Νικητής στην τελευταία του έξοδο…

Ο Ολυμπιακός πέρασε εύκολα από την έδρα του ΟΦΗ, τον οποίο και νίκησε με 3-1 για την 9η αγωνιστική των Play off της Super League.

Ο Θρύλος κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο από τα πρώτα λεπτά και κινδύνεψε ελάχιστα από τους Κρητικούς. Ο Φορτούνης με πέναλτι στο 11’ άνοιξε το σκορ και στο 61’ αξιοποίησε την ασίστ του Ελ Αραμπί για να γράψει το 0-3. Το άλλο τέρμα της ομάδας μας πέτυχε ο Ραντζέλοβιτς (27’), ενώ στο 51’ ο Μπουχαλάκης είχε δοκάρι σε προσπάθεια του έξω από την περιοχή. Το τελικό 1-3 διαμόρφωσε ο Δεληγιαννίδης με φάουλ στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς χρησιμοποίησε τον Αλέν στη θέση του τερματοφύλακα και τους Γκασπάρ, Παπαδόπουλο, Μπα και Τοροσίδη στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Καφού και Μπουχαλάκης ήταν τα δύο αμυντικά χαφ με τον Ραντζέλοβιτς στα δεξιά, τον Λοβέρα στα αριστερά και τον Φορτούνη πίσω από τον Χασάν.

Ο Ολυμπιακός μπήκε γρήγορα σε θέση οδηγού του σκορ, καθώς με τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα σε τράβηγμα του Χασάν από τον Κουτρουμπή. Ο Φορτούνης που ανέλαβε την εσχάτη των ποινών δεν αστόχησε και με αυτό τον τρόπο έδωσε στον Θρύλο το προβάδισμα από νωρίς. Ο Έλληνας άσος ήταν από τους πρωταγωνιστές και της δεύτερης ευκαιρίας της ομάδας μας, καθώς με εξαιρετική κάθετη μπαλιά έβγαλε σε θέση βολής τον Ραντζέλοβιτς, ωστόσο ο Γουάλι έπεσε στη γωνία του και έδιωξε σε κόρνερ. Στο επόμενο λεπτό και συγκεκριμένα στο 19’ ο Σέρβος έφυγε και πάλι στην αντεπίθεση από τα δεξιά, αλλά το σουτ του δεν βρήκε στόχο.

Στο 25’ ο κ. Μαρτίνς αναγκάστηκε να πραγματοποιήσει την πρώτη του αλλαγή με τον Ελ Αραμπί να παίρνει τη θέση του τραυματία Χασάν και δύο λεπτά αργότερα ο Πορτογάλος τεχνικός είδε τον Ραντζέλοβιτς να σκοράρει στην τρίτη του τελική στο ματς. Ο Σέρβος βρέθηκε και πάλι αμαρκάριστος στα δεξιά της περιοχής και με συρτό σουτ νίκησε τον Γουάλι και έγραψε το 0-2.

Ο χορός των ευκαιριών συνεχίστηκε για τον Ολυμπιακό και στο 32’ ο Λοβέρα μετά από ωραία ατομική ενέργεια γύρισε από τα δεξιά, με τον Ελ Αραμπί να μην καταφέρνει με προβολή να βρει δίχτυα. Στο 34’ ήταν η σειρά του Καφού να απειλήσει με σουτ, ενώ στο 37’ ο Ραντζέλοβιτς είδε τον Γουάλι εκτός εστίας, χωρίς η προσπάθειά του από το κέντρο να στεφθεί με επιτυχία.

Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό, με την μπάλα να πηγαίνει από τη μία μεριά του γηπέδου στην άλλη. Ο ΟΦΗ είχε την πρώτη του αξιόλογη στιγμή στο 37’ με σουτ του Ναμπί, ωστόσο ο Θρύλος απάντησε στο 39’ με τον Ελ Αραμπί και στο 41’ με τον Μπουχαλάκη.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ομάδα μας να έχει διπλή ευκαιρία για να κάνει τρία τα τέρματά της. Αρχικά ο Ραντζέλοβιτς είδε τον Γουάλι να του στερεί το δεύτερό του τέρμα και στην εξέλιξη της φάσης ο Μαρινάκης με τάκλιν έκοψε το σουτ του Γκασπάρ. Στο 51’ οι γηπεδούχοι κυνήγησαν τη μείωση του σκορ με τον Δεληγιαννίδη, χωρίς ο τελευταίος να καταφέρει να βρει εστία. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Φορτούνης σε ακόμα μία κάθετη μπαλιά έβγαλε τον Ραντζέλοβιτς μόνο στα δεξιά, με τον Γουάλι να βγαίνει εκτός περιοχής και να κόβει. Ωστόσο η μπάλα δεν απομακρύνθηκε και έδωσε την ευκαιρία στον Μπουχαλάκη να πλασάρει από μακρινή απόσταση και να τη στείλει στο οριζόντιο δοκάρι!

Το 0-3 δεν άργησε να έρθει για τον Θρύλο. Στο 61’ ο Ελ Αραμπί είδε την κίνηση του Φορτούνη και έβγαλε την κάθετη μπαλιά, ο Έλληνας άσος έφυγε στην πλάτη της άμυνας και με έξοχο σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο τερματοφύλακα. Στο 64’ ο ΟΦΗ άγγιξε και αυτός το γκολ με την κεφαλιά του Νοικοκυράκη, η οποία για λίγα εκατοστά δεν βρήκε στόχο.

Η διαφορά των τριών γκολ έδωσε την ευκαιρία στον κ. Μαρτίνς να χρησιμοποιήσει στα τελευταία λεπτά τους Καραργύρη, Μαρτίνη και Σουρλή, οι οποίοι πραγματοποίησαν το ντεμπούτο τους στη Super League. Το μόνο που κατάφερε ο ΟΦΗ ήταν να μειώσει σε 1-3 με φάουλ του Δεληγιαννίδη στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Αλέν (86’ Καραργύρης), Γκασπάρ (86’ Μαρτίνης), Παπαδόπουλος, Μπα, Τοροσίδης, Μπουχαλάκης, Καφού, Φορτούνης, Ραντζέλοβιτς, Λοβέρα (86’ Σουρλής), Χασάν (25’ Ελ Αραμπί, 79’ Μπρούνο).