«Φιλική» ήττα

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα (1-0) από τον Ατρόμητο στο φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη στο Περιστέρι.

Στα πρώτα λεπτά η ομάδα μας επισκέφτηκε επικίνδυνα την αντίπαλη περιοχή, αλλά δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει με θετικό τρόπο τις προσπάθειες. Η απάντηση του Ατρομήτου ήρθε στο 6′, με τον Μπα να διώχνει σωτήρια το σουτ του Μανούσου από το ύψος του πέναλτι. Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό και οι ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες συνεχίστηκαν. Συγκεκριμένα στο 13′ το σουτ του Καμαρά δεν βρήκε στόχο για λίγα εκατοστά, ενώ στο 18′ ο Τζολάκης έπεσε στη δεξιά του γωνία και έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Agayev.

Ο Ολυμπιακός έφτασε κοντά στο γκολ στο 25′, ύστερα από την εκπληκτική ατομική ενέργεια του Βαλμπουενά από τα δεξιά, όμως ο Ρισβάνης με τάκλιν έκοψε το σουτ του Ελ Αραμπί από καλή θέση. Ο Γάλλος άσος στο επόμενο λεπτό είχε την πρώτη του τελική στο ματς με σουτ έξω από την περιοχή, το οποίο βρήκε τον Γιαννιώτη σε σωστή θέση.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 28′, όταν ο Salomon πήρε το… ριμπάουντ από το διώξιμο του Μπα και με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι της εστίας του Τζολάκη. Το σύνολο του κ. Πέδρο Μαρτίνς ανέβηκε πιο ψηλά στο γήπεδο πιέζοντας για την ισοφάριση, αλλά οι Περιστεριώτες βρήκαν χώρο για να δράσουν στο 39′, με τον Μανούσο να αστοχεί στο τετ α τετ με τον Τζολάκη. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Καφού να επιχειρεί το σουτ έξω από την περιοχή και τη «στρογγυλή θεά» να φεύγει ξυστά από το δεξί δοκάρι.

Τα ανεβάσματα των Μπρούνο και Τοροσίδη στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου δημιούργησαν ρήγματα στην άμυνα του Ατρομήτου, η οποία δέχθηκε αρκετή πίεση. Στο 50′ ο Γιαννιώτης πάνω στη γραμμή μπλόκαρε την κεφαλιά του Τοροσίδη και στο 56′ είδε την μπάλα να φεύγει πάνω από το δοκάρι στο σουτ του Καφού λίγο μέσα από τη γραμμή της περιοχής. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού λίγα δευτερόλεπτα πριν δώσει τη θέση του στον Χολέμπας, είχε ακόμα μία τελική με σουτ έξω από την περιοχή. Εκτός από τον διεθνή μπακ στο παιχνίδι πέρασαν και οι Ραφίνια, Παπαδόπουλος, με τους Σισέ και Ραντζέλοβιτς να αποχωρούν. Αυτές οι αλλαγές έφεραν και τη μετατόπιση του Μπρούνο από τα δεξιά της άμυνας στα αριστερά της μεσαίας γραμμής.

Ο Θρύλος συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 78′ είχε ακόμα μία ευκαιρία για να ισοφαρίσει με την κεφαλιά του Μπα. Στο 84′ ήταν η σειρά του Μπρούνο να απειλήσει με σουτ στην κίνηση από τη γραμμή της περιοχής. Παρά την πίεση που άσκησε η ομάδα μας μέχρι το τελευταίο λεπτό, δεν μπόρεσε να σκοράρει…

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Μπρούνο, Μπα, Σισέ (66′ Παπαδόπουλος), Τοροσίδης (66′ Χολέμπας), Καφού (77′ Σουρλής), Καμαρά, Ραντζέλοβιτς (66′ Ραφίνια), Βαλμπουενά (76′ Κάιπερς), Χασάν, Ελ Αραμπί.