Θρύλος…

Ο Ολυμπιακός συνεχίζει το ευρωπαϊκό του όνειρο, καθώς ξεπέρασε το εμπόδιο της PSV. Ο Χασάν στο 89’ σημείωσε το γκολ της πρόκρισης (2-1) για τον Θρύλο.

Οι Ολλανδοί κατάφεραν να προηγηθούν με δύο γκολ του Ζάχαβι, όμως η «χρυσή» αλλαγή του Πέδρο Μαρτίνς έστειλε την ομάδα μας στην επόμενη φάση. Δύο δοκάρια για τον Ολυμπιακό στο δεύτερο ημίχρονο με Καμαρά και Φορτούνη.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς χρησιμοποίησε τον Σα στη θέση του τερματοφύλακα και τους Λαλά, Σεμέδο, Μπα, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Εμβιλά, Μπουχαλάκης και Καμαρά ήταν η τριάδα της μεσαίας γραμμής με τους Βαλμπουενά, Μπρούμα στα άκρα και τον Ελ Αραμπί στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα που προσπαθούσε από το πρώτο λεπτό να παίξει ορθολογικό ποδόσφαιρο, αναπτυσσόμενος από τα άκρα. Οι γηπεδούχοι επεδίωκαν να παίξουν γρήγορα, μήπως και πιάσουν απροετοίμαστη την άμυνα της ομάδας μας. Οι Ολλανδοί την πρώτη τους τελική την έκαναν στο 10’ από φάση που ξεκίνησε από οφσάιντ. Ο Θρύλος απάντησε στο 16’, με την κεφαλιά του Ελ Αραμπί να είναι άστοχη για λίγα εκατοστά. Στο 21’ ο Μπα με τάκλιν δεν επέτρεψε στον Μαλέν να στείλει την μπάλα προς το τέρμα, ωστόσο στο 23’ η PSV πήρε το προβάδισμα με κεφαλιά του Ζάχαβι, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Τόμας.

Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τον Ολυμπιακό να «χτίζει» με υπομονή τις επιθέσεις του και στο 31’ θα μπορούσε να είχε φτάσει στην ισοφάριση με τον Μπρούμα να ξεφεύγει ωραία από τον αντίπαλό του, όμως το σουτ του κατέληξε δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ στο πρώτο μέρος, ξανά από στημένη φάση. Συγκεκριμένα, ο Ζάχαβι με φάουλ στο 44’ έκανε το 2-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με δύο αλλαγές από την ομάδα μας, με τους Μασούρα, Φορτούνη να παίρνουν τη θέση των Μπουχαλάκη και Βαλμπουενά, αντίστοιχα. Με τη συμπλήρωση του πρώτου λεπτού, ήρθε και το πρώτο σουτ. Ο Καμαρά βρήκε χώρο έξω από την περιοχή, επιχείρησε το βολέ στην κίνηση, με την μπάλα να φεύγει δίπλα από το δεξί δοκάρι, το οποίο στο 50’ «σταμάτησε» το νέο σουτ του άσου του Ολυμπιακού.

Το σύνολο του Πέδρο Μαρτίνς πίεζε, με τους αντιπάλους να είναι κλεισμένοι πίσω, έχοντας κοντά τις γραμμές τους. Τα λεπτά περνούσαν με την ομάδα μας να είναι καλύτερη και να κυνηγάει το γκολ. Στο 78’ ο Φορτούνης εκτέλεσε το φάουλ, με το δοκάρι να στερεί από τον Θρύλο και πάλι το 2-1. Στο επόμενο λεπτό οι Ανδρούτσος και Χασάν μπήκαν αντί των Λαλά και Μπρούμα.

Οι αλλαγές απέδωσαν καρπούς και ο Ολυμπιακός πέτυχε το γκολ που άξιζε στο 89΄. Ο Ελ Αραμπί δεν μπόρεσε να στείλει αρχικά την μπάλα στα δίχτυα, αλλά αυτό το έκανε σε δεύτερο χρόνο ο Χασάν, ο οποίος χάρισε στον Θρύλο την πρόκριση στους «16».

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Λαλά (79’ Ανδρούτσος), Σεμέδο, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης (46’ Μασούρας), Καμαρά, Βαλμπουενά (46’ Φορτούνης), Μπρούμα (79’ Χασάν), Ελ Αραμπί (90’ Παπασταθόπουλος).