Πιο κοντά στα αστέρια

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε της Ομόνοιας με 2-0 και απέκτησε προβάδισμα για την πρόκριση στους ομίλους του UEFA Champions League.

Ο Θρύλος ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και θα μπορούσε να είχε πετύχει περισσότερα τέρματα, καθώς δημιούργησε πολλές και κλασικές ευκαιρίες. Ο Φαμπιάνο ήταν ο καλύτερος παίκτης των φιλοξενούμενων και η αιτία που η διαφορά παρέμεινε σε χαμηλά επίπεδα. Ο Βαλμπουενά στο 69′ με πέναλτι άνοιξε το σκορ και στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Ελ Αραμπί με εκπληκτική ατομική ενέργεια και σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς χρησιμοποίησε τον Σα στη θέση του τερματοφύλακα και τους Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα και Χολέμπας στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Μπουχαλάκης και Καμαρά ήταν τα δύο αμυντικά χαφ με τους Βαλμπουενά, Μασούρα στα άκρα και τον Φορτούνη πίσω από τον Χασάν.

Από τα πρώτα δευτερόλεπτα του αγώνα ο Ολυμπιακός πήρε τα ηνία και κρατούσε την μπάλα στα πόδια του. Κυκλοφορώντας με υπομονή έψαχνε τους κατάλληλους χώρους για να δράσει. Η πρώτη τελική για την ομάδα μας δεν άργησε να έρθει, καθώς στο 7′ το σουτ του Βαλμπουενά από το ημικύκλιο της περιοχής κόντραρε σε αμυντικό και στην επαναφορά ο Μπουχαλάκης με αριστερό βολέ στην κίνηση έστειλε την «στρογγυλή θεά» δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Ο ίδιος παίκτης απείλησε για δεύτερη φορά στο 11′, με τον Φαμπιάνο να μπλοκάρει και να κρατάει ανέπαφη την εστία του.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν κοντά τις γραμμές τους μηδενίζοντας τα κενά μπροστά από την αμυντική τους γραμμή. Παράλληλα προσπαθούσαν με μακρινές μπαλιές να βγουν στην αντεπίθεση, όπως έκαναν στο 22′ με τον Σα να «διαβάζει» τη φάση και να «σβήνει» τον κίνδυνο πριν αυτός δημιουργηθεί.

Στο 24′ ο γκολκίπερ της Ομόνοιας χρειάστηκε να δείξει και πάλι την ετοιμότητά του στον «κεραυνό» που εξαπέλυσε ο Καμαρά έξω από την περιοχή. Πέντε λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Χασάν να πραγματοποιήσει σουτ, το οποίο ήταν άστοχο. Ο Αιγύπτιος είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του Θρύλου στο πρώτο μέρος στο 37′, όταν αξιοποίησε στο έπακρο τη σέντρα του Βαλμπουενά, όμως για λίγα εκατοστά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και κατέληξε στο πάνω μέρος των διχτύων. Στις καθυστερήσεις ο Ολυμπιακός είχε την τελευταία του ευκαιρία για να πάει στα αποδυτήρια με το προβάδισμα, αλλά ο συνδυασμός των Βαλμπουενά, Φορτούνη δεν καρποφόρησε. Η Ομόνοια τελείωσε το πρώτο 45λεπτο με μόλις μία τελική, αυτή με τον Μποτόκ λίγα δευτερόλεπτα πριν το τελευταίο σφύριγμα του Ολλανδού ρέφερι.

Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο και στο δεύτερο ημίχρονο με μοναδική διαφορά πως οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι στο 52′. Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς πραγματοποίησε γρήγορα τις πρώτες του αλλαγές με τον Ελ Αραμπί να μπαίνει αντί του Φορτούνη και τον Ραντζέλοβιτς αντί του Μασούρα. Η αντίπαλη περιοχή είχε γεμίσει με αποτέλεσμα οι παίκτες της Ομόνοιας να δέχονται περισσότερη πίεση. Στο 67′ ο Ελ Αραμπί είχε την πρώτη σημαντική ευκαιρία στο ματς. Ο Ραφίνια σέντραρε από τα δεξιά, ο Μαροκινός σηκώθηκε μόνος του στη γραμμή της μικρής περιοχής, αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη.

Στο 69′ ο Ελ Αραμπί είδε την κίνηση του Ραντζέλοβιτς από τα δεξιά και έβγαλε εκπληκτική κάθετη μπαλιά. Ο Λέξιακ στην προσπάθειά του να προλάβει και να αποκτήσει προβάδισμα έναντι του Σέρβου έπεσε στο έδαφος και ακούμπησε την μπάλα με το χέρι. Ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα και από αυτό το σημείο ο Βαλμπουενά έστειλε την «στρογγυλή θεά» στα δίχτυα και έγραψε το 1-0. Στο 73′ ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να είχε διευρύνει το προβάδισμά του, όταν ο Χασάν βρέθηκε σε θέση βολής, ωστόσο ο Φαμπιάνο έπεσε στη δεξιά του γωνία και μπλόκαρε. Αυτή ήταν και η τελευταία ενέργεια του Αιγύπτιου φορ στο παιχνίδι, καθώς στο 76′ ο Εμβιλά πήρε τη θέση του στον αγωνιστικό χώρο.

Οι ευκαιρίες συνεχίστηκαν για τον Θρύλο και στο 77′ ο Ελ Αραμπί κινήθηκε έξυπνα στο πρώτο δοκάρι, με το πλασέ του στην κίνηση να μη βρίσκει εστία. Στο 80′ ο Μαροκινός σημάδεψε σωστά με το κεφάλι, ο Φαμπιάνο όμως έδιωξε εκπληκτικά με το ένα χέρι. Ο γκολκίπερ της Ομόνοιας είχε ακόμα μία εκπληκτική επέμβαση στο 90′ σε χτύπημα φάουλ του Βαλμπουενά, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα στο επόμενο λεπτό στο φανταστικό σουτ του Ελ Αραμπί έξω από την περιοχή.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Χολέμπας, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Βαλμπουενά, Μασούρας (59′ Ραντζέλοβιτς), Φορτούνης (59′ Ελ Αραμπί), Χασάν (76′ Εμβιλά).