Ασταμάτητος…

Ο Ολυμπιακός έκανε ακόμα ένα βήμα προς την κατάκτηση του 46ου τίτλου της ιστορίας του, καθώς επικράτησε του Άρη με 1-0 στην πρεμιέρα των playoffs.

Η ομάδα μας, αν και αγωνίστηκε από το 40’ με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Λαλά, κατάφερε να διαχειριστεί το προβάδισμα που απέκτησε από το 38’ και στο τέλος να πανηγυρίσει τη νίκη επί του δεύτερου της βαθμολογίας. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Μασούρας με κοντινό πλασέ.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς χρησιμοποίησε τον Σα στη θέση του τερματοφύλακα και μπροστά του στην άμυνα τους Μπα, Παπασταθόπουλο και Χολέμπας. Εμβιλά και Μπουχαλάκης ήταν τα δύο αμυντικά χαφ με τους Λαλά, Ρέαμπτσιουκ στα πλάγια και τους Μπρούμα, Μασούρα, Ελ Αραμπί στην επίθεση.

Ο Ολυμπιακός πατούσε καλύτερα στα πρώτα λεπτά και μόλις στο 6’ απείλησε για πρώτη φορά με κεφαλιά του Ελ Αραμπί. Δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Μπρούμα, ο οποίος με σουτ έστειλε την μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Οι φιλοξενούμενοι είχαν διάθεση να βγουν μπροστά, αλλά δεν μπορούσαν να φτάσουν με αξιώσεις στην περιοχή του Σα. Σε αντίθεση με το σύνολο του κ. Μαρτίνς που στο 23’ έχασε σημαντική ευκαιρία με τον Ελ Αραμπί. Ο Μαροκινός βρέθηκε σε θέση βολής και με τον Κουέστα στο έδαφος, αλλά δεν βρήκε τη «στρογγυλή θεά» όπως θα ήθελε. Ο ίδιος παίκτης στο 30’ επιχείρησε το σουτ από καλή θέση, ωστόσο αμυντικός των «κιτρίνων» έβαλε σωτήρια το πόδι του και έδιωξε σε κόρνερ.

Τον «Γόρδιο Δεσμό» έλυσε στο 38’ ο Μασούρας με κοντινό πλασέ, σε μία φάση που η μπάλα πέρασε με γρήγορη ταχύτητα από τα πόδια των Μπρούμα, Ελ Αραμπί και Μπουχαλάκη, πριν φτάσει στον Έλληνα άσο. Στο 41’ η ομάδα μας έμεινε με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Λαλά αντίκρισε απευθείας την κόκκινη κάρτα. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα, με τον Σα να βγαίνει νικητής στο τετ α τετ με τον Μαντσίνι στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Προκειμένου να υπάρχει ισορροπία στις θέσεις της άμυνας, ο τεχνικός του Ολυμπιακού με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου έριξε στον αγώνα τον Ανδρούτσο στη θέση του Μπρούμα. Η ομάδα μας, έχοντας το υπέρ της 1-0, είχε δώσει χώρο στον αντίπαλό της. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την υπεροχή, χωρίς να μπορούν να γίνουν ιδιαίτερα απειλητικοί. Η εξαιρετική ανασταλτική λειτουργία του Θρύλου δεν είχε επιτρέψει στον Άρη να πλησιάσει στην ισοφάριση.

Στο 79’ ο Ραντζέλοβιτς πήρε τη θέση του Μασούρα, στη δεύτερη κίνηση του Μαρτίνς από τον πάγκο. Στο 86’ ο Σα χρειάστηκε να επέμβει προκειμένου να κρατήσει το μηδέν στην εστία του, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Χολέμπας με σουτ έξω από την περιοχή δεν βρήκε στόχο. Το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος και ο Ολυμπιακός αύξησε τη διαφορά του από τον σημερινό του αντίπαλο στους 19 βαθμούς.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Μπα, Παπασταθόπουλος, Χολέμπας, Λαλά, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης (90’ Καμαρά), Μασούρας (79’ Ραντζέλοβιτς), Μπρούμα (46’ Ανδρούτσος), Ελ Αραμπί (88’ Κάιπερς).