Διέλυσε τον Παναθηναϊκό η Κ17

Πολύ μεγάλη νίκη με 5-1 κόντρα στον Παναθηναϊκό, πήρε η ομάδα Κ17 του Ολυμπιακού στο ματς της 6ης αγωνιστικής της Super League.

Οι Πειραιώτες ήταν ισοπεδωτικοί, κυριαρχώντας απόλυτα στον αγωνιστικό χώρο του Ρέντη και ξεπερνώντας μάλιστα το «σοκ» του πρώτου λεπτού.

Δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε στο σκορ με προβολή του Πούλιανου, ωστόσο η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα του Δημήτρη Μαυρογενίδη.

Η ισοφάριση ήρθε στο 16ο λεπτό, αφού μετά από ωραία πάσα του Σταμούλη, ο Λιάτσος έγινε κάτοχος της μπάλας και νίκησε τον Δρανδάκη για το 1-1. Στο 32’ ήρθε η ανατροπή, μετά από φάουλ του Ιμπαγάσα και πολύ ωραίο «τσίμπημα» της μπάλας από τον Κατσογιάννη που έστειλε με αυτόν τον τρόπο την μπάλα στα δίχτυα (2-1)!

Ο Ολυμπιακός βρισκόταν συνεχώς στο μισό γήπεδο του αντιπάλου στο πρώτο 45λεπτο, χάνοντας ευκαιρίες και για άλλα τέρματα με τους Ιμπαγάσα και Σταμούλη, με τον τελευταίο να γράφει τελικά το 3-1 στο 39ο λεπτό τελειώνοντας ιδανικά τη φάση μετά από σουτ του Ντόι!

Οι γηπεδούχοι δεν έριξαν ρυθμό ούτε στο δεύτερο μισό. Ελέγχοντας πάντα το ρυθμό του αγώνα και πιέζοντας ασφυκτικά τον Παναθηναϊκό μέχρι και το τελευταίο λεπτό, ο Ολυμπιακός κατάφερε να φτάσει στην επίτευξη δύο ακόμα τερμάτων. Ο Χρονακόπουλος με κεφαλιά μετά από σέντρα του Λιοφάγου (85’) έκανε το 4-1 με τους δύο παίκτες να αλλάζουν ρόλους για το πέμπτο τέρμα στις καθυστερήσεις από τον Λιοφάγο. Το τελικό 5-1, έφερε τον Θρύλο στους 11 βαθμούς στο πρωτάθλημα και έχοντας παιχνίδι λιγότερο, στο -3 από την κορυφή.

Ολυμπιακός (Μαυρογενίδης): Παπαδούδης, Φρέρης, Λιοφάγος, Κατσογιάννης, Δούμας, Ντόι (Χρήστου 70’), Κίτσος, Πάστρας (Παπακωνσταντίνου 76’), Σταμούλης (Μαρίνης 70’), Ιμπαγάσα (Σπυριδάκης 54’), Λιάτσος (Χρονακόπουλος 70’).