Ισοπαλία χωρίς γκολ στο ΟΑΚΑ

Ο Ολυμπιακός παρότι καλύτερος από την ΑΕΚ (είχε και δοκάρι), δεν σκόραρε στο ΟΑΚΑ και έμεινε στο 0-0 για την 21η αγωνιστική.

Οι Πειραιώτες είχαν τις καλύτερες τους στιγμές με το τετ α τετ του Μπουχαλάκη στο πρώτο ημίχρονο και με την προβολή του Γκιλιέρμε στο οριζόντιο δοκάρι στο 61’, ενώ η ΑΕΚ ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Σιμόες με δεύτερη κίτρινη στο 88’.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε τον Σα για τη θέση του τερματοφύλακα και τους Ελαμπντελαουί, Μπα, Σισέ και Τσιμίκα στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης και Καμαρά ήταν η τριάδα στη μεσαία γραμμή με τους Μασούρα, Βαλμπουενά στα άκρα και τον Ελ Αραμπί στην κορυφή της επίθεσης.

Αν και η ΑΕΚ στα πρώτα δευτερόλεπτα πάτησε πρώτη περιοχή με στημένες φάσεις, ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που έχασε μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθεί στο τέταρτο λεπτό. Ο Μασούρας γύρισε από τα αριστερά στον Μπουχαλάκη, με τον τελευταίο να ολοκληρώνει την αντεπίθεση με δεξί σουτ στην κίνηση. Ο Μπάρκας έπεσε στην αριστερή του γωνία και έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ, σώζοντας την Ένωση από το γκολ. Πέντε λεπτά αργότερα και πάλι ο Μασούρας γέμισε, αλλά για λίγα εκατοστά δεν κατάφερε ο Ελ Αραμπί να βρει την μπάλα και να την προωθήσει στα αντίπαλα δίχτυα.

Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής, πιέζοντας και αναγκάζοντας τους γηπεδούχους να πραγματοποιούν μεγάλες μπαλιές για να βγουν μπροστά. Στο 15′ ο Γκιλιέρμε απείλησε με σουτ έξω από την περιοχή και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Καμαρά αστόχησε στην κεφαλιά που επιχείρησε. Οι γραμμές του Θρύλου ήταν ψηλά, εγκλωβίζοντας έτσι τους παίκτες του Καρέρα δημιουργικά. Το παιχνίδι παιζόταν την περισσότερη ώρα στο μισό γήπεδο, με τον Σα να βλέπει από μακριά τις προσπάθειες των συμπαικτών του. Οι μοναδικές φορές που η ΑΕΚ πλησίαζε την περιοχή της ομάδας μας ήταν από στημένες φάσεις.

Έτσι κύλησε το πρώτο ημίχρονο, στο οποίο ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του κέντρου και δύο καλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ.

Ο Σα χρειάστηκε να επέμβει ουσιαστικά για πρώτη φορά στο 47′, σταματώντας με τα πόδια το πλασέ του Λιβάια. Και αυτή η φάση για την ΑΕΚ ξεκίνησε από στημένη μπάλα. Η απάντηση από τον Ολυμπιακό ήρθε στο 52′ με την ατομική ενέργεια του Μπουχαλάκη, ενώ ο ίδιος παίκτης απείλησε στο 55′ με σουτ έξω από την περιοχή. Ο Θρύλος άγγιξε και πάλι το 0-1 στο 61′ με το οριζόντιο δοκάρι να στερεί από τον Γκιλιέρμε το γκολ στη μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα.

Στο 67’ο κ. Πέδρο Μαρτίνς πραγματοποίησε την πρώτη του αλλαγή βάζοντας τον Λοβέρα στη θέση του Μασούρα. Η ΑΕΚ ανέβηκε στο γήπεδο μετά το 75’, είδε την κεφαλιά του Βράνιες να φεύγει πολύ έξω στο 81’ ωστόσο το τελευταίο δεκάλεπτο ανήκε και πάλι στον Ολυμπιακό. Ο Σουντανί αντικατέστησε τον Καμαρά στο 83’, με τον Ελ Αραμπί να σουτάρει ένα λεπτό αργότερα, σε προσπάθεια που εξουδετέρωσε ο Μπάρκας. Το σκληρό μαρκάρισμα του Σιμόες στον Βαλμπουενά, έφερε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για τον Πορτογάλο της ΑΕΚ που πήρε το δρόμο για τα αποδυτήρια στο 88ο λεπτό, με τον Κώστα Φορτούνη να περνά στον αγωνιστικό χώρο στο 90’. Από δική του εκτέλεση φάουλ, ο Σουντανί πήδηξε ψηλότερα από όλους πιάνοντας την κεφαλιά, ωστόσο η μπάλα έφυγε έξω.

Το 0-0 δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, μετά και το πέρας των πέντε έξτρα λεπτών.

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Τσιμίκας, Σισέ, Μπα, Ελαμπντελαουί, Γκιλιέρμε, Καμαρά (Σουντανί 83’), Μπουχαλάκης, Μασούρας (Λοβέρα 67’), Βαλμπουενά (Φορτούνης 90’), Ελ Αραμπί.