Ήττα στη Θεσσαλονίκη

Μια εβδομάδα μετά τη μαθηματική κατάκτηση του τίτλου, ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα για την 4η αγωνιστική των Playoffs.

Ο Θρύλος ήταν ανώτερος στο πρώτο ημίχρονο και έχασε πολλές ευκαιρίες για να πετύχει γκολ που θα τον έβαζαν σε θέση οδηγού. Η ομάδα μας δεν τις εκμεταλλεύτηκε σε αντίθεση με τους γηπεδούχους, οι οποίοι με δύο τέρματα του Ζίβκοβιτς, στο 48’ και στο 64’, κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο που τους διατηρεί σε απόσταση τριών βαθμών από τον δεύτερο Άρη.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς χρησιμοποίησε τον Σα στη θέση του τερματοφύλακα και τους Παπαδόπουλο, Παπασταθόπουλο, Χολέμπας στο κέντρο της άμυνας. Ανδρούτσος, Ρέαμπτσιουκ χρησιμοποιήθηκαν στις πτέρυγες και οι Μπουχαλάκης, Εμβιλά στον άξονα της μεσαίας γραμμής. Μπρούμα και Μασούρας αγωνίστηκαν στα άκρα και ο Ελ Αραμπί στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Ολυμπιακός πατούσε καλύτερα στο ξεκίνημα του αγώνα καταφέρνοντας να φτάσει κοντά στο 0-1 δύο φορές μέχρι τη συμπλήρωση δέκα λεπτών. Στο 8’ ο Μπρούμα έφυγε στην πλάτη της άμυνας, και παρότι γλίστρησε κατάφερε σε δεύτερο χρόνο να ολοκληρώσει την προσπάθειά του, με την μπάλα να φεύγει δίπλα από το δεξί δοκάρι. Δύο λεπτά αργότερα ο Ρέαμπτσιουκ βγήκε στην αντεπίθεση από αριστερά, έβγαλε τη σέντρα, ο Ελ Αραμπί επιχείρησε την κεφαλιά αλλά ο Πασχαλάκης μπλόκαρε στη γωνία του. Οι γηπεδούχοι απάντησαν στις ευκαιρίες στο 16’ με το σουτ του Ντόουγκλας Αουγκούστο στην κίνηση, με τη «στρογγυλή θεά» να καταλήγει στην εξωτερική μεριά των διχτύων. Στο 18’ ο Μπρούμα άγγιξε για ακόμα μία φορά το γκολ, ωστόσο η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και έφυγε άουτ αφού πρώτα χτύπησε στην πάνω μεριά του δοκαριού.

Η ομάδα μας πατούσε πιο εύκολα την αντίπαλη περιοχή, χάρη στα ανεβάσματα των Ρέαμπτσιουκ και Ανδρούτσου. Μάλιστα στο 29’ ο τελευταίος έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Μασούρας σούταρε στην κίνηση και ο Πασχαλάκης έδιωξε δύσκολα με γροθιές. Το φάουλ του Βιεϊρίνια και το σουτ του Ζίβκοβιτς από καλή θέση βρήκαν σε ετοιμότητα τον Σα, ο οποίος στο διάστημα 30′-33′ με εξαιρετικές επεμβάσεις κράτησε το μηδέν στην εστία του. Στα υπόλοιπα λεπτά, μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, ο Θρύλος είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων χωρίς να μπορέσει να τη μετουσιώσει σε γκολ.

Οι γηπεδούχοι στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου πήραν το προβάδισμα, με τον Ζίβκοβιτς να εκμεταλλεύεται αδύναμο διώξιμο της άμυνας και με σουτ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα (48’). Η πρώτη τελική του Ολυμπιακού σημειώθηκε στο 55’ με τον Εμβιλά να σουτάρει έξω από την περιοχή. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο κ. Μαρτίνς έριξε στον αγώνα τους Φορτούνη, Καμαρά μετατρέποντας το σύστημα σε 4-3-3, όμως τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ζίβκοβιτς διπλασίασε τα τέρματα του ΠΑΟΚ.

Στο 71′ ο Βαλμπουενά πήρε τη θέση του Ρέαμπτσιουκ, με τον Εμβιλά να μετακομίζει στο κέντρο της άμυνας και τον Χολέμπας να πηγαίνει στα αριστερά. Στο 74’ ο Καμαρά, με σουτ έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ στο 78’ ο Πασχαλάκης νίκησε τον Μασούρα στο τετ α τετ. Αυτή ήταν και η τελευταία ενέργεια του Έλληνα άσου, καθώς στο 79’ έδωσε τη θέση του στον Κάιπερς. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε τίποτα και έτσι η ομάδα μας γνώρισε τη δεύτερή της ήττα στο πρωτάθλημα.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ανδρούτσος, Παπαδόπουλος (64’ Καμαρά), Παπασταθόπουλος, Χολέμπας, Ρέαμπτσιουκ (71′ Βαλμπουενά), Μπουχαλάκης, Εμβιλά, Μασούρας (79’ Κάιπερς), Μπρούμα (64’ Φορτούνης), Ελ Αραμπί.