Άκαρπη ισοπαλία στη Λαμία

Ο Ολυμπιακός ήρθε ισόπαλος χωρίς γκολ με τη Λαμία εκτός έδρας στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για τους «8» του Κυπέλλου Ελλάδος.

Η ομάδα μας είχε ευκαιρίες για να πετύχει το γκολ που θα της έδινε τη νίκη και το καθαρό προβάδισμα για την πρόκριση, αλλά δεν το πέτυχε. Το ντεμπούτο τους με την ερυθρόλευκη φανέλα πραγματοποίησαν τα τελευταία δύο μεταγραφικά αποκτήματα, ο Καφού και ο Μορ.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς χρησιμοποίησε τον Αλέν στη θέση του τερματοφύλακα και τους Γκασπάρ, Παπαδόπουλο, Σισέ, Τοροσίδη στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Καφού και Καμαρά ήταν τα αμυντικά χαφ με τους Λοβέρα, Ραντζέλοβιτς στα άκρα και τον Φορτούνη πίσω από τον Χασάν.

Πέρασαν αρκετά λεπτά μέχρι η ομάδα μας να απειλήσει για πρώτη φορά στο παιχνίδι. Στο 21′ ο Χασάν κατέβασε την μπάλα και επιχείρησε το σουτ, ωστόσο η πίεση που του άσκησε ο αντίπαλος αμυντικός δεν του επέτρεψε να βάλει καλά το σώμα και να βρει στόχο. Ο Αιγύπτιος επιθετικός είχε και δεύτερη ευκαιρία για να σκοράρει στο 26′, αλλά την απώλεσε στέλνοντας την «στρογγυλή θεά» λίγα εκατοστά πάνω από το δοκάρι.

Σε αυτό το διάστημα οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να «χτυπήσουν» στο ανοικτό γήπεδο, χωρίς να καταφέρουν να ολοκληρώσουν με θετικό τρόπο κάποια φάση. Η Λαμία είχε κοντά τις γραμμές της και δεν επέτρεψε στην ομάδα μας να φτάσει εύκολα στην περιοχή του Θεοδωρόπουλου. Ο τελευταίος μπορεί να μην είχε χρειαστεί να επέμβει πολλές φορές, όμως στο 37′ πραγματοποίησε την επέμβαση του αγώνα διώχνοντας σε κόρνερ το εξαιρετικό σουτ του Ραντζέλοβιτς. Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους ο γκολκίπερ της Λαμίας βγήκε γρήγορα και έδιωξε προ του Παπαδόπουλου, στο φάουλ που εκτέλεσε ο Φορτούνης.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και στο 49′ άγγιξε το 1-0 με τους Καμαρά και Ραντζέλοβιτς. Ο πρώτος επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή και ο Σέρβος που πήρε το ριμπάουντ έστειλε την μπάλα στην εξωτερική μεριά των διχτύων. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σισέ με προβολή αστόχησε μέσα από τη μικρή περιοχή σε ακόμα μία τελική.

Ο κ. Μαρτίνς προσπάθησε να δώσει νέα πνοή στη μεσοεπιθετική του γραμμή βάζοντας στο ματς τον Μορ, αντί του Ραντζέλοβιτς στο 56′. Ο κακός αγωνιστικός χώρος ήταν ο κύριος λόγος για τα πολλά λάθη, με αποτέλεσμα η ομάδα μας να μην μπορεί να δημιουργήσει πολλές φάσεις. Ο προπονητής του Θρύλου στο τελευταίο δεκάλεπτο πραγματοποίησε και τις υπόλοιπες αλλαγές του με τον Σουντανί να μπαίνει αντί του Χασάν, ενώ ο Μασούρας πήρε τη θέση του Λοβέρα. Στο 89′ ο Θρύλος είχε την τελευταία του ευκαιρία να σκοράρει, με τον Σισέ να μη βρίσκει στόχο στην κεφαλιά που επιχείρησε.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Αλέν, Γκασπάρ, Παπαδόπουλος, Σισέ, Τοροσίδης, Καφού, Καμαρά, Λοβέρα (Μασούρας 84’), Ραντζέλοβιτς (Μορ 56’), Φορτούνης, Χασάν (Σουντανί 82’).