Νίκη παρά τις αντιξοότητες για την Κ19

Σε μία ακόμα νίκη προχώρησε ο Ολυμπιακός Κ19 που με 3-1 επιβλήθηκε της ΑΕΛ στο Ρέντη, για την εξ αναβολής 15η αγωνιστική της Super League.

Η ομάδα του Αντώνη Νικοπολίδη αντιμετώπισε αρκετές ατυχίες, με τραυματισμούς, αναγκαστικές αλλαγές και παίκτη λιγότερο για τα τελευταία δέκα λεπτά, ωστόσο είχε χαρακτήρα και αποτελεσματικότητα, φτάνοντας στη νίκη επί των «βυσσινί».

Ο Μπουλάρι δεν πρόλαβε για λίγο στην προβολή που επιχείρησε λίγο μετά την έναρξη του ματς, ο Ολυμπιακός όμως βρήκε γρήγορα γκολ, αφού στο 10 το απευθείας φάουλ του Σαπουντζή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0!

Τρία λεπτά αργότερα, ο Μπουλάρι πέρασε λόγω τραυματισμού στον πάγκο με τον Κατσαβάκη να παίρνει τη θέση του και τον Θρύλο να αναγκάζεται να παίξει χωρίς κλασικό φορ. Ο Κατσαβάκης δεν τα κατάφερε λίγο αργότερα σε τετ α τετ, το 2-0 ωστόσο ήρθε με πολύ όμορφο τρόπο στο 25’. Ο Γκοτζαμανίδης βρήκε με φανταστική μπαλιά από την άμυνα τον Καράκουτη, που αφού κατέβασε υπέροχα με το στήθος, έγραψε το 2-0!

Ο Κατσαβάκης έχασε νέα ευκαιρία στο 33’ σουτάροντας άστοχα μέσα από την περιοχή, ενώ μετά από κλέψιμο που πραγματοποίησε ο Ζαχαράκης στο 38ο λεπτό, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε για το 2-1.

Ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να απαντήσει γρήγορα, ωστόσο παρά την εξαιρετική ομαδική προσπάθεια ο Κατσαβάκης αστόχησε εκ νέου στο 44’.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχιζαν να έχουν τον έλεγχο και στο δεύτερο μισό, απειλώντας στο 49’ με κεφαλιά του Γκοτζαμανίδη, ενώ λίγο μετά ο Κατσαβάκης είχε ακόμα μια καλή στιγμή μέσα από την περιοχή. Ο Σουρλής πλησίασε στο γκολ στο 65’ μετά από όμορφη αλλά άστοχη λόμπα από δεξιά, ωστόσο στο 70’, βρέθηκε στη σωστή θέση μέσα στην περιοχή και μετά από φάση διαρκείας έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-1!

Η προληπτική αποχώρηση του Καράκουτη, άφησε τον Ολυμπιακό με παίκτη λιγότερο δέκα λεπτά πριν το τέλος, κάτι που όμως όχι απλά δεν επηρέασε την απόδοση των παικτών του Αντώνη Νικοπολίδη, τουναντίον τους έκανε να ανεβάσουν ακόμα περισσότερο την απόδοσή τους, κλείνοντας την ΑΕΛ στην περιοχή της και φτάνοντας εν τέλει -χωρίς να απειληθούν- στη νίκη.

Ο Θρύλος έφτασε έτσι τους 50 βαθμούς σε 24 ματς, ανέβηκε στην τρίτη θέση στο -4 από τον δεύτερο Παναθηναϊκό και στο +2 από τον Άρη που έχει ματς λιγότερο.

Ολυμπιακός (Νικοπολίδης): Καραργύρης, Κεραμίδας, Γκοτζαμανίδης, Νικόλης, Μαρτίνης, Μπέλιτς, Σαπουντζής (Ντότης 75’), Καράκουτης, Τσέλιος (Μαρίνος 64’), Σουρλής, Μπουλάρι (Κατσαβάκης 13’).