Απομακρύνθηκε με νέα τριάρα

Ο Ολυμπιακός κόντρα στον ΟΦΗ πανηγύρισε τη 18η του νίκη στο πρωτάθλημα και απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο στον βαθμολογικό πίνακα.

Ο Θρύλος ήταν ανώτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και θα μπορούσε να είχε σκοράρει περισσότερες φορές. Το σκορ άνοιξε στο 19’ ο Εμβιλά με σουτ έξω από την περιοχή, ενώ στο 37’ ο Μασούρας έγραψε το 2-0. Στο 68’ ο Ελ Αραμπί με το 16ο φετινό του γκολ διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε τον Σα στη θέση του τερματοφύλακα και τους Ανδρούτσο, Σεμέδο, Μπα και Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Εμβιλά και Kαμαρά ήταν τα δύο αμυντικά χαφ με τους Μασούρα, Μπρούμα στα άκρα και τον Βαλμπουενά πίσω από τον Ελ Αραμπί.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με το πόδι στο γκάζι και στο 6’ ο Μπρούμα έβγαλε την κάθετη μπαλιά, ο Μασούρας «τσίμπησε» την μπάλα μπροστά από τον Βάτερμαν, ωστόσο το VAR άναψε κόκκινο στο γκολ και το παιχνίδι συνεχίστηκε. Στο επόμενο λεπτό από το κόρνερ του Βαλμπουενά ο Εμβιλά αιφνιδιάστηκε στο δεύτερο δοκάρι και δεν βρήκε όπως θα ήθελε τη «στρογγυλή θεά» αστοχώντας έτσι από πλεονεκτική θέση. Με τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου ο Ανδρούτσος έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Μασούρας επιχείρησε την κεφαλιά, αλλά ο Βάτερμαν έδιωξε σε κόρνερ. Η ομάδα μας μετουσίωσε την υπεροχή της σε γκολ στο 19’. Ο Ελ Αραμπί απέτυχε να σκοράρει όταν βρέθηκε μπροστά στο τέρμα, όμως η μπάλα έφτασε στον Εμβιλά, ο οποίος με σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής έγραψε το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι, αν και έδειξαν διάθεση να μην κλειστούν στα μετόπισθεν, δεν μπορούσαν να πλησιάσουν με αξιώσεις την περιοχή του Σα. Ένα μακρινό σουτ του Γρίβα στο 29’ δεν ανησύχησε τον Πορτογάλο τερματοφύλακα. Την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Στάικου στο 33’.

Ο Θρύλος κρατούσε τα ηνία σε όλο το πρώτο μέρος και στο 37’ η πίεση που άσκησε έξω από την περιοχή του Βάτερμαν απέδωσε καρπούς. Ο Βαλμπουενά έκλεψε την μπάλα, σέρβιρε στον Μασούρα και ο τελευταίος με ωραίο πλασέ έγραψε το 2-0. Δύο λεπτά αργότερα ο κ. Πέδρο Μαρτίνς αναγκάστηκε να πραγματοποιήσει την πρώτη του αλλαγή, με τον τραυματία Μπρούμα να αποχωρεί και να δίνει τη θέση του στον Φορτούνη. Ο Έλληνας άσος παραλίγο να χριστεί και σκόρερ στο 44’ με το σουτ του να φεύγει ξυστά από το δεξί δοκάρι.

Ο Καμαρά είχε μεγάλη ευκαιρία για να κάνει τρία τα τέρματα του Ολυμπιακού στις αρχές του δευτέρου μέρους, ενώ οι φιλοξενούμενοι απέτυχαν να δημιουργήσουν πρόβλημα στον Σα από δύο στημένες φάσεις στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο 64’ ο κ. Μαρτίνς πραγματοποίησε δύο αλλαγές με τον Βαλμπουενά να δίνει τη θέση του στον Τιάγκο Σίλβα και τον Μπα να φεύγει για να αγωνιστεί για πρώτη φορά με τη φανέλα του Ολυμπιακού ο Παπασταθόπουλος. Στο 68’ ο Θρύλος ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 με τον Ελ Αραμπί να βρίσκει δίχτυα με κεφαλιά, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη. Ο διεθνής άσος στο 80’ ανέλαβε να εκτελέσει το πέναλτι που «κέρδισε» ο Τιάγκο Σίλβα, ωστόσο «σημάδεψε» το δεξί δοκάρι του Βάτερμαν.
Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε τίποτα και έτσι ο Ολυμπιακός πανηγύρισε τη νίκη, σκοράροντας τρεις φορές για τέταρτο διαδοχικό παιχνίδι…

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ανδρούτσος, Σεμέδο, Μπα (64’ Παπασταθόπουλος), Ρέαμπτσιουκ, Καμαρά, Εμβιλά, Μασούρας (70’ Ραντζέλοβιτς), Μπρούμα (39’ Φορτούνης), Βαλμπουενά (64’ Τιάγκο Σίλβα), Ελ Αραμπί (70’ Χασάν).