«Λευκή ισοπαλία» στο Βόλο

Ο Ολυμπιακός σκόραρε -το γκολ λανθασμένα ακυρώθηκε με το VAR- είχε τρία δοκάρια, αλλά ήρθε ισόπαλος (0-0) με τον Βόλο στο τελευταίο του παιχνίδι για το 2019.

Ο Πέδρο Μαρτίνς, ο οποίος πραγματοποίησε δύο αναγκαστικές αλλαγές στο πρώτο ημίχρονο, είδε τους Τσιμίκα, Μασούρα και Λοβέρα να «σημαδεύουν» το δοκάρι του Γκαραβέλη στο δεύτερο 45λεπτο.

Ο Πορτογάλος τεχνικός χρησιμοποίησε τον Σα στη θέση του τερματοφύλακα και τους Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μπα και Τσιμίκα στην άμυνα. Μπουχαλάκης και Καμαρά ήταν τα δύο αμυντικά χαφ με τους Μασούρα, Μπρούνο στα άκρα και τους Σουντανί, Ελ Αραμπί στην επίθεση.

Η ομάδα μας είχε τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής από τα πρώτα λεπτά προσπαθώντας από τα άκρα να ανοίξει την αντίπαλη άμυνα. Ο Καμαρά ήταν ο πρώτος που απείλησε τον τερματοφύλακα του Βόλου με μακρινό σουτ, ενώ στο 16′ ο Μπουχαλάκης με σουτ έστειλε την μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Ολυμπιακός πέτυχε το γκολ με τον Σουντανί, ωστόσο μετά από έλεγχο του VAR το γκολ λανθασμένα ακυρώθηκε!!!

Οι γηπεδούχοι εκτός από ένα φάουλ του Μουνίθ στο 8′ δεν είχαν να επιδείξουν κάτι καλό επιθετικά. Οι μεγάλες μπαλιές που επιχειρούσαν προκειμένου να βγουν στην πλάτη της άμυνας δεν αποτέλεσαν πρόβλημα για τα στόπερ της ομάδας μας.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς αναγκάστηκε να πραγματοποιήσει δύο αλλαγές πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, λόγω τραυματισμών. Ο Λοβέρα πήρε τη θέση του Μπρούνο και ο Γκερέρο αυτή του Σουντανί.

Λίγα δευτερόλεπτα πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια, ο Φεράρι κράτησε τον Ελ Αραμπί μέσα στην περιοχή, αλλά και πάλι μετά από χρήση του VAR το πέναλτι δεν δόθηκε…

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοση του και έκλεισε τον Βόλο στην περιοχή του. Ο Μασούρας στα πρώτα λεπτά αστόχησε για λίγα εκατοστά στο σουτ που επιχείρησε έξω από την περιοχή, ενώ στο 60′ η μπάλα χτύπησε στο πάνω μέρος του δοκαριού, ύστερα από τη σέντρα του Τσιμίκα. Τρία λεπτά αργότερα ο Γκαραβέλης αντέδρασε σωστά στην κεφαλιά του Ελ Αραμπί μπλοκάροντας πάνω στη γραμμή.

Η ομάδα μας στο 68′ έφυγε στην αντεπίθεση με τον Μασούρα να «σημαδεύει» το δεξί δοκάρι και στο επόμενο λεπτό ο Λοβέρα έστειλε την «στρογγυλή θεά» στη συμβολή των δοκαριών με εκτέλεση φάουλ.

Ο Βόλος εκτός από δύο καλές στιγμές, όλη την άλλη ώρα βρισκόταν σε θέση άμυνας προσπαθώντας να αντέξει στην πίεση που ασκούσαν οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς. Η μία τελική διαδεχόταν την άλλη για τον Ολυμπιακό, ωστόσο το γκολ δεν ερχόταν, με τους γηπεδούχους να κάνουν συνεχώς καθυστέρηση.​

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Τσιμίκας, Μπα, Σεμέδο, Ελαμπντελαουί, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Μασούρας (Χριστοδουλόπουλος 78′), Μπρούνο (Λοβέρα 31′), Σουντανί (Γκερέρο 45′), Ελ Αραμπί.