Προβάδισμα πρόκρισης

Ισόπαλος 1-1 έληξε ο πρώτος ημιτελικός στους «Ζωσιμάδες» ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Ο Θρύλος ήταν ανώτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα χάνοντας πολλές ευκαιρίες και για να ανοίξει το σκορ και για να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση, που δημιουργήθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με το εύστοχο πέναλτι του Εραμούσπε. Ο Χασάν στο 73’ με εκπληκτικό εναέριο σουτ διαμόρφωσε το τελικό 1-1 και έδωσε προβάδισμα πρόκρισης στην ομάδα μας.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε τον Σα για τη θέση του τερματοφύλακα και τους Σεμέδο, Παπασταθόπουλο, Μπα στο κέντρο της άμυνας. Μπουχαλάκης και Καμαρά ήταν τα δύο αμυντικά χαφ, ενώ οι Λαλά και Ρέαμπτσιουκ τοποθετήθηκαν στις πτέρυγες. Φορτούνης, Μπρούμα αγωνίστηκαν στα άκρα και ο Χασάν στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Ολυμπιακός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων από τα πρώτα λεπτά προσπαθώντας να ανοίξει από τα πλάγια την αντίπαλη άμυνα. Ο Καμαρά απείλησε για πρώτη φορά στο 7’ με σουτ έξω από την περιοχή, ενώ στο 11’ ο Χασάν έχασε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει και να βάλει την ομάδα του σε θέση οδηγού του σκορ. Οι γηπεδούχοι πίεζαν στη μεσαία γραμμή με στόχο να βγουν στην αντεπίθεση και πέτυχαν τον σκοπό τους στο 16΄, με τον Σα να μπλοκάρει το σουτ του Μιλιντσεάνου.

Ο Θρύλος πλησίασε για δεύτερη φορά στο γκολ με τη συμπλήρωση 30 λεπτών αγώνα όταν ο Μπρούμα έφυγε από τη μεσαία γραμμή, έστρωσε στον Χασάν, αλλά το σουτ του Αιγύπτιου από καλή θέση κόντραρε σε πόδι αμυντικού. Στο 42’ ο Φορτούνης με ατομική ενέργεια έφτασε μέχρι την καρδιά της περιοχής, αλλά από την κόντρα η μπάλα έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Κόντρα στη ροή του αγώνα και ύστερα από τη συμβολή του VAR, ο ΠΑΣ κέρδισε πέναλτι στις καθυστερήσεις το οποίο αξιοποίησε ο Εραμούσπε, διαμορφώνοντας έτσι το 1-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με δύο αλλαγές για την ομάδα μας. Συγκεκριμένα, ο Χολέμπας πήρε τη θέση του Παπασταθόπουλου και ο Ανδρούτσος αυτή του Λαλά. Στο 47’ ο Ολυμπιακός είχε την πρώτη του ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια, όμως το σουτ του Μπρούμα βρήκε σε ετοιμότητα τον αντίπαλο γκολκίπερ. Οι γηπεδούχοι απάντησαν στις ευκαιρίες στο 56’, με τον Σα να βγαίνει νικητής στο τετ α τετ με τον Μιλιντσεάνου. Στο 58’, ύστερα από ωραία συνεργασία των Ανδρούτσου, Φορτούνη, ο τελευταίος έβγαλε τη σέντρα και ο Χασάν, με γυριστή κεφαλιά, έστειλε τη «στρογγυλή θεά» δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Στο 61’ ο κ. Μαρτίνς πραγματοποίησε την τρίτη του αλλαγή, με τον Μασούρα να μπαίνει αντί του Ρέαμπτσιουκ. Στο επόμενο λεπτό ο Μπρούμα έφτασε και πάλι κοντά στο 1-1, χωρίς να αξιοποιήσει την ευκαιρία που του παρουσιάστηκε. Στο 63’ ο Σα απέκρουσε σωτήρια το πλασέ του Μιλιντσεάνου, κρατώντας τη διαφορά στα ελάχιστα δυνατά επίπεδα. Ο Πορτογάλος τεχνικός ολοκλήρωσε τις κινήσεις του με την είσοδο των Εμβιλά, Ελ Αραμπί στο 69’.

Η ανωτερότητα του Θρύλου μετουσιώθηκε σε γκολ στο 73’ με τον Φορτούνη να βγάζει τη σέντρα από τα δεξιά και τον Χασάν, με εκπληκτικό εναέριο γυριστό σουτ, να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 78’ ο Μασούρας έβγαλε τον Ελ Αραμπί μόνο με τον αντίπαλο γκολκίπερ, αλλά ο τελευταίος δεν κατάφερε να κάνει το 1-2. Παρά την πίεση των παικτών του Πέδρο Μαρτίνς, δεν άλλαξε κάτι και έτσι οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στον επαναληπτικό του «Γεώργιος Καραϊσκάκης» σε τρεις εβδομάδες.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Λαλά (45’ Ανδρούτσος), Σεμέδο, Παπασταθόπουλος (46’ Χολέμπας), Μπα, Ρέαμπτσιουκ (61’ Μασούρας), Μπουχαλάκης, Καμαρά (69’ Εμβιλά), Φορτούνης, Μπρούμα (69’ Ελ Αραμπί), Χασάν.