Πρωταθλητής ξανά!

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Παναθηναϊκού με 3-1 και εξασφάλισε το 46ο πρωτάθλημα στην ιστορία του.

Ο Θρύλος βρέθηκε πίσω στο σκορ από το πέναλτι του Μακέντα στο 30’, αλλά κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση. Έτσι, με τη σημερινή επικράτηση επί του «αιώνιου» αντιπάλου του, κατέκτησε μαθηματικά τον φετινό τίτλο. Ο Χασάν, που μπήκε στη θέση του τραυματία Μπα, ισοφάρισε σε 1-1 στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ενώ στο 72’ έγραψε το 2-1. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Μπρούμα.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε τον Σα στη θέση του τερματοφύλακα και τους Σεμέδο, Παπασταθόπουλο, Μπα στο κέντρο της άμυνας. Ανδρούτσος και Χολέμπας τοποθετήθηκαν στις πτέρυγες με τους Εμβιλά, Μπουχαλάκη στον άξονα της μεσαίας γραμμής. Μασούρας και Φορτούνης αγωνίστηκαν στα πλάγια και ο Ελ Αραμπί στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Ολυμπιακός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων από το πρώτο λεπτό και στο 4’ έχασε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με τον Μασούρα, ο οποίος στην προβολή που επιχείρησε έστειλε την μπάλα δίπλα από το δοκάρι. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Φορτούνης εκτέλεσε το φάουλ και ο Σεμέδο, για λίγα εκατοστά, δεν ήρθε σε επαφή με τη «στρογγυλή θεά» για να την προωθήσει στα αντίπαλα δίχτυα. Στο 9’ ο Ελ Αραμπί σκόραρε, αλλά το γκολ δεν μέτρησε μετά από υπόδειξη του VAR, ενώ στο 14’ το σουτ του Εμβιλά από το ημικύκλιο της περιοχής ήταν άστοχο.

Ο Παναθηναϊκός σε παθητικό ρόλο δεν είχε πραγματοποιήσει καμία τελική, αλλά στην πρώτη του κατάφερε να σκοράρει από την άσπρη βούλα. Ο Μακέντα κέρδισε το πέναλτι και ο ίδιος παίκτης ευστόχησε στην εσχάτη των ποινών στο 30’. Η ομάδα μας είχε την ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια στο 33’, με τον Διούδη να βγαίνει νικητής στο τετ α τετ με τον Μασούρα. Στο 36’ ο κ. Μαρτίνς χρειάστηκε να κάνει την πρώτη του αλλαγή με τον Χασάν να μπαίνει στο ματς αντί του τραυματία Μπα. Ο Αιγύπτιος στο 44’, με σουτ έξω από την περιοχή, δεν χρίστηκε σκόρερ για λίγα εκατοστά. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα το πέναλτι στον Φορτούνη έγινε επιθετικό φάουλ ωστόσο λίγο πριν την ανάπαυλα ο Χολέμπας έβγαλε τη σέντρα και ο Χασάν με κεφαλιά νίκησε τον Διούδη για το 1-1 του ημιχρόνου.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους ο Ολυμπιακός άγγιξε την ανατροπή με τον Χασάν, όμως ο Βέλεθ έβαλε σωτήρια το σώμα του και άλλαξε την πορεία της μπάλας, στέλνοντάς τη σε κόρνερ. Στο 60’ ο Ελ Αραμπί νίκησε τον Διούδη, με το τέρμα να μην μετράει για χέρι του Αιγύπτιου επιθετικού. Πέντε λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Πούγγουρα, ο οποίος για αγκωνιά στον Χασάν αντίκρισε για δεύτερη φορά την κίτρινη κάρτα.

Η πίεση των παικτών του Πέδρο Μαρτίνς συνεχίστηκε και στο 72’ ο Μπρούμα έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Χασάν με προβολή πανηγύρισε το δεύτερό του τέρμα, ολοκληρώνοντας παράλληλα την ανατροπή του σκορ. Η ομάδα μας συνέχισε να ελέγχει τη μεσαία γραμμή και τον ρυθμό του αγώνα, δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες και για τρίτο τέρμα. Αυτό ήρθε τελικά στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Μπρούμα να βγαίνει στην κόντρα μετά το κόρνερ των φιλοξενούμενων και σε κενή εστία να πλασάρει για το 3-1.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ανδρούτσος, Σεμέδο, Παπασταθόπουλος, Μπα (36’ Χασάν), Χολέμπας, Εμβιλά, Μπουχαλάκης (68’ Καμαρά), Μασούρας (90’ Ρέαμπτσιουκ), Φορτούνης (68’ Μπρούμα), Ελ Αραμπί.