Νίκη με σκορ και θέαμα

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στα Play-off της Super League ο Ολυμπιακός, καθώς επικράτησε του Άρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης» με 4-2.

Παρά τις αλλαγές που πραγματοποίησε ο κ. Μαρτίνς ο Θρύλος εμφανίστηκε ανεπηρέαστος πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση, προσφέροντας παράλληλα και θέαμα. Μασούρας και Χασάν σκόραραν από δύο γκολ, ενώ για τους γηπεδούχους βρήκαν δίχτυα οι Φετφατζίδης και Μπαγκαλιάνης. Αυτή ήταν η έκτη νίκη της ομάδας μας σε επτά αγωνιστικές στο… μίνι πρωτάθλημα, διατηρώντας έτσι το αήττητο τρεις στροφές πριν το τέλος.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς χρησιμοποίησε τον Αλέν στη θέση του τερματοφύλακα και τους Τοροσίδη, Σεμέδο, Σισέ, Γκασπάρ στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Καφού, Μπουχαλάκης και Καμαρά η τριάδα στη μεσαία γραμμή με τους Μασούρα, Λοβέρα στα άκρα και τον Χασάν στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Ολυμπιακός είχε την πρώτη καλή στιγμή του αγώνα στο 7′ με τον Λοβέρα να πραγματοποιεί ατομική ενέργεια και να την ολοκληρώνει με σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής. Ωστόσο ο Κουέστα αντέδρασε σωστά και έδιωξε σε κόρνερ, κρατώντας ανέπαφη την εστία του. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 12′, όταν ο Μαντσίνι βγήκε απέναντι από τον Αλέν, με τον Γάλλο γκολκίπερ να βγαίνει νικητής στο τετ α τετ. Στο επόμενο λεπτό ο ωραίος συνδυασμός των Γκασπάρ, Μασούρα επέφερε το κόρνερ στον Θρύλο και μετά την εκτέλεση από τον Λοβέρα, ο Τοροσίδης με κεφαλιά την έστειλε πάνω από το δοκάρι. Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό και με τη συμπλήρωση 15 λεπτών αγώνα ο Σάσα επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο Αλέν και πάλι σε σωστή θέση μπλόκαρε.

Ο χορός των ευκαιριών συνεχίστηκε εκατέρωθεν, καθώς στο 18′ ο Τοροσίδης με εκπληκτικό σουτ «σημάδεψε» το οριζόντιο δοκάρι του Κουέστα και στο επόμενο λεπτό ο Φετφατζίδης έστειλε την «στρογγυλή θεά» δίπλα από το δοκάρι. Ίδια κατάληξη είχε και η προβολή του Χασάν στο 21′, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Λοβέρα από τα δεξιά.

Η ομάδα μας δεν άργησε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Καμαρά έβγαλε την κάθετη μπαλιά και ο Μασούρας που βγήκε στην πλάτη της άμυνας με πλασέ στην κίνηση έγραψε το 0-1, σκοράροντας και πάλι στο «Κλεάνθης Βικελίδης» στην τωρινή σεζόν. Οι δύο ομάδες συνέχισαν το γρήγορο ποδόσφαιρο και στο 42′ ο Φετφατζίδης εξ επαφής έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, ενώ στο 44′ ο Μασούρας με κεφαλιά είδε τον Κουέστα και το οριζόντιο δοκάρι να του στερούν το δεύτερό του τέρμα στο ματς. Τελικά ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια με «αέρα» δύο τερμάτων, καθώς ο Χασάν στις καθυστερήσεις με έξοχο πλασέ πέτυχε το 0-2.

Ο Θρύλος μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με το πόδι στο γκάζι και στο 47′ ο Καμαρά έβγαλε τον Λοβέρα σε θέση βολής, με τον Αργεντινό άσο να μη βρίσκει στόχο για λίγα εκατοστά. Δύο λεπτά αργότερα o Τοροσίδης έβγαλε εξαιρετική μπαλιά από τα αριστερά και ο Μασούρας στο δεύτερο δοκάρι με προβολή νίκησε για δεύτερη φορά τον Κουέστα ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 0-3. Ο Άρης κατάφερε να μειώσει στο 55′ με τον Φετφατζίδη να στέκεται τυχερός αυτή τη φορά, αφού η μπάλα κόντραρε στον Σισέ, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα.

Στο 57′ ο κ. Πέδρο Μαρτίνς πραγματοποίησε τις πρώτες δύο αλλαγές του με τον Ραντζέλοβιτς να πηγαίνει στο δεξί άκρο της άμυνας αντί του Γκασπάρ και τον Μπρούνο να παίρνει τη θέση του Καμαρά. Δεν ήταν μόνο κινήσεις προσώπων, αλλά και συστήματος, με τον Λοβέρα να μετακομίζει πίσω από τον Χασάν στο 4-2-3-1. Ο τελευταίος… μιμήθηκε τον Μασούρα και στο 68′ «κέρδισε» το πέναλτι πανηγυρίζοντας από τα 11 βήματα το 1-4. Ο Αιγύπτιος θα μπορούσε να είχε ολοκληρώσει το χατ τρικ στο 78′, όμως αντί να πλασάρει προτίμησε να πασάρει στον Καφού. Ο Πορτογάλος για λίγα εκατοστά δεν κατάφερε να χριστεί σκόρερ. Αμέσως μετά ο Τζολάκης πήρε τη θέση του Αλέν και πραγματοποίησε το ντεμπούτο του στη Super League, όπως και ο Ξενιτίδης, ο οποίος είχε πάρει νωρίτερα τη θέση του Λοβέρα.

Στα εναπομείναντα λεπτά ο Άρης κατάφερε να μειώσει σε 2-4 με τον Μπαγκαλιάνη να σκοράρει με κεφαλιά στο 87′.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Αλέν (78′ Τζολάκης), Τοροσίδης, Σεμέδο, Σισέ, Γκασπάρ (57′ Ραντζέλοβιτς), Καφού, Μπουχαλάκης, Καμαρά (57′ Μπρούνο), Μασούρας (70′ Βαλμπουενά), Λοβέρα (70′ Ξενιτίδης), Χασάν.