«Καθάρισε» την κορυφή ο αρχηγός…

Με δύο γκολ του Μπουχαλάκη ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε του Άρη με 2-1 και έμεινε μόνος πρώτος στον βαθμολογικό πίνακα.

Η ομάδα μας ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και κατάφερε να προηγηθεί με 2-0. Ο αρχηγός του Θρύλου στο 29′ εκμεταλλεύτηκε την εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη και με προβολή άνοιξε το σκορ, ενώ στο 47′ με εκπληκτικό σουτ έδωσε αέρα δύο τερμάτων στον Θρύλο. Το μόνο που κατάφεραν να πετύχουν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο 75′ με τον Λόπεζ.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε τον Σα στη θέση του τερματοφύλακα και τους Ραφίνια, Σεμέδο, Σισέ και Χολέμπας στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Εμβιλά, Μπουχαλάκης και Καμαρά ήταν η τριάδα στη μεσαία γραμμή με τους Λοβέρα, Φορτούνη στα πλάγια και τον Ελ Αραμπί στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Ολυμπιακός κυκλοφορούσε με ψυχραιμία την μπάλα στα πρώτα λεπτά και με τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου είχε σημαντική ευκαιρία για να πάρει κεφάλι στο σκορ, όμως ο Σιαμπάνης μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια το σουτ που επιχείρησε ο Ελ Αραμπί από το ύψος της γραμμής της μεγάλης περιοχής. Ο Μαροκινός έξι λεπτά αργότερα συνδυάστηκε άψογα με τον Φορτούνη, ωστόσο ο τελευταίος για λίγα εκατοστά δεν χρίστηκε σκόρερ.

Η ομάδα μας συνέχισε να παίζει έξυπνα και να ψάχνει από τα πλάγια τους διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία. Με αυτό τον τρόπο ο Ραφίνια κέρδισε το φάουλ στο 29′ από το οποίο προήλθε και το γκολ του Μπουχαλάκη. Ο Φορτούνης εκτέλεσε την ποινή από δεξιά και ο αρχηγός του Θρύλου πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι και με προβολή έστειλε τη «στρογγυλή θεά» στα δίχτυα.

Οι γηπεδούχοι, εγκλωβισμένοι από το παιχνίδι του Ολυμπιακού, προσπαθούσαν να απειλήσουν μόνο από στημένες φάσεις. Ενδεικτικό είναι πως ο Σα δεν χρειάστηκε να επέμβει σε κανένα σημείο σε όλο το πρώτο 45λεπτο…

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τον Θρύλο. Ο Φορτούνης βγήκε στην αντεπίθεση από δεξιά, έβγαλε τη σέντρα και ο Μπουχαλάκης με εκπληκτικό σουτ νίκησε τον Σιαμπάνη και διπλασίασε τόσο τα προσωπικά του τέρματα, όσο και της ομάδας του (47′). Στο 56′ ο Σεμέδο πρόσθεσε και μία τελική στην πολύ καλή του εμφάνιση, με τον γκολκίπερ του Άρη να αντιδρά σωστά.

Στο 63’ ο κ. Πέδρο Μαρτίνς πραγματοποίησε την πρώτη του αλλαγή, με τον Μασούρα να μπαίνει στη θέση του Λοβέρα. Στο 72’ ο Φορτούνης έβγαλε ακόμα μία αντεπίθεση, ο Ελ Αραμπί επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή, ωστόσο η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι. Κόντρα στη ροή του αγώνα ο Άρης κατάφερε να μειώσει στο 75’ με κοντινό πλασέ του Λόπεζ.

Στο 83’ ο κ. Μαρτίνς φρέσκαρε τη μεσοεπιθετική του γραμμή με την είσοδο των Κάιπερς και Βρουσάι, αντί των Ελ Αραμπί και Φορτούνη, αντίστοιχα. Στα εναπομείναντα λεπτά ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να είχε πετύχει και τρίτο γκολ με την εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Βρουσάι και το πλασέ του Κάιπερς. Το 1-2 έμεινε μέχρι το τέλος και ο Θρύλος πρόσθεσε στο ενεργητικό του τρεις βαθμούς, παραμένοντας μόνος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Σισέ, Χολέμπας, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Λοβέρα (63’ Μασούρας), Φορτούνης (83’ Βρουσάι), Ελ Αραμπί (83’ Κάιπερς).