Επιστροφή στις νίκες

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε του Αστέρα Τρίπολης με 1-0 και έφτασε τις 25 νίκες στο πρωτάθλημα.

Ο Θρύλος ήταν ανώτερος σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και έχασε πολλές ευκαιρίες για να πετύχει περισσότερα τέρματα. Το μοναδικό γκολ του αγώνα σημείωσε ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος με κεφαλιά στο 51’.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε τον Κρίστινσον στη θέση του τερματοφύλακα και τους Λαλά, Παπαδόπουλο, Σεμέδο, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Καμαρά και Τιάγκο Σίλβα ήταν τα δύο αμυντικά χαφ με τους Βαλμπουενά, Βρουσάι στα άκρα και τους Κάιπερς, Χασάν στην επίθεση.

Ο Ολυμπιακός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων από την έναρξη του αγώνα και στο 5’ έχασε την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία με τον Χασάν, ο οποίος είδε τον Τσιφτσή να πέφτει στη δεξιά του γωνία και να διώχνει με το ένα χέρι. Δέκα λεπτά αργότερα ο γκολκίπερ του Αστέρα Τρίπολης αντέδρασε και πάλι σωτήρια στο σουτ του Κάιπερς, διατηρώντας ανέπαφη την εστία του. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 21’ με την ατομική ενέργεια του Ριέρα και το σουτ που επιχείρησε, με την μπάλα να χτυπάει στην εξωτερική μεριά των διχτύων.

Στο επόμενο λεπτό ο κ. Πέδρο Μαρτίνς χρειάστηκε να κάνει την πρώτη του αλλαγή, με τον Παπασταθόπουλο να παίρνει τη θέση του τραυματία Παπαδόπουλου, ο οποίος συμπλήρωσε 200 συμμετοχές με τη φανέλα του Ολυμπιακού. Η ομάδα μας συνέχισε να έχει την κατοχή και να πιέζει για το γκολ που θα την έβαζε σε θέση οδηγού του σκορ. Ωστόσο, ούτε ο Βαλμπουενά, ούτε ο Χασάν κατάφεραν να βρουν δίχτυα.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Ντρέγκερ να μπαίνει στο ματς αντί του Λαλά. Ό,τι δεν έκανε στο πρώτο ημίχρονο ο Θρύλος, το κατάφερε στα πρώτα λεπτά του δευτέρου. Συγκεκριμένα στο 51΄ο Παπασταθόπουλος, αμαρκάριστος στην καρδιά της άμυνας, με κεφαλιά πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Ολυμπιακού, ανοίγοντας παράλληλα και το σκορ.

Έχοντας το υπέρ της 1-0 η ομάδα μας κυκλοφορούσε την μπάλα και με υπομονή αναζητούσε τους ελεύθερους χώρους, ενώ με αυτό τον τρόπο κατάφερνε να κρατά τους Αρκάδες μακριά από την περιοχή του Κρίστινσον. Τα λεπτά κυλούσαν χωρίς να αλλάξει κάτι, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να επιστρέψει στις νίκες.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Κρίστινσον, Λαλά (46’ Ντρέγκερ), Παπαδόπουλος (22’ Παπασταθόπουλος), Σεμέδο, Ρέαμπτσιουκ, Καμαρά, Τιάγκο Σίλβα, Βαλμπουενά (70’ Ραντζέλοβιτς), Βρουσάι, Κάιπερς (82’ Εμβιλά), Χασάν (70’ Ελ Αραμπί).