Συνεχίζει στο Europa League

Ο Ολυμπιακός θα συνεχίσει να εκπροσωπεί το ελληνικό ποδόσφαιρο στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις και τη νέα χρονιά, καθώς πέρασε στους 32 του Europa League.

Ο Ολυμπιακός μπορεί να ηττήθηκε από την Πόρτο με 2-0, ωστόσο κατέκτησε την τρίτη θέση στον όμιλό του και για ακόμα μία σεζόν θα συνεχίσει το ευρωπαϊκό ταξίδι τον Φεβρουάριο. Οι Πορτογάλοι προηγήθηκαν στο 10′ με πέναλτι του Οτάβιο, ενώ κόντρα στη ροή του αγώνα πέτυχαν και δεύτερο γκολ στο 77′ με τον Ορούμπε.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς χρησιμοποίησε τον Σα στη θέση του τερματοφύλακα και τους Ραφίνια, Σεμέδο, Σισέ και Χολέμπας στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Εμβιλά, Μπουχαλάκης και Καμαρά ήταν η τριάδα της μεσαίας γραμμής με τους Βρουσάι, Μασούρα στα άκρα και τον Ελ Αραμπί στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή στα πρώτα λεπτά, ωστόσο η Πόρτο ήταν αυτή που κατάφερε να σκοράρει πρώτη. Συγκεκριμένα, ο Οτάβιο στο 10′ μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι που καταλογίστηκε για χέρι του Χολέμπας. Στο 15′ ο Μασούρας έχασε μοναδική ευκαιρία για να φέρει το παιχνίδι στα ίσια. Ο Έλληνας άσος κατέβασε υπέροχα την μπάλα από την πάσα του Μπουχαλάκη, όμως απέναντι από τον αντίπαλο τερματοφύλακα αστόχησε στο σουτ που επιχείρησε.

Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν συνεχώς να «παγώσουν» τον ρυθμό με διαμαρτυρίες για φάουλ. Τα λεπτά κυλούσαν και ο κ. Μαρτίνς αποφάσισε να πραγματοποιήσει την πρώτη του αλλαγή στο 35′, με τον Κώστα Φορτούνη να παίρνει τη θέση του Μαντί Καμαρά. Τα πέντε λεπτά καθυστερήσεων πέρασαν και αυτά με διακοπές και έτσι το 0-1 έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την αλλαγή του Ραντζέλοβιτς αντί του Μασούρα. Στο 54′ ο Ολυμπιακός έχασε ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει. Ο Φορτούνης, με ωραία ατομική ενέργεια και πάσα, έβγαλε τον Ελ Αραμπί σε θέση βολής, με τον Μαροκινό άσο να αστοχεί για λίγα εκατοστά. Στο 56’ ήταν η σειρά του Φορτούνη να απειλήσει με σουτ έξω από την περιοχή. Ακολούθησαν οι προσπάθειες των Ραντζέλοβιτς και Ραφίνια, σε ένα πιεστικό δεκάλεπτο για τον Ολυμπιακό.

Οι Πορτογάλοι επιστράτευσαν και πάλι τις καθυστερήσεις προκειμένου να «σπάσουν» τον ρυθμό του αγώνα και το κατάφεραν για λίγα λεπτά. Στο 73’ ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε πιο επιθετική την ομάδα μας, με την είσοδο του Σουντανί στη θέση του Βρουσάι. Κόντρα στη ροή του παιχνιδιού η Πόρτο πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Ορούμπε σε αντεπίθεση, ενώ στο 79’ ο Σεμέδο αντίκρισε για δεύτερη φορά την κίτρινη κάρτα.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι, αλλά ο Ολυμπιακός πήρε την πρόκριση για τους «32» του Europa League…

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Σισέ, Χολέμπας, Μπουχαλάκης, Εμβιλά, Καμαρά (35′ Φορτούνης), Μασούρας, Βρουσάι (73′ Σουντανί), Ελ Αραμπί (81′ Μπα).