Σουντανί-κη

Την έκτη του νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, καθώς έκαμψε την αντίσταση του ΟΦΗ με 2-1.

Ο Σουντανί ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα μας, σημειώνοντας και τα δύο γκολ του Θρύλου. Ο Αλγερινός άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο 11′, αλλά οι Κρητικοί ισοφάρισαν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Nabi. Το τελικό 2-1 διαμόρφωσε ο Σουντανί στο 57′ με εκπληκτικό γυριστό σουτ.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ με τον Σα κάτω από τα δοκάρια και τους Τοροσίδη, Σεμέδο, Παπαδόπουλο και Κούτρη στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Μπουχαλάκης και Γκιλιέρμε ήταν τα δύο αμυντικά χαφ με τους Ποντένσε και Λοβέρα στα άκρα. Γκερέρο και Σουντανί τοποθετήθηκαν στην επίθεση.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Λοβέρα να αγγίζει το γκολ με εκπληκτικό σουτ από τη γραμμή της περιοχής. Ο Σωτηρίου ακούμπησε την μπάλα με τα ακροδάχτυλα τόσο, όσο χρειαζόταν για να τη στείλει στο αριστερό του δοκάρι. Αυτό που δεν κατάφερε, για λίγα εκατοστά, να κάνει ο Λοβέρα, το έκανε στο 11′ ο Χιλάλ Σουντανί. Η επίθεση «χτίστηκε» με υπομονή από τα δεξιά, ο Ποντένσε έβγαλε τη σέντρα και ο Αλγερινός με ωραία κεφαλιά νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και έγραψε το 1-0.

Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό, καθώς ο ΟΦΗ δεν κλείστηκε στην περιοχή του σε κανένα σημείο της αναμέτρησης, αναζητώντας τρόπους να επιτεθεί. Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην αντεπίθεση στο 21′ με τον Παπαδόπουλο να πραγματοποιεί τάκλιν την τελευταία στιγμή και να κόβει τον Τσιλιανίδη, πριν ο τελευταίος πλασάρει.

Μικροδιακοπές με τραυματισμούς και… VAR «χάλασαν» το ρυθμό μετά το 25′ ωστόσο ο Θρύλος διατήρησε τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής και στο 39′ πλησίασε το 2-0 και πάλι με τον Σουντανί. Τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Γκερέρο να απειλήσει, ενώ στο 44′ ο Ισπανός συνδυάστηκε άψογα με τον Ποντένσε, αλλά ο Σωτηρίου μπλόκαρε στη γωνία του το σουτ του Πορτογάλου. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το γκολ των Κρητικών στις καθυστερήσεις. Ο Nabi με σουτ στην κίνηση έξω από την περιοχή έφερε το ματς στα ίσια.

Όπως στο πρώτο, έτσι και στο δεύτερο μέρος, ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ μπήκε δυνατά και στο 50′ ο Τοροσίδης έχασε την ευκαιρία να δώσει εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του. Ο αρχηγός σηκώθηκε μόνος του στην καρδιά της άμυνας, αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη. Δύο λεπτά αργότερα ο Γκερέρο με σουτ από τα δεξιά της περιοχής «δοκίμασε» την ετοιμότητα του Σωτηρίου, με τον γκολκίπερ του ΟΦΗ να μπλοκάρει.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στις ευκαιρίες της ομάδας μας, αλλά το σουτ του Nabi βρήκε στο αριστερό δοκάρι του Σα. Η μία ευκαιρία διαδεχόταν την άλλη και στο 54΄ ο Θρύλος πήγε να πετύχει ένα υπέροχο γκολ, μετά από έξοχο συνδυασμό των Τοροσίδη, Ποντένσε και Σουντανί. Τελικά ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ βρήκε το δρόμο για το 2-1. Η πίεση των παικτών του κ. Πέδρο Μαρτίνς απέδωσε καρπούς στο 57′ με τον Γκερέρο να κλέβει έξω από την περιοχή και τον Σουντανί να ολοκληρώνει τη φάση με εκπληκτικό γυριστό αριστερό σουτ.

Η ομάδα μας διαχειριζόταν εύκολα το προβάδισμα που είχε αποκτήσει, δίνοντας χώρο στην αντίπαλο της. Η κατοχή του ΟΦΗ στα τελευταία λεπτά δεν δημιούργησε κάποιο πρόβλημα στην άμυνα του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ και έτσι το 2-1 έμεινε μέχρι το τέλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μαρτίνς): Σα, Κούτρης, Παπαδόπουλος, Σεμέδο, Τοροσίδης (63′ Γκασπάρ), Λοβέρα (56′ Μασούρας), Μπουχαλάκης, Γκιλιέρμε, Ποντένσε, Σουντάνι (82′ Καμαρά), Γκερέρο.