Ήταν αυτός που έπρεπε

Ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε ανώτερος από την Λαμία στο «Γ. Καραϊσκάκης» παίρνοντας τη νίκη με 2-0 και μένοντας έτσι στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι Πειραιώτες δημιούργησαν πληθώρα τελικών προσπαθειών, πιέζοντας από το ξεκίνημα την αντίπαλό τους, πετυχαίνοντας τελικά και τα δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Σουντανί άνοιξε το σκορ στο 61’ μετά από ασίστ του Ελ Αραμπί, ενώ ο δεύτερος, εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Κούτρη στο 70ο λεπτό, «γράφοντας» το τελικό 2-0.

Ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε τους «ερυθρόλευκους» με σύστημα 4-2-3-1, έχοντας τον Σα στο τέρμα, τους Σεμέδο, Μπα στα σέντερ μπακ και τους Κούτρη, Ελαμπντελαουί στα άκρα της άμυνας. Καμαρά και Γκιλιέρμε κάλυψαν τα μέτρα στο κέντρο, ενώ η τριάδα των Ποντένσε, Βλαμπουενά και Σουντανί, κινήθηκε πίσω από τον προωθημένο Ελ Αραμπί.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε επιθετικά από το ξεκίνημα, πιέζοντας την Λαμία που έμενε κλεισμένη στην περιοχή της. Η πρώτη πολύ καλή στιγμή ήρθε στο 9ο λεπτό, όταν μετά από μπαλιά του Σεμέδο, ο Ποντένσε έβγαλε με «τακουνάκι» τετ α τετ τον Σουντανί, που δεν μπόρεσε όμως να νικήσει τον Βελλίδη.

Σεμέδο και Ελ Αραμπί θα μπορούσαν στο 14’ και στο 17’ αντίστοιχα να έχουν ανοίξει το σκορ, ενώ ήταν και πάλι ο Σουντανί αυτός που σε δύο περιπτώσεις έφτασε κοντά στο 1-0. Στο 26’ μετά από την κάθετη του Βαλμπουενά σούταρε αλλά είδε τον Βελλίδη να μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια, ενώ δευτερόλεπτα αργότερα και πάλι από το πόδι του Γάλλου (φάουλ) έπιασε μόνος την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα πιο ψηλά από ότι έπρεπε.

Η πρώτη τελική της Λαμίας ήρθε μόλις στο 29’ με τον Σα να εξουδετερώνει το σουτ του Μπεχαράνο, με τον Θρύλο να συνεχίζει πάντως να έχει την πρωτοβουλία και στη συνέχεια. Τα σουτ των Καμαρά και Γκιλιέρμε δεν βρήκαν στόχο, με αποτέλεσμα το πρώτο μέρος να ολοκληρωθεί χωρίς σκορ (0-0).

Η Λαμία απείλησε πρώτη με σουτ του Καραμάνου στο 48’, ωστόσο από εκείνο το σημείο και μετά ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός.

Το γκολ του Ελ Αραμπί ακυρώθηκε λόγω υπόδειξης οφσάιντ στον Ποντένσε που έκανε τη σέντρα για το κεφάλι του Σουντανί ενώ αμέσως μετά ο Μαροκινός δεν πρόλαβε την μπάλα μετά το σουτ του Πορτογάλου.

Το 1-0 ήρθε στο 61’ μετά από πολύ ωραία ομαδική προσπάθεια, με τον Βαλμπουενά να βρίσκει στην πλάτη της άμυνας τον Κούτρη, αυτόν να σεντράρει στο δεύτερο δοκάρι για τον Ελ Αραμπί που πάσαρε στον Σουντανί για να ανοίξει ο τελευταίος το σκορ!

Ο Πέδρο Μαρτίνς πέρασε στο ματς τον Λοβέρα, που πήρε για πρώτη φορά χρόνο συμμετοχής αντικαθιστώντας τον Βαλμπουενά, με το γκολ να δίνει ακόμα μεγαλύτερη άνεση στους Πειραιώτες.

Το 2-0 ήταν θέμα χρόνου και ήρθε στο 70ο λεπτό. Ο Κούτρης ήταν ο δημιουργός αυτή τη φορά, αφού η σέντρα του από αριστέρα βρήκε ιδανικά τον Ελ Αραμπί που με προβολή έβαλε το όνομά του στη λίστα των σκόρερ!

Ο Ολυμπιακός ήλεγξε πλήρως το ρυθμό και μετά το δεύτερο τέρμα, χωρίς να απειληθεί σε κανένα σημείο, πιέζοντας την Λαμία και για τρίτο γκολ.

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Κούτρης, Μπα, Σεμέδο (Παπαδόπουλος 88’), Ελαμπντελαουί, Καμαρά, Γκιλιέρμε, Ποντένσε (Μπενζιά 78’), Βαλμπουενά (Λοβέρα 63’), Σουντανί, Ελ Αραμπί