Καμαρ(α)ώστε τον

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ μετέτρεψε σε παράσταση για ένα ρόλο το ντέρμπι με την ΑΕΚ, επικρατώντας με 2-0.

Ο Θρύλος παρέμεινε μόνος πρώτος στο βαθμολογικό πίνακα με 22 βαθμούς, οκτώ περισσότερους από τη σημερινή του αντίπαλο. Στο 9′ ο Σεμέδο με προβολή άνοιξε το σκορ, ενώ στο 77′ ο Καμαρά με εκπληκτικό σουτ στην κίνηση έστειλε την «στρογγυλή θεά» να αναπαυθεί στο βάθος της εστίας.

Ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε τον Ολυμπιακό με τον Σα στη θέση του τερματοφύλακα και τους Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Παπαδόπουλο, Τσιμίκα στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης και Καμαρά ήταν η τριάδα στον άξονα της μεσαίας γραμμής, με τους Ποντένσε, Σουντανί στα άκρα και τον Ελ Αραμπί στην κορυφή της επίθεσης.

Η ομάδα μας είχε την κατοχή από το πρώτο λεπτό και δεν άργησε να μετουσιώσει την υπεροχή της σε γκολ. Το σουτ του Καμαρά έδιωξε σε κόρνερ ο Τσιντώτας, αλλά στη στημένη μπάλα η άμυνα της ΑΕΚ δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Ο Σουντανί πέρασε την «στρογγυλή θεά» πάνω από το σώμα του γκολκίπερ της «Ένωσης» και ο Σεμέδο με προβολή την προώθησε στα δίχτυα στο 9′ και έδωσε το έναυσμα για τους πανηγυρισμούς που ακολούθησαν.

Μετά το γκολ ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ κυκλοφορούσε την μπάλα με υπομονή περιμένοντας την κατάλληλη στιγμή για να βγει στο ανοικτό γήπεδο. Το σκληρό παιχνίδι που επιστράτευσαν κάποιες φορές οι παίκτες του Κωστένογλου σταματούσαν τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι κατάφεραν να πετύχουν και δεύτερο γκολ χωρίς αυτό να μετρήσει. Ο διαιτητής, αφού συμβουλεύτηκε το VAR, είδε χέρι σε διεκδίκηση του Γκιλιέρμε με τον Ολιβέιρα και ακύρωσε το τέρμα που σημείωσε ο Ελ Αραμπί. Ο τελευταίος λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 34′ είχε ακόμα μία ευκαιρία για να κάνει το 2-0, ωστόσο η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Οι φιλοξενούμενοι εκτός από ένα σουτ του Ολιβέιρα στο 20′ σε κανένα άλλο σημείο του πρώτου μέρους δεν απείλησαν τον Σα. Αντίθετα ο Τσιντώτας αισθάνθηκε πολλές φορές την πίεση του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ, ιδίως στις αρχές και στα τέλη του πρώτου ημιχρόνου.

Με το πόδι στο γκάζι μπήκαν οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς μετά την ανάπαυλα και στο 49′ ο Καμαρά με εκπληκτική μπαλιά έβγαλε τον Ελαμπντελαουί σε θέση τετ α τετ, ωστόσο ο Τσιντώντας κατάφερε με το ένα χέρι να σώσει την ΑΕΚ από το 2-0. Στο 60′ ο Πορτογάλος τεχνικός πραγματοποίησε την πρώτη του αλλαγή, με τον Μασούρα να μπαίνει στη θέση του Σουντανί.

Η πρώτη καλή στιγμή της «’Ενωσης» στο δεύτερο μέρος ήρθε στο 62′ με το άστοχο σουτ του Σιμάο έξω από την περιοχή, αλλά η ομάδα μας απάντησε τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Καμαρά να «αναγκάζει» τον Τσιντώτα σε ακόμα μία δύσκολη επέμβαση. Οι δυο τους ήταν πρωταγωνιστές και στο 69′ ο γκολκίπερ της ΑΕΚ έπεσε στην αριστερή του γωνία και έδιωξε. Η τρίτη ήταν και… φαρμακερή! Ο Καμαρά έφυγε στην αντεπίθεση και άνοιξε το παιχνίδι στα δεξιά, ο Ποντένσε του γύρισε ξανά και ο άσος από τη Γουινέα με έξοχο σουτ έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι της εστίας, γράφοντας με αυτό τον τρόπο το 2-0 στο 77′.

Στα εναπομείναντα λεπτά η ομάδα μας συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι και αν ήταν πιο προσεκτική στην τελική προσπάθεια, θα μπορούσε να είχε φτάσει και σε τρίτο γκολ.​

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Τσιμίκας, Παπαδόπουλος, Σεμέδο, Ελαμπντελαουί, Μπουχαλάκης (Λοβέρα 89′), Γκιλιέρμε, Καμαρά, Σουντανί (Μασούρας 60′), Ποντένσε, Ελ Αραμπί (Γκερέρο 72′).