Πρώτη ήττα για τον Ολυμπιακό

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ γνώρισε την ήττα από τον Ερυθρό Αστέρα με 3-1 για τη 2η αγωνιστική των ομίλων του UEFA Champions League.

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ γνώρισε την ήττα από τον Ερυθρό Αστέρα με 3-1 για τη 2η αγωνιστική των ομίλων του UEFA Champions League. Η ομάδα μας προηγήθηκε στο 37′ με τον Σεμέδο, αλλά η άδικη αποβολή του Μπενζιά στο 58′ άλλαξε τις αριθμητικές ισορροπίες. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να γυρίσουν το ματς με τέρματα των Vulic (62′), Milunovic (87′) και Boakye (90′). Αυτή ήταν η πρώτη ήττα του Θρύλου τη φετινή σεζόν σε όλες τις διοργανώσεις.

Η ατμόσφαιρα ήταν εκπληκτική στο σχεδόν κατάμεστο Μαρακανά, με τους φιλάθλους του Ερυθρού Αστέρα να τραγουδούν στα ελληνικά και να υποδέχονται με άψογο τρόπο τους φιλάθλους της ομάδας μας.

Στο 23′ ο Γκερέρο είχε την πρώτη καλή στιγμή του αγώνα. Ο Ισπανός γύρισε έξοχα έξω από την περιοχή και με σουτ έστειλε την μπάλα να περάσει δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Πέρασαν λίγα δευτερόλεπτα για να αγγίξει ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ το 0-1. Ο Τσιμίκας με ωραία ατομική ενέργεια έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Γκερέρο με κεφαλιά για λίγα εκατοστά δεν χρίστηκε σκόρερ. Πέρασαν 31 λεπτά για να έχουν οι γηπεδούχοι την πρώτη τους τελική. Ο Marin εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά, αλλά η κεφαλιά του Rodic ήταν άστοχη.

Ο Θρύλος κατάφερε να πάρει αυτό που άξιζε αγωνιστικά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Μασούρας εκτέλεσε το φάουλ προς το δεύτερο δοκάρι, εκεί πετάχτηκε ο Σεμέδο, ο οποίος με πλασέ στην κίνηση έστειλε την «στρογγυλή θεά» να αναπαυθεί στα δίχτυα στο 37′. Η μοναδική φορά που χρειάστηκε να επέμβει ο Σα στο πρώτο 45λεπτο ήταν στο ανάποδο ψαλίδι του Jovancic στο 45′, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Μάριν.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους ο Ερυθρός Αστέρας έδειξε διάθεση να επιτεθεί προκειμένου να φτάσει στην ισοφάριση. Μέχρι το 55′ οι γηπεδούχοι είχαν τέσσερις τελικές, χωρίς κάποια να βρει στόχο. Στο 58′ ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω λανθασμένης αποβολής του Μπενζιά. Τρία λεπτά αργότερα ο κ. Πέδρο Μαρτίνς πραγματοποίησε την πρώτη του αλλαγή βάζοντας τον Ποντένσε στη θέση του Λοβέρα.

Ο Ερυθρός Αστέρας μετουσίωσε την υπεροχή του σε γκολ στο 62′ με τον Vulic να βρίσκει δίχτυα με σουτ επτά λεπτά μετά την είσοδο του στο ματς. Η ομάδα μας έτρεχε ασταμάτητα για να καλύψει τα κενά που είχαν δημιουργηθεί με την αποβολή και δεν επέτρεπε στους παίκτες του Βλάνταν Μιλόγιεβιτς να φτάσουν με αξιώσεις απέναντι από τον Σα. Τα μακρινά σουτ δεν δυσκόλεψαν τον Πορτογάλο τερματοφύλακα, ο οποίος βρισκόταν στη σωστή θέση.

Στο 79′ ο Ελαμπντελαουί πέρασε αντί του Μασούρα στο δεξί άκρο της μεσαίας γραμμής και έξι λεπτά αργότερα ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ είχε μεγάλη ευκαιρία για να κάνει το 1-2, με τον Μεριά να μην βρίσκει στόχο από πλεονεκτική θέση. Οτι δεν έκανε ο τελευταίος το έκανε ο Milunovic λίγα δευτερόλεπτα αργότερα με κεφαλιά (87′). Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Boakye στο 90′ με κεφαλιά.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τοροσίδης, Σεμέδο, Μεριά, Τσιμίκας, Καμαρά (89′ Ελ Αραμπί), Μπουχαλάκης, Μπενζιά, Μασούρας (79′ Ελαμπντελαουί), Λοβέρα (61′ Ποντένσε), Γκερέρο.