Διπλό κορυφής

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 2-0 του ΟΦΗ στην Κρήτη και πλέον βρίσκεται στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Θρύλος ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και δημιούργησε πολλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ στο πρώτο μέρος. Μεγαλύτερη όλων το δοκάρι του Μπρούμα στο 42’. Ο Χασάν συνέχισε την παράδοση που έχει κόντρα στον ΟΦΗ και με κεφαλιά έκανε το 0-1 στο 53’, ενώ στο 80’ ο Μασούρας διαμόρφωσε το τελικό 0-2. Με το τρίποντο η ομάδα μας έφτασε τους 16 βαθμούς και ισοβαθμεί στην πρώτη θέση με τον Άρη.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε τον Σα στη θέση του τερματοφύλακα και τους Ραφίνια, Σεμέδο, Σισέ, Χολέμπας στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Εμβιλά και Καμαρά ήταν τα δύο αμυντικά χαφ με τους Μασούρα, Μπρούμα στα άκρα και τον Βαλμπουενά πίσω από τον Χασάν.

Η ομάδα μας ξεκίνησε δυνατά, έχοντας τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής, ενώ μόλις στο 4’ είχε την πρώτη ευκαιρία για γκολ. Συγκεκριμένα, ο Χασάν έστρωσε στον Εμβιλά, ο Γάλλος επιχείρησε το σουτ στην κίνηση από τη γραμμή της περιοχής, με τον γκολκίπερ του ΟΦΗ να διώχνει με το ένα χέρι. Στο 12’ ο Χασάν βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή, επιχείρησε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε δύο λεπτά αργότερα με τον Γιάννου να «σημαδεύει» το αριστερό δοκάρι, ενώ στο 18’ ο Μπαλογιάννης αστόχησε για λίγα εκατοστά στο φάουλ που εκτέλεσε από το ημικύκλιο.

Στο 21’ ήταν η σειρά του Βαλμπουενά να απειλήσει με φάουλ, ενώ στο επόμενο λεπτό από το πόδι του Γάλλου δημιουργήθηκε ακόμα μία ευκαιρία, με τον Βάτερμαν να διώχνει δύσκολα την κεφαλιά του Χασάν. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να πιέζει και στο 26’ η μπάλα από το γυριστό σουτ του Μπρούμα έφυγε πάνω από το δοκάρι. Στο 42’ ο Πορτογάλος είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου για να ανοίξει το σκορ, καθώς με κεφαλιά έστειλε τη «στρογγυλή θεά» στο δεξί δοκάρι του Βάτερμαν.

Όπως στο πρώτο έτσι και στο δεύτερο 45λεπτο ο Θρύλος πατούσε καλύτερα στο γήπεδο και κυκλοφορούσε την μπάλα ψάχνοντας ανοικτούς διαδρόμους για την αντίπαλη περιοχή. Στο 52’ ο Μασούρας άγγιξε το 0-1 με σουτ μέσα από την περιοχή, ωστόσο ο Ουέστ έδιωξε πάνω στη γραμμή. Τελικά, δρόμο προς τα δίχτυα βρήκε ο Χασάν. Ο Αιγύπτιος εκμεταλλεύτηκε την άψογη σέντρα του Καμαρά από τα δεξιά και με κεφαλιά πέτυχε το 6ο τέρμα του κόντρα στον ΟΦΗ!

Στο 68’ ο κ. Μαρτίνς πραγματοποίησε την πρώτη του αλλαγή με τον Πέπε να παίρνει τη θέση του Μπρούμα και στο 76’ ο Φορτούνης μπήκε αντί του Βαλμπουενά. Ο Έλληνας άσος τρία λεπτά μετά την είσοδό του έδωσε και την ασίστ για το γκολ του Μασούρα, ο οποίος με σουτ έγραψε το τελικό 0-2!

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Σισέ, Χολέμπας, Εμβιλά, Καμαρά, Βαλμπουενά (76’ Φορτούνης), Μασούρας (83’ Ραντζέλοβιτς), Μπρούμα (68’ Πέπε), Χασάν (83’ Ελ Αραμπί).