Πέταξε με τη νίκη στο Περιστέρι

Ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από το Περιστέρι, επικρατώντας του Ατρόμητου με 1-0 για την 18η αγωνιστική.

Η ομάδα μας θα μπορούσε να είχε φτάσει στην επίτευξη της νίκης με μεγαλύτερο σκορ, καθώς έχασε πάρα πολλές ευκαιρίες. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Μπρούμα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Ο κ.Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε τον Σα στη θέση του τερματοφύλακα και τους Ανδρούτσο, Σεμέδο, Μπα και Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Εμβιλά, Μπουχαλάκης και Καμαρά ήταν η τριάδα στη μεσαία γραμμή με τους Βαλμπουενά, Μπρούμα στα άκρα και τον Ελ Αραμπί στην επίθεση.

Ο Ολυμπιακός άγγιξε το γκολ μόλις στο έβδομο λεπτό, με τον Ρέαμπτσιουκ να ανεβαίνει από τα αριστερά, να βγάζει τη σέντρα και τον Ελ Αραμπί με κεφαλιά να αναγκάζει τον Μανδά σε δύσκολη επέμβαση. Δέκα λεπτά αργότερα η ομάδα μας απείλησε για δεύτερη φορά, με βολέ του Μπρούμα έξω από την περιοχή. Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να κρατήσουν εύκολα την μπάλα και χρειάστηκε να φτάσουμε στο 21’ για την πρώτη τους τελική στο ματς, με το σουτ του Χριστοδουλόπουλου από τη μεσαία γραμμή.

Με τον άξονα φορτωμένο, το σύνολο του κ. Μαρτίνς προσπαθούσε από τα πλάγια να ανοίξει την αντίπαλη άμυνα. Στο 31’ ακόμα μία στημένη μπάλα της ομάδας μας κατέληξε σε σουτ έξω από την περιοχή με τον Καμαρά. Στο 38’ η κεφαλιά του Σεμέδο και το σουτ του Μπρούμα δεν βρήκαν στόχο, σε αντίθεση με την προσπάθεια του Μπρούμα, ο οποίος μπήκε ανάμεσα σε Στρουγγή, Μανδά και με πλασέ έστειλε τη «στρογγυλή θεά» στα δίχτυα, γράφοντας το 0-1 στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Όπως στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στο δεύτερο ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να είχε σκοράρει γρήγορα. Συγκεκριμένα στο 54’ ο Καμαρά βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά ο Μανδάς αντέδρασε και πάλι σωστά κρατώντας τη διαφορά στα ελάχιστα δυνατά επίπεδα. Στο 64’ ο κ. Μαρτίνς πραγματοποίησε τις δύο πρώτες του αλλαγές με τους Φορτούνη και Σισέ να παίρνουν τη θέση των Βαλμπουενά και Μπα, αντίστοιχα. Τρία λεπτά αργότερα ο Θρύλος έφτασε για ακόμα μία φορά μία ανάσα από το 0-2. Ο Ρέαμπτσιουκ έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Μπρούμα με σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα λίγα εκατοστά πάνω από το δοκάρι. Στο 70’ ο Φορτούνης εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά, η «στρογγυλή θεά» πέρασε μπροστά από Μπουχαλάκη, Ελ Αραμπί και Σεμέδο πριν καταλήξει άουτ.

Ο χορός των ευκαιριών συνεχίστηκε και στο 72’ ήταν η σειρά του Εμβιλά να απειλήσει με σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής. Στο 76’ ο Φορτούνης όντας αμαρκάριστος επιχείρησε το σουτ, ωστόσο ο Μανδάς έπεσε στη δεξιά του γωνία και έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και έτσι ο Ολυμπιακός έφυγε από το Περιστέρι με το τρίποντο που τον διατηρεί στην πρώτη θέση, σε απόσταση ασφαλείας από τις υπόλοιπες ομάδες.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ανδρούτσος, Σεμέδο, Μπα (64’ Σισέ), Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Καμαρά (89’ Χολέμπας), Βαλμπουενά (64’ Φορτούνης), Μπρούμα (79’ Ραντζέλοβιτς), Ελ Αραμπί (89’ Πέπε).