Χόρευε στη βροχή

Εύκολο απόγευμα είχε ο Ολυμπιακός στη Λαμία, την οποία και συνέτριψε με 6-0.

Ούτε ο κακός αγωνιστικός χώρος δεν μπόρεσε να ανακόψει τον Θρύλο, ο οποίος κυριάρχησε στο ματς από την αρχή. Ο Μπουχαλάκης άνοιξε το σκορ στο 13′ με κεφαλιά, ενώ στο 34′ ο Εμβιλά με εκπληκτικό σουτ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στο επόμενο λεπτό ο Ελ Αραμπί πανηγύρισε το ένατό του γκολ στο πρωτάθλημα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός σημείωσε άλλα τρία τέρματα και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη. Σουντανί (82′), Κάιπερς (84′) και Μασούρας (87′) διαμόρφωσαν το τελικό 0-6.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς χρησιμοποίησε τον Σα στη θέση του τερματοφύλακα και τους Ραφίνια, Σεμέδο, Σισέ, Χολέμπας στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Εμβιλά και Μπουχαλάκης ήταν τα αμυντικά χαφ με τους Ραντζέλοβιτς, Μασούρα στα άκρα και τον Τιάγκο Σίλβα πίσω από τον Ελ Αραμπί.

Ο αγωνιστικός χώρος δεν βοηθούσε από την αρχή του αγώνα, ωστόσο οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να απειλήσουν με κάθε ευκαιρία. Στο 4′ το σουτ του Προβυδάκη ήταν άστοχο, ενώ στο 8′ ο Σαραμαντάς πρόλαβε και έδιωξε σε κόρνερ την προβολή του Ραντζέλοβιτς. Στο 10′ ο Εμβιλά βρήκε χώρο έξω από την περιοχή, επιχείρησε το σουτ, με τον Θεοδωρόπουλο να πέφτει στη γωνία του και να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ. Η υπεροχή του Ολυμπιακού καρποφόρησε στο 13′, με τον Μπουχαλάκη να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά.

Και μετά το γκολ το σκηνικό έμεινε ίδιο. Ο Θρύλος είχε την κατοχή της μπάλας και με πολλές πάσες αναζητούσε τους διαδρόμους για την αντίπαλη περιοχή, ενώ η Λαμία κλεισμένη πίσω προσπαθούσε να μη δεχθεί άλλο τέρμα και παράλληλα με μεγάλες μπαλιές να βγει στην αντεπίθεση. Κανένας από τους δύο στόχους των γηπεδούχων δεν επιτεύχθηκε καθώς η ανασταλτική λειτουργία της ομάδας μας ήταν εξαιρετική και επιθετικά ο Θρύλος έφτασε εύκολα στο 0-3 μέσα σε δύο λεπτά. Συγκεκριμένα, ο Εμβιλά στο 34′ με εκπληκτικό βολέ έξω από την περιοχή έστειλε τη «στρογγυλή θεά» στο αριστερό παραθυράκι της εστίας και στο 35′ ο Ελ Αραμπί εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Μασούρα, σημειώνοντας το ένατο τέρμα του στο φετινό πρωτάθλημα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μία αλλαγή για την ομάδα μας, αφού ο Πέπε πήρε τη θέση του Εμβιλά. Στο 64′ η Λαμία είχε την ευκαιρία να μειώσει με πέναλτι του Ντέλετιτς, ωστόσο ο τελευταίος «σημάδεψε» το οριζόντιο δοκάρι του Σα. Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς πραγματοποίησε άλλες τρεις αλλαγές με τους Σουντανί, Ανδρούτσο και Παπαδόπουλο να μπαίνουν αντί των Ελ Αραμπί, Ραφίνια και Σεμέδο, αντίστοιχα. Οι κινήσεις της ομάδας από τον πάγκο ολοκληρώθηκαν στο 75’ με τον Κάιπερς να μπαίνει στο ματς αντί του Τιάγκο Σίλβα.

Ο ρυθμός του αγώνα είχε πέσει, ωστόσο ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει τελικές προσπάθειες με τους Μπουχαλάκη και Σουντανί. Ο τελευταίος στο 82’ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-4 και στο 84’ ο Κάιπερς με κεφαλιά, ύστερα από σέντρα του Ραντζέλοβιτς, έφτασε το σκορ στο 0-5. Στη συνέχεια ο Μασούρας διαμόρφωσε το τελικό 0-6 στο 87΄, αφού ο Έλληνας άσος αξιοποίησε την άψογη σέντρα του Ανδρούτσου από τα δεξιά και με κοντινό πλασέ δεν δυσκολεύτηκε να προωθήσει την μπάλα στα δίχτυα…

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια (66′ Ανδρούτσος), Σεμέδο (66′ Παπαδόπουλος), Σισέ, Χολέμπας, Εμβιλά (45′ Πέπε), Μπουχαλάκης, Ραντζέλοβιτς, Μασούρας, Τιάγκο Σίλβα (75’ Κάιπερς), Ελ Αραμπί (62′ Σουντανί).