντουμάνης, Νεοφυτίδης, Νικόλης (Λιάτσος 67’), Φέκκας, Σουρλής (Ασλανίδης 80’), Κατσαβάκης (Αρσενίδης 46’), Βοΐλης (Μπουλάρι 65’).

Τottenham (ΜcDermott): Oluwayemi, Lyons-Foster, White, Bowden (Lusala 71’), Binks, Eyoma, Markanday, Maghoma, Richards, Parrott, Clarke (Whittaker 89’).