Νίκη ανωτερότητας

Ο Ολυμπιακός Κ19 επιβλήθηκε 2-0 του Παναιτωλικού στο Ρέντη για την 26 αγωνιστική της Super League επιβεβαιώνοντας την ανωτερότητά του.

Ο Ολυμπιακός πάτησε το «γκάζι» από το ξεκίνημα, μην αφήνοντας ουσιαστικά περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους.

Μόλις στο 3’ ο Τσέλιος είχε σουτ μέσα από την περιοχή με τον αντίπαλο τερματοφύλακα να αντιδρά σωστά, ενώ ο ίδιος παίκτης δημιούργησε τις συνθήκες για τον Σουρλή δύο λεπτά μετά, με το σουτ του τελευταίου να καταλήγει κόρνερ.

Το γκολ δεν άργησε να έρθει και με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών, ο Κεραμίδας συνδυάστηκε υπέροχα με τον Σουρλή, που στρώνοντάς του με τακουνάκι, έδωσε τη δυνατότητα στον πλάγιο μπακ του Ολυμπιακού να ανοίξει το σκορ με δυνατό σουτ εκτός περιοχής!

Στο 15ο λεπτό Σουρλής και Φέκκας συνδυάστηκαν με τον αρχηγό των Πειραιωτών να χάνει μεγάλη ευκαιρία για το 2-0 από πολύ κοντά.

Η πίεση των «ερυθρολεύκων», καρποφόρησε εκ νέου στο 41’, μετά από ωραία προσπάθεια και πέναλτι που κέρδισε ο Τσέλιος. Ο Μπουλάρι ανέλαβε την εκτέλεση και στέλνοντας τον τερματοφύλακα του Παναιτωλικού στην άλλη γωνία, έγραψε το 2-0.

Ο Θρύλος λίγο έλειψε να τριπλασιάσει το προβάδισμά του στο 52’, με τον Τσέλιο να αστοχεί από καλή θέση. Οι παίκτες του Αντώνη Νικοπολίδη αντέδρασαν σωστά από εκεί και πέρα στην πίεση που προσπάθησαν να ασκήσουν οι Αγρινιώτες, με τον Νικόλη να έχει σωστή θέση και να διώχνει πάνω στη γραμμή σουτ των αντιπάλων, ενώ στο 71’ ο Καραργύρης αντέδρασε σωστά στην προσπάθεια του Μπελεβώνη.

Οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν αντίδραση μετά από αυτό το διάστημα και θα μπορούσαν να φτάσουν στην επίτευξη κι άλλων τερμάτων. Κατσαβάκης και Μαρτίνης δεν μπόρεσαν να στείλουν υπό καλές προϋποθέσεις την μπάλα στα δίχτυα στο 73’ και στο 74’ αντίστοιχα, ενώ Τσέλιος στο 85’ και Ντότης στις καθυστερήσεις, δεν βρήκαν στόχο με αποτέλεσμα το 2-0 να σφραγίσει τις προσπάθειες των παικτών των δύο ομάδων.

Οι Πειραιώτες ανέβηκαν έτσι στους 47 βαθμούς και είναι στην τέταρτη θέση της κατάταξης.

Ολυμπιακός (Νικοπολίδης): Καραργύρης, Μαρτίνης, Νικόλης, Μποσκουίδης, Κεραμίδας, Μπέλιτς, Φέκκας, Σουρλής (Κατσαβάκης 46’), Τσέλιος, Αρσενίδης, Μπουλάρι (Ντότης 77’).