Καλύτερος, αλλά…

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, είχε ευκαιρίες να σκοράρει, αλλά σε μία αντεπίθεσή της η Άρσεναλ στα τελευταία λεπτά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 1-0.

Ο Θρύλος ήταν κυρίαρχος στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με καλή κυκλοφορία και ευκαιρίες. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν να παγώσουν το ρυθμό και να περιορίσουν τη δράση των παικτών του κ. Μαρτίνς. Οι αλλαγές του Πορτογάλου τεχνικού έδωσαν πνοή επιθετικά στον Ολυμπιακό, αλλά οι φιλοξενούμενοι κόντρα στη ροή του αγώνα πέτυχαν το γκολ που τους έδωσε τη νίκη (81′ Lacazette).

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε τον Σα στη θέση του τερματοφύλακα και τους Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκα στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης και Καμαρά ήταν η τριάδα στη μεσαία γραμμή με τους Βαλμπουενά, Μασούρα στα άκρα και τον Ελ Αραμπί στην επίθεση.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με το πόδι στο γκάζι και μόλις στο δεύτερο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει κεφάλι στο σκορ. Ελ Αραμπί και Βαλμπουενά συνδυάστηκαν άψογα, αλλά αυτή τη φορά οι ρόλοι τους αντιστράφηκαν. Ο Μαροκινός έβγαλε τη σέντρα, ο Γάλλος επιχείρησε το σουτ στην κίνηση, με τον Leno να πέφτει και να διώχνει δύσκολα στη γωνία του. Στο 5′ ήταν η σειρά του Μασούρα να αγγίξει το 1-0. Ο Βαλμπουενά έβγαλε τη σέντρα από αριστερά, με τον ‘Ελληνα άσο να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα λίγα εκατοστά πάνω από το δοκάρι. Η ομάδα μας είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας και με αυτό τον τρόπο κατάφερνε να δημιουργεί ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα από τα άκρα. Έτσι, στο 11′ ο Τσιμίκας έφυγε από τα αριστερά, επιχείρησε τη σέντρα σουτ, με την «στρογγυλή θεά» να περνάει πάνω από το δοκάρι. Ο Έλληνας αμυντικός είχε ακόμα ένα ανέβασμα στο 16′, έβγαλε τη σέντρα, όμως για λίγα εκατοστά ο Ελ Αραμπί δεν πρόλαβε να μπει στη φάση…

Χρειάστηκε να περάσουν 20 λεπτά για να πραγματοποιήσει η Άρσεναλ την πρώτη της τελική στο ματς. Οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν τυχεροί, κερδίζοντας τις κόντρες, ο Martinelli πρόλαβε και γύρισε με τον Lacazette στο τέλος να αστοχεί από καλή θέση. Στο 28′ ο Saka εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα χτύπησε στον Martinelli, ωστόσο ο Σα αντέδρασε σωστά και μπλόκαρε.

Οι δύο ομάδες είχαν κοντά τις γραμμές τους, με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν αρκετοί χώροι για να δράσουν. Οι τελικές λιγόστεψαν και κάπως έτσι κύλησαν τα λεπτά μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου…

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, για αυτό και ο κ. Πέδρο Μαρτίνς αποφάσισε στο 65′ να πραγματοποιήσει την πρώτη του αλλαγή. Ο Φορτούνης πήρε τη θέση του Μπουχαλάκη με το σύστημα να γίνεται πλέον 4-2-3-1. Ο Θρύλος είχε καλύτερη κυκλοφορία και ξεκίνησε να πατάει πιο εύκολα την αντίπαλη περιοχή. Στο 71′ ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το φάουλ, ο Leno έπεσε στη γωνία του και με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε προ του Ελ Αραμπί.

Στο 73′ ο κ. Μαρτίνς φρέσκαρε περισσότερο τη μεσοεπιθετική του γραμμή βάζοντας τον Λοβέρα στη θέση του Μασούρα. Ο Arteta έβλεπε την ομάδα του να μην μπορεί να πλησιάσει στην περιοχή και να δέχεται πίεση. Στο 76′ ο Μπα με κεφαλιά δε βρήκε στόχο, ενώ ακολούθησαν τα σουτ των Λοβέρα στο 78′ και του Φορτούνη στο 80′.

Κόντρα στη ροή του αγώνα η Άρσεναλ πέτυχε το γκολ που της έδωσε και τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι έφυγαν στην αντεπίθεση, ο Saka γύρισε από τα αριστερά και ο Lacazette με κοντινό πλασέ έκανε το 0-1 στο 81’. Ο Ολυμπιακός κυνήγησε την ισοφάριση, βγαίνοντας μπροστά. Αυτό προσπάθησε να εκμεταλλευτεί και η Άρσεναλ. Στο 83′ ο Σα έδιωξε δύσκολα το σουτ του Lacazette και στο επόμενο λεπτό ο Παπασταθόπουλος έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Το 0-1 έμεινε μέχρι το τέλος και έτσι ο Ολυμπιακός θα πάει στο Λονδίνο την επόμενη εβδομάδα με στόχο να πετύχει τη νίκη που θα του δώσει την πρόκριση.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τσιμίκας, Σεμέδο, Μπα, Ελαμπντελαουί, Γκιλιέρμε, Καμαρά, Μπουχαλάκης (65’ Φορτούνης), Βαλμπουενά, Μασούρας (75’ Λοβέρα), Ελ Αραμπί.