Ισόπαλος στο ΟΑΚΑ

Ο Ολυμπιακός ήρθε ισόπαλος (0-0) με τον Παναθηναϊκό για την 6η αγωνιστική των Play-off της Super League και συνεχίζει αήττητος.

Αυτή είναι η πρώτη απώλεια βαθμών για την ομάδα μας χωρίς να της κοστίζει κάπου, καθώς έχει εξασφαλίσει και μαθηματικά το φετινό τίτλο. Ο Θρύλος είχε την υπεροχή στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους έφτασε κοντά στο 0-1, με τον Διούδη να νικάει τον Βαλμπουενά από την άσπρη βούλα.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς χρησιμοποίησε τον Σα στη θέση του τερματοφύλακα και τους Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μπα και Γκασπάρ στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Γκιλιέρμε, Καμαρά και Μπουχαλάκης η τριάδα στη μεσαία γραμμή με τους Φορτούνη, Βαλμπουενά στα άκρα και τον Ελ Αραμπί στην κορυφή της επίθεσης.

Αν και το παιχνίδι ξεκίνησε με μία τελική του Παναθηναϊκού, η συνέχεια άνηκε στον Θρύλο, ο οποίος δεν άργησε να απαντήσει στο σουτ του Μπουζούκη. Συγκεκριμένα στο 4′ η πλαγιοκόπηση του Ελαμπντελαουί δημιούργησε ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα, αλλά ο Κολοβέτσιος πρόλαβε και έδιωξε σε κόρνερ προ του Ελ Αραμπί, ενώ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα το σουτ του Καμαρά δεν βρήκε στόχο. Στο 7′ ο Μπουχαλάκης γύρισε ωραία από τα αριστερά της περιοχής, με δύο αμυντικούς των γηπεδούχων να πέφτουν με τάκλιν για να κόψουν την πορεία της μπάλας προς τον αμαρκάριστο Ελ Αραμπί. Με τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός είχε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, με τον Μακέντα να πλασάρει άστοχα στο τετ α τετ που είχε με τον Σα.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει την κατοχή και να προσπαθεί να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα των «πρασίνων» αναπτυσσόμενος από τα άκρα. Στο 18′ ο Καμαρά δέχθηκε την πάσα μέσα στην περιοχή, αλλά δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την προσπάθειά του, καθώς έπεσε στο έδαφος από την πίεση του Κουρμπέλη. Δέκα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Ελ Αραμπί να απειλήσει με κεφαλιά, ωστόσο ο Διούδης κατάφερε να μπλοκάρει. Η ομάδα μας στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου είχε μεγάλη ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα και να πάει στα αποδυτήρια βρισκόμενη στη θέση του οδηγού του σκορ, αλλά ο Διούδης απέκρουσε το πέναλτι που εκτέλεσε ο Βαλμπουενά.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο κ. Πέδρο Μαρτίνς πραγματοποίησε δύο αλλαγές με τους Χασάν και Σισέ να παίρνουν τη θέση των Μπουχαλάκη και Μπα, αντίστοιχα. Τα αβίαστα λάθη έδιναν την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να κερδίζει την κατοχή, αλλά οι δύο απειλές των «πρασίνων» έγιναν με σουτ έξω από την περιοχή. Στο 63′ ο Ολυμπιακός είχε την πρώτη του τελική με την προβολή του Ελ Αραμπί, ο οποίος έστειλε τη «στρογγυλή θεά» δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Στο επόμενο λεπτό οι Μασούρας, Λοβέρα μπήκαν αντί των Βαλμπουενά και Φορτούνη, αντίστοιχα.

Αν και είχε την υπεροχή ο Ολυμπιακός, δεν κατάφερε να τη μετουσιώσει σε γκολ και έτσι έφυγε από το ΟΑΚΑ έχοντας τις πρώτες του απώλειες βαθμών στα Play-off.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μπα (45′ Σισέ), Γκασπάρ, Γκιλιέρμε, Καμαρά, Μπουχαλάκης (45′ Χασάν), Φορτούνης (64′ Λοβέρα), Βαλμπουενά (64′ Μασούρας), Ελ Αραμπί.