Τρίποντο από τα… αποδυτήρια

Ο Ολυμπιακός συνέτριψε τον Πανιώνιο με 4-0 και παρέμεινε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η ομάδα μας «καθάρισε» τη νίκη από τα πρώτα κιόλας λεπτά, καθώς στο 10′ είχε πάρει προβάδισμα τριών γκολ με τα τέρματα των Χασάν (4′), Ελ Αραμπί (6) και Φορτούνη (10′). το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Ελ Αραμπί στο 26′ πανηγυρίζοντας το 17o τέρμα του στο φετινό πρωτάθλημα…

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς χρησιμοποίησε τον Σα στη θέση του τερματοφύλακα και τους Ραντζέλοβιτς, Μπα, Σισέ και Γκασπάρ στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Μπουχαλάκης και Καμαρά ήταν τα δύο αμυντικά χαφ με τους Φορτούνη, Βαλμπουενά στα άκρα και τους Χασάν, Ελ Αραμπί στην επίθεση.

Με το πόδι στο γκάζι μπήκε η ομάδα μας στο παιχνίδι και στο 2′ είχε την πρώτη της τελική με τον Ελ Αραμπί. Πριν συμπληρωθούν τα πρώτα δέκα λεπτά ο Θρύλος είχε πάρει αέρα τριών τερμάτων τελειώνοντας την υπόθεση νίκη από νωρίς. Η… συστημένη μπαλιά του Βαλμπουενά έφερε τον Χασάν σε θέση βολής, με τον Αιγύπτιο να ανοίγει το σκορ στο 4′. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Γάλλος έστρωσε στον Φορτούνη, ο Έλληνας άσος επιχείρησε το δυνατό σουτ και ο Ελ Αραμπί, παίρνοντας το ριμπάουντ, με κοντινό σουτ έγραψε το 2-0. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού είχε κέφια και στο 7′ με σουτ έστειλε την μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Kotnik. Το καλύτερο το κράτησε για το 9′, όταν με εξαιρετική ατομική προσπάθεια και πλασέ νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και έγραψε το 3-0, πανηγυρίζοντας παράλληλα και το πρώτο του φετινό γκολ.

Αν και ο ρυθμός έπεσε, οι παίκτες του κ. Πέδρο Μαρτίνς συνέχισαν να κυριαρχούν στον αγωνιστικό χώρο. Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να βγουν στο ανοικτό γήπεδο, αλλά το μόνο που κατάφερναν ήταν κάποια ακίνδυνα μακρινά σουτ. Σε αντίθεση βέβαια με τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι όποτε τους δινόταν η ευκαιρία την εκμεταλλεύονταν. Όπως έκανε στο 24′ ο Ελ Αραμπί. Η πίεση στη μεσαία γραμμή έφερε το λάθος, ο Μαροκινός έκλεψε και αφού πέρασε τον Kotnik δεν δυσκολεύτηκε να πετύχει το δεύτερό του τέρμα στο ματς. Μάλιστα έφτασε μία ανάσα από το χατ τρικ στο 40′, με την «στρογγυλή θεά» να μην του κάνει το χατίρι και να χτυπά στο δεξί δοκάρι.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο κ. Μαρτίνς πραγματοποίησε την πρώτη του αλλαγή βάζοντας στο παιχνίδι τον Παπαδόπουλο αντί του Βαλμπουενά. Στο 52′ ο Μπουχαλάκης απείλησε για πρώτη φορά με κεφαλιά, ενώ στο 57′ προσπάθησε να σκοράρει με σουτ έξω από την περιοχή. Και τις δύο φορές ο γκολκίπερ του Πανιωνίου ήταν σε σωστή θέση και μπλόκαρε. Ο προπονητής της ομάδας μας ολοκλήρωσε γρήγορα τις αλλαγές τους, με τους Χριστοδουλόπουλο και Καφού να παίρνουν τις θέσεις των Ελ Αραμπί και Καμαρά, αντίστοιχα.

Ο Λάζαρος ήταν κινητικός επιθετικά και προσπάθησε με σουτ έξω από την περιοχή να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα, αλλά δεν τα κατάφερε. Ο Ολυμπιακός διαχειριζόταν εύκολα το προβάδισμα που απέκτησε από νωρίς στο ματς, κυκλοφορώντας ωραία την μπάλα και «ανοίγοντας» το γήπεδο με πολλές πάσες. Στις καθυστερήσεις ο Χασάν έχασε ακόμα μία ευκαιρία «σημαδεύοντας» το οριζόντιο δοκάρι του Kotnik. Το 4-0 έμεινε μέχρι το τέλος και έτσι ο Θρύλος παρέμεινε στην πρώτη θέση…

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραντζέλοβιτς, Μπα, Σισέ, Γκασπάρ, Μπουχαλάκης, Καμαρά (62′ Καφού), Βαλμπουενά (46′ Παπαδόπουλος), Φορτούνης, Χασάν, Ελ Αραμπί (56′ Χριστοδουλόπουλος).