Άξιος νικητής

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στους ομίλους του UEFA Champions League ο Ολυμπιακός, καθώς επιβλήθηκε της Μαρσέιγ με 1-0.

Ο Χασάν, που είχε μπει ως αλλαγή στο ματς, κατάφερε στο 90′ να μετουσιώσει την υπεροχή του Θρύλου σε γκολ με καρφωτή κεφαλιά. Η ομάδα μας ήταν ανώτερη και έχασε πολλές ευκαιρίες, ιδίως στο δεύτερο ημίχρονο, για να σκοράρει. Έστω και στο τελευταίο λεπτό πέτυχε τον στόχο της και απέδειξε πως είναι ικανή για το επόμενο βήμα στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς χρησιμοποίησε τον Σα στη θέση του τερματοφύλακα και τους Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Χολέμπας στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Εμβιλά και Μπουχαλάκης ήταν τα δύο αμυντικά χαφ με τους Μασούρα, Ραντζέλοβιτς στα άκρα και τον Βαλμπουενά πίσω από τον Ελ Αραμπί.

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό από τα πρώτα λεπτά και αυτό το φανερώνει ο αριθμός των τελικών και των ευκαιριών μέχρι το 10′. Συγκεκριμένα, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν δύο φορές σε αυτό το διάστημα με τους Γκεγιέ και Τοβέν, ενώ ο Θρύλος απάντησε με τον Εμβιλά, ο οποίος έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το δοκάρι. Για ελάχιστα εκατοστά ήταν άστοχη και η προσπάθεια του Μπουχαλάκη στο 12′.

Όσο περνούσαν τα λεπτά, η ομάδα μας κέρδιζε μέτρα στο γήπεδο, ανεβάζοντας πιο ψηλά τις γραμμές της. Οι ποδοσφαιριστές του κ. Μαρτίνς κυκλοφορούσαν την μπάλα προσπαθώντας να «σπάσουν» την πίεση των αντιπάλων τους και να βγουν σε θέση βολής. Αντίθετα, οι «Φωκαείς» επιδίωκαν με μεγάλες και γρήγορες μπαλιές να βγουν στο ανοικτό γήπεδο, όπως έκαναν στη φάση του 32′ με τον Τοβέν, ο οποίος αιφνιδιάστηκε από την αναπήδηση της μπάλας και ολοκλήρωσε την προσπάθειά του με το γόνατο.

Στο 39’ ο Ολυμπιακός βγήκε ταχύτατα στην αντεπίθεση και πλησίασε το 1-0. Ο Βαλμπουενά πάσαρε στον Μασούρα, ο τελευταίος γύρισε από τα αριστερά της περιοχής και ο Ελ Αραμπί πλάσαρε πιεζόμενος, χωρίς να καταφέρει να σκοράρει. Η τελευταία ευκαιρία του Θρύλου για να φτάσει στο γκολ ήρθε στο 45′ με τους Ελ Αραμπί και Ραντζέλοβιτς να μην βρίσκουν την μπάλα στο γύρισμα του Μασούρα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ευκαιρία της Μαρσέιγ, αλλά ο Σα κατάφερε με το αριστερό του πόδι να νικήσει τον Μπενεντέτο και να κρατήσει ανέπαφη την εστία του. Στο 51′ ο Θρύλος έφυγε για ακόμα μία φορά στην αντεπίθεση με τον Ραντζέλοβιτς, ο Μανταντά μιμήθηκε τον Σα και έδιωξε δύσκολα με το πόδι και στη συνέχεια ο Μασούρας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Το γκολ δεν μέτρησε ποτέ, αφού μετά από έλεγχο του VAR φάνηκε πως το πόδι του Έλληνα άσου ήταν για λίγα εκατοστά πιο μπροστά.

Ο Ολυμπιακός είχε επιβάλλει τον ρυθμό του, περιορίζοντας στο ελάχιστο τη δράση της γαλλικής ομάδας. Η υπεροχή των γηπεδούχων δεν καρποφόρησε στο 71′ λόγω του εκπληκτικού Μανταντά, ο οποίος σταμάτησε ενστικτωδώς το σουτ του Βαλμπουενά. Στο 77′ ο κ. Μαρτίνς πραγματοποίησε την πρώτη του αλλαγή ρίχνοντας στο ματς τον Φορτούνη στη θέση του Ραντζέλοβιτς.

Ο χορός των ευκαιριών συνεχίστηκε για την ομάδα μας και στο 83′ ο Βαλμπουενά έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Ελ Αραμπί πετάχτηκε μπροστά από τον αντίπαλό του στο πρώτο δοκάρι, με τον Μανταντά να βλέπει ανακουφισμένος την μπάλα να φεύγει ξυστά από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 88′ ήταν η σειρά του Σεμέδο να απειλήσει, χωρίς να βρει στόχο με το κεφάλι…

Τον «Γόρδιο Δεσμό» κατάφερε να λύσει ο Χασάν με τη συμπλήρωση του 90ού λεπτού. Ο Αιγύπτιος, που είχε μπει στο 84′ στο ματς αντί του Μασούρα, δέχθηκε την άψογη σέντρα του Βαλμπουενά και με καρφωτή κεφαλιά έγραψε το 1-0, χαρίζοντας στην ομάδα του το πρώτο φετινό τρίποντο!

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Χολέμπας, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Μασούρας (84’ Χασάν), Ραντζέλοβιτς (77’ Φορτούνης), Βαλμπουενά (90’ Σισέ), Ελ Αραμπί (90’ Βινάγκρε).