Άνετα και 5/5 η Κ19

Καλή εμφάνιση και νίκη με 3-0 για τον Ολυμπιακό Κ19 επί της Ξάνθης, για την 22η αγωνιστική της Super League.

Η ομάδα του Αντώνη Νικοπολίδη έφτασε τους 38 βαθμούς σε 19 αγώνες και διατηρήθηκε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η Ξάνθη είχε την πρώτη καλή στιγμή στο ματς, με τον Τσιπούρα να βγαίνει στην κόντρα και να σημαδεύει το δεξί δοκάρι του Στουρνάρα. Ένα λεπτό αργότερα και μετά από ωραία προσπάθεια του Καράκουτη, ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι με τον Μπουλάρι να αναλαμβάνει την εκτέλεση και στέλνοντας τον τερματοφύλακα στην άλλη γωνία, να διαμορφώνει το 1-0!

Ο Ολυμπιακός έγινε ακόμα πιο επιθετικός μετά το γκολ με αποτέλεσμα έξι λεπτά αργότερα να κερδίσει νέο πέναλτι, αυτή τη φορά από ενέργεια του Φέκκα. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, ανέλαβε ο ίδιος την εκτέλεση και σημαδεύοντας σωστά έγραψε το 2-0 στο 37’!

Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο εύκολα για τους Πειραιώτες, μετά το αντικανονικό μαρκάρισμα του Τενεκέ στον Σουρλή στο 43’, που είχε σαν αποτέλεσμα ο παίκτης της Ξάνθης να αντικρίσει για δεύτερη φορά την κίτρινη κάρτα και να αποχωρήσει από το ματς.

Ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό του πλεονέκτημα και με τον Καράκουτη που ήταν από τους διακριθέντες να πιάνει πολύ ωραίο σουτ εκτός περιοχής, έκανε το 3-0 στο 49ο λεπτό!

Το ματς δεν είχε άλλα γκολ μέχρι το φινάλε, με τους «ερυθρόλευκους» να φτάνουν άνετα στη νίκη και να έχουν πέντε τρίποντα στα ισάριθμα τελευταία ματς.

Ολυμπιακός (Νικοπολίδης): Στουρνάρας, Κεραμίδας, Νικόλης, Γκοτζαμανίδης (Ασλανίδης 46’), Τσάβος (Μαρίνος 56’), Φέκκας (Σαπουντζής 64’), Καράκουτης (Κατσαβάκης 82’), Σουρλής (Γεωργακόπουλος 46’), Τσέλιος, Αρσενίδης, Μπουλάρι.