Διπλό(ς) στη Ριζούπολη με Χασάν

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε του Απόλλωνα Σμύρνης στη Ριζούπολη με 3-1 και συνέχισε την αήττητη πορεία του στο πρωτάθλημα.

Το σύνολο του Πέδρο Μαρτίνς πήρε τα ηνία του αγώνα από τα πρώτα δευτερόλεπτα και κατάφερε να μετουσιώσει την υπεροχή του σε γκολ στο 21’ με τον Χασάν. Η ομάδα μας θα μπορούσε να είχε σημειώσει περισσότερα γκολ στο πρώτο μέρος, ωστόσο δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες που δημιούργησε. Χωρίς να απειληθεί έφτασε στην επίτευξη και δεύτερου τέρματος στο 72’ με τον Εμβιλά ενώ παρά την προσωρινή μείωση του σκορ από τον Ντάουντα, ο Χασάν «χτύπησε» και πάλι στις καθυστερήσεις για το τελικό 1-3.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε τον Σα στη θέση του τερματοφύλακα και τους Ανδρούτσο, Σεμέδο, Μπα, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Μπουχαλάκης και Καμαρά ήταν τα δύο αμυντικά χαφ με τους Βρουσάι, Μπρούμα στα άκρα και τον Φορτούνη πίσω από τον Χασάν.

Χρειάστηκαν λίγα δευτερόλεπτα για να σημειώσει την πρώτη του τελική στο ματς ο Ολυμπιακός. Η πίεση του Φορτούνη έφερε το κλέψιμο και η σέντρα του Έλληνα άσου έβγαλε τον Μπρούμα στο δεύτερο δοκάρι, ωστόσο η κεφαλιά του Πορτογάλου δεν βρήκε στόχο. Στο 19’ η ομάδα μας είχε μεγάλη ευκαιρία για να μπει σε θέση οδηγού του σκορ, καθώς ο γκολκίπερ του Απόλλωνα έδιωξε εκπληκτικά την κεφαλιά του Χασάν. Στο 23’ ήταν η σειρά του Φορτούνη να απειλήσει με σουτ έξω από την περιοχή. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Ανδρούτσος με ωραία ατομική ενέργεια έφτασε μέχρι τη γραμμή και έβγαλε τη σέντρα, όμως ο Χασάν που έγινε αποδέκτης της μπάλας δεν κατάφερε να τη στείλει προς την εστία. Οι δυο τους ήταν πρωταγωνιστές και στο 31’, με τον Ανδρούτσο να βγάζει τη σέντρα από τα δεξιά και τον Αιγύπτιο επιθετικό να σκοράρει για έκτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα. Το σύνολο του Πέδρο Μαρτίνς συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και θα μπορούσε να είχε πάει στα αποδυτήρια με μεγαλύτερο προβάδισμα.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν κατά διαστήματα να πλησιάσουν την περιοχή του Σα, ο οποίος χρειάστηκε να επέμβει μόνο μία φορά στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Ο Θρύλος είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο δεύτερο 45λεπτο, αλλά δεν μπόρεσε να μετατρέψει σε γκολ τις επικίνδυνες επισκέψεις του στην αντίπαλη περιοχή. Στο 58’ ο κ. Μαρτίνς πραγματοποίησε την πρώτη του αλλαγή με τον Εμβιλά να παίρνει τη θέση του Καμαρά, ενώ στο 63’ οι Πέπε και Βαλμπουενά μπήκαν αντί των Βρουσάι και Φορτούνη, αντίστοιχα.

Ο Απόλλων είχε την πρώτη του ευκαιρία στο 65’ από στημένη φάση, αλλά ο Σα δεν δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει την κεφαλιά του Ιωαννίδη. Η απάντηση του Ολυμπιακού δεν άργησε να έρθει. Συγκεκριμένα στο 72’ ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το κόρνερ, ο Χασάν πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Εμβιλά, που ακολούθησε τη φάση, προώθησε την μπάλα στα δίχτυα και έγραψε το 0-2. Στο 79’ ο Ρέαμπτσιουκ πλησίασε στο πρώτο του γκολ στη χώρα μας, όμως ο αντίπαλος γκολκίπερ έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ. Παρά τη μείωση του σκορ για λογαριασμό του Απόλλωνα από τον Ντάουντα στο 90’, ο Ολυμπιακός πέτυχε και τρίτο τέρμα με τον Χασάν να σκοράρει το δεύτερο δικό του στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ανδρούτσος, Σεμέδο, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Καμαρά (58’ Εμβιλά), Μπουχαλάκης (81’ Τιάγκο Σίλβα), Βρουσάι (63’ Πέπε), Μπρούμα (81’ Μασούρας), Φορτούνης (63’ Βαλμπουενά), Χασάν.