Ο Θρύλος τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο

Ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από τον Βόλο (2-1) και αύξησε ακόμα περισσότερο τη διαφορά του από τους διώκτες του.

Ο Θρύλος ήταν καλύτερος από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό και δίκαια έφτασε στην επικράτηση, καθώς οι γηπεδούχοι, αν και ισοφάρισαν στο 10’, δεν μπόρεσαν σε κανένα άλλο σημείο να ανησυχήσουν τον Σα. Το σκορ άνοιξε στο 4’ ο Φορτούνης με σουτ, ενώ το τρίποντο στους «ερυθρόλευκους» χάρισε ο Εμβιλά με σουτ στο 82’.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε τον Σα στη θέση του τερματοφύλακα και τους Λαλά, Σεμέδο, Μπα, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Εμβιλά και Καμαρά ήταν τα δύο αμυντικά χαφ με τους Μπρούμα, Βαλμπουενά στα άκρα και τον Φορτούνη πίσω από τον Ελ Αραμπί.

Από τα… αποδυτήρια πήρε το προβάδισμα ο Ολυμπιακός, καθώς μόλις στο τέταρτο λεπτό ο Φορτούνης με σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι της εστίας, γράφοντας με αυτόν τον τρόπο το 0-1. Κόντρα στη ροή του αγώνα και από στημένη φάση ο Βόλος έφερε το ματς στα ίσια με κεφαλιά του Γκρίλο στο 10’. Στο 14’ ύστερα από ατομική ενέργεια του Φορτούνη και πάσα, ο Εμβιλά επιχείρησε το σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι.

Το παιχνίδι παιζόταν στο μισό γήπεδο με την ομάδα μας να έχει την καθολική υπεροχή και να προσπαθεί από τα πλάγια να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα. Οι γηπεδούχοι κλεισμένοι πίσω πατούσαν την περιοχή του Σα μόνο από στημένη φάση. Στο 39’ ο κ. Πέδρο Μαρτίνς χρειάστηκε να πραγματοποιήσει την πρώτη του αλλαγή, καθώς ο Σεμέδο αποχώρησε τραυματίας και έδωσε τη θέση του στον Παπασταθόπουλο.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο με τον Εμβιλά να απειλεί στο 53’ με σουτ έξω από την περιοχή. Στο 63’ ο κ. Πέδρο Μαρτίνς έριξε στον αγώνα τον Χασάν στη θέση του Βαλμπουενά, μετατρέποντας έτσι το σύστημα της ομάδας σε 4-4-2. Η πίεση του Θρύλου αυξανόταν και στο 72’ ο Φορτούνης επιχείρησε το σουτ, με τον αντίπαλο γκολκίπερ να μπλοκάρει στη γωνία του με διπλή προσπάθεια. Η υπεροχή του Ολυμπιακού καρποφόρησε στο 82’ με τον Εμβιλά να βρίσκει δίχτυα με σουτ από τα αριστερά της περιοχής.

Στα εναπομείναντα λεπτά η ομάδα μας ολοκλήρωσε τις αλλαγές της με τους Μασούρα, Ραντζέλοβιτς και Μπουχαλάκη να μπαίνουν στην αναμέτρηση.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Λαλά, Σεμέδο (39’ Παπασταθόπουλος), Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Καμαρά, Βαλμπουενά (63’ Χασάν), Μπρούμα (86’ Ραντζέλοβιτς), Φορτούνης (86’ Μπουχαλάκης), Ελ Αραμπί (86’ Μασούρας).