Δηλώσεις Μαρτίνς

Οι δηλώσεις του Πέδρο Μαρτίνς μετά το τέλος του αγώνα στο Μάντσεστερ.

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Ολυμπιακού στην κάμερα της Cosmote TV:

«Στο πρώτο μέρος ξεκινήσαμε πολύ άσχημα. Για να είμαστε ειλικρινείς, ήμασταν πολύ φοβισμένοι. Σεβαστήκαμε περισσότερο τον αντίπαλο. Δεν κυνηγήσαμε τις μπαλιές στις ουδέτερες περιοχές. Στο πρώτο ημίχρονο κάναμε μόνο ένα φάουλ κι αυτό στο τελευταίο λεπτό. Στο δεύτερο μέρος ήμασταν ο Ολυμπιακός που ήταν ο σκοπός μας να το δείξουμε και στο πρώτο μέρος. Βρήκαμε την ταυτότητά μας και νομίζω ότι είχαμε 2-3 ευκαιρίες να κάνουμε το 1-1. Αν είχαμε σκοράρει, θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα. Εμείς ήμασταν πιο κοντά στο 1-1 παρά να πετύχει η Σίτι το 2-0. Ηρθε το δεύτερο γκολ και εκεί τελείωσε το ματς. Στο β’ ημίχρονο πιέσαμε τον αντίπαλο, τα ποσοστά κατοχής τα ισορροπήσαμε, αλλά δεχτήκαμε τα δύο γκολ στο τέλος».

Για το γεγονός ότι για ακόμη ένα ματς η ομάδα του «πέταξε» πάλι το πρώτο ημίχρονο: «Κάθε παιχνίδι έχει τη δική του εξήγηση. Σήμερα είχαμε υπερβολικό σεβασμό στον αντίπαλο. Δεν παίξαμε όπως είμαστε συνήθως. Δεν ήμασταν ο εαυτός μας, περιμέναμε τον αντίπαλο και του δώσαμε πολλές ευκαιρίες κάτι που δεν το συνηθίζουμε. Στο β’ μέρος βρήκαμε τον εαυτό μας. Η διαφορά ανάμεσα στα δύο ημίχρονα είχε να κάνει περισσότερο με το πνευματικό κομμάτι και όχι το σωματικό».

Για το αν μπορεί ο Ολυμπιακός να τα καταφέρει να πάρει αποτέλεσμα στο Καραϊσκάκη με Σίτι: «Μπορούμε να το κάνουμε, αρκεί να δείξουμε το πρόσωπο του β’ μέρους. Είμαι στενοχωρημένος με το α’ μέρος. Μπορούσαμε να κάνουμε καλύτερα τα πράγματα. Αν μεταφέρουμε στο Καραϊσκάκη τη συμπεριφορά του β’ μέρους έχουμε τις προϋποθέσεις για να πάρουμε αποτέλεσμα».