Πανηγυρικά στον τελικό

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε του ΠΑΣ Γιάννινα με 3-1 και πανηγύρισε την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας για 41η φορά στην ιστορία του.

Το σύνολο του Πέδρο Μαρτίνς κυριάρχησε στον αγώνα και έχασε πάρα πολλές ευκαιρίες για να τελειώσει το παιχνίδι με περισσότερα τέρματα. Ο Ελ Αραμπί στο 26’ και με σουτ στο 41’ έστειλε την ομάδα μας με δύο γκολ διαφορά στο ημίχρονο. Ο ΠΑΣ Γιάννινα, που δεν κλείστηκε πίσω σε κανένα σημείο του αγώνα, μείωσε στο 50’ με τον Καρτάλη, αλλά πέντε λεπτά αργότερα ο Μπρούμα έγραψε το 3-1.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε τον Σα στη θέση του τερματοφύλακα και τους Σεμέδο, Παπασταθόπουλο, Χολέμπας στο κέντρο της άμυνας. Ανδρούτσος και Ρέαμπτσιουκ τοποθετήθηκαν στις πτέρυγες και οι Εμβιλά, Καμαρά στον άξονα της μεσαίας γραμμής. Μπρούμα, Μασούρας και Ελ Αραμπί αποτελούσαν την τριάδα στην επίθεση.

Ο Ελ Αραμπί ήταν ο παίκτης που άνοιξε τον χορό των ευκαιριών στον αγώνα με την κεφαλιά του στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με την προσπάθεια του Ελευθεριάδη. Η ομάδα μας προσαρμόστηκε γρήγορα στην πίεση που ασκούσαν ψηλά οι παίκτες του Γιαννίκη και έβγαιναν συχνά στο ανοικτό γήπεδο.

Οι επισκέψεις στην αντίπαλη περιοχή δεν στέφθηκαν με επιτυχία, ελέω Λοντίγκιν. Ο πρώην γκολκίπερ του Ολυμπιακού σταμάτησε τις προσπάθειες των Ελ Αραμπί, Μπρούμα και Μασούρα, όμως δεν μπόρεσε να κρατήσει αλώβητη την εστία του. Το χέρι του Πρίσμαν στο σουτ του Μπρούμα έδωσε την ευκαιρία στον Ελ Αραμπί να ανοίξει το σκορ από την άσπρη βούλα στο 26’. Η κυριαρχία του Ολυμπιακού στον αγωνιστικό χώρο συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά, με τον Μαροκινό να βρίσκει δίχτυα για δεύτερη φορά στο 41’ με σουτ.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Ελ Αραμπί άγγιξε το χατ τρικ, με τον Εραμούσπε να διώχνει σωτήρια με το γόνατο πάνω στη γραμμή. Αντί για το 3-0 έγινε το 2-1, καθώς ο Καρτάλης με σουτ στο 50’ νίκησε τον Σα και μείωσε στο σκορ. Στο 53’ ο Παντελάκης προσπάθησε να ισοφαρίσει με κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε λίγα μέτρα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Η ομάδα μας ανέβασε στροφές και στο 55’ ο Ελ Αραμπί έστρωσε στον Μπρούμα και ο τελευταίος με σουτ έκανε το 3-1 ανεβάζοντας εκ νέου τη διαφορά στα δύο γκολ. Ο Πορτογάλος στο 63’ και στο 66’ είχε μεγάλες ευκαιρίες για να διευρύνει το προβάδισμα του Θρύλου, αλλά στην πρώτη σούταρε άστοχα, ενώ στη δεύτερη νικήθηκε από τον Λοντίγκιν.

Στο 71’ ο κ. Μαρτίνς πραγματοποίησε τις δύο πρώτες του αλλαγές με τους Βαλμπουενά και Μπουχαλάκη να παίρνουν τη θέση των Μπρούμα και Καμαρά, αντίστοιχα. Στο 76’ ο Μασούρας είχε τη δική του ευκαιρία να χριστεί σκόρερ, με τον Λοντίγκιν να του λέει «όχι». Στο 83’ οι Χασάν, Τιάγκο Σίλβα μπήκαν στο παιχνίδι αντί των Ελ Αραμπί και Εμβιλά. Το 3-1 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να σφραγίσει το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας για δεύτερη σερί σεζόν.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ανδρούτσος, Σεμέδο, Παπασταθόπουλος, Χολέμπας, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά (83’ Τιάγκο Σίλβα), Καμαρά (71’ Μπουχαλάκης), Μπρούμα (71’ Βαλμπουενά), Μασούρας (90’ Βρουσάι), Ελ Αραμπί (83’ Χασάν).