Στο τέλος νίκησε η Σίτι

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από τη Μάντσεστερ Σίτι εκτός έδρας για την 3η αγωνιστική των ομίλων του UEFA Champions League.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν στο 12’ με τον Τόρες, ενώ μετά το πρώτο 20λεπτο είχαν την υπεροχή χωρίς να κινδυνέψει η εστία του Σα. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Θρύλος ήταν καλύτερος, πίεσε και έχασε ευκαιρίες για να ισοφαρίσει, αλλά δεν τα κατάφερε. Κόντρα στη ροή του αγώνα ο Γκαμπριέλ Ζεσούς πέτυχε στο 81’ το 2-0 και στο 89’ ο Κανσέλο διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε τον Σα στη θέση του τερματοφύλακα και τους Ραφίνια, Σεμέδο, Σισέ, Χολέμπας στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Εμβιλά, Μπουχαλάκης και Καμαρά ήταν η τριάδα στη μεσαία γραμμή με τους Ραντζέλοβιτς, Βαλμπουενά στα άκρα και τον Ελ Αραμπί στην κορυφή της επίθεσης.

Η Μάντσεστερ Σίτι είχε την κατοχή στα πρώτα λεπτά και με κάθετες μπαλιές προσπαθούσε να φτάσει με αξιώσεις στην περιοχή του Σα. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να απειλήσουν δύο φορές από στημένη μπάλα, αλλά τη μία ο Ελ Αραμπί έδιωξε το τακουνάκι του Τόρες και την επόμενη ο ίδιος παίκτης αστόχησε στην κεφαλιά που επιχείρησε. Τελικά, ο άσος της Σίτι κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 12’ με πλασέ από τα δεξιά της περιοχής.

Ο Ολυμπιακός πήρε μέτρα στο γήπεδο βγαίνοντας πιο ψηλά, προσέχοντας παράλληλα τα μετόπισθεν. Στο 21’ ο Βαλμπουενά έβγαλε την κάθετη μπαλιά, αλλά ο Ραντζέλοβιτς για λίγα εκατοστά δεν πρόλαβε την μπάλα για να τη στείλει στο βάθος της αντίπαλης εστίας. Ο Θρύλος είχε περιορίσει την επιθετική δράση της Σίτι, η οποία είχε την κατοχή, αλλά δεν είχε άλλες καθαρές ευκαιρίες μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις πρώτες δύο αλλαγές του Πέδρο Μαρτίνς. Συγκεκριμένα, οι Πέπε και Μπρούμα πήραν τη θέση των Μπουχαλάκη και Ραντζέλοβιτς αντίστοιχα.

Η ομάδα μας κρατούσε καλύτερα την μπάλα σε σχέση με το πρώτο 45λεπτο. Μάλιστα στο 54’ ο Θρύλος έφτασε μία ανάσα από την ισοφάριση, αλλά ο Βαλμπουενά δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, με τον Έντερσον να είναι… εξουδετερωμένος. Τέσσερα λεπτά αργότερα η πίεση της ομάδα μας έφερε αποτέλεσμα, καθώς ο Καμαρά έκλεψε την μπάλα και σέντραρε από τα δεξιά, αλλά ο Ελ Αραμπί πρόσωπο με το τέρμα δεν μπόρεσε να φτάσει την «στρογγυλή θεά». Στο 61’ ο Μαροκινός κατέβασε υπέροχα την μπάλα και επιχείρησε το σουτ, όμως ο Έντερσον αρχικά απέκρουσε την μπάλα ενστικτωδώς με το αριστερό χέρι και στη συνέχεια την μπλόκαρε. Στο 64’ ο Ολυμπιακός είχε ακόμα μία τελική προσπάθεια με το σουτ του Μπρούμα από τα δεξιά της περιοχής…

Ο Μασούρας στο 73’ ήταν η τρίτη αλλαγή του κ. Μαρτίνς, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Χολέμπας πρόσθεσε ακόμα μία καλή επιθετική στιγμή για την ομάδα του. Κόντρα στη ροή του αγώνα η Σίτι έφτασε στην επίτευξη και δεύτερου τέρματος με το ωραίο σουτ του Γκαμπριέλ Ζεσούς (81’) από τα δεξιά. Η ομάδα μας βγήκε μπροστά για να μειώσει, ωστόσο ο Κανσέλο βρήκε ανοιχτό γήπεδο στο 89’ και το εκμεταλλεύτηκε, γράφοντας το 3-0 με σουτ έξω από την περιοχή.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Σισέ, Χολέμπας, Μπουχαλάκης (45’ Πέπε), Εμβιλά, Καμαρά (73’ Μασούρας), Ραντζέλοβιτς (45’ Μπρούμα), Βαλμπουενά (85’ Σουντανί), Ελ Αραμπί (76’ Χασάν).