Νίκη με ανατροπή…

Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό, καθώς επιβλήθηκε της ΤΣΣΚΑ Σόφιας με 2-1.

Και τα τρία γκολ του αγώνα σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Αρχικά στο 59’ ο Αχμέντοφ άνοιξε το σκορ, όμως ο Χασάν απάντησε γρήγορα με έξοχο εναέριο πλασέ. Τη νίκη στον Θρύλο έδωσε ο Τσούμιτς στο 79’ με κοντινό πλασέ.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε τον Κρίστινσον για τη θέση του τερματοφύλακα και τους Λαλά, Παπαδόπουλο, Καλογερόπουλο και Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Σουρλής και Εμβιλά ήταν τα δύο αμυντικά χαφ με τους Κούντε και Βαλμπουενά στα άκρα. Οι Τικίνιο, Χασάν αγωνίστηκαν στην επίθεση.

Η ομάδα μας είχε την κατοχή της μπάλας από τα πρώτα λεπτά και στο 9’ έχασε τριπλή μεγάλη ευκαιρία για να πάρει από νωρίς κεφάλι στο σκορ. Ο Χασάν δύο φορές και μία ο Βαλμπουενά δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Εβτίμοφ. Ο γκολκίπερ της ΤΣΣΚΑ ήταν πρωταγωνιστής και στη φάση του 16’ όταν απέκρουσε ενστικτωδώς τη δυνατή κεφαλιά του Τικίνιο. Η απάντηση των Βουλγάρων ήρθε στο 19’ με το μακρινό σουτ του Τσατάκοβιτς και την ωραία επέμβαση του Κρίστινσον. Στο επόμενο λεπτό ο Καλογερόπουλος με προβολή δεν επέτρεψε να περάσει η μπάλα στον Ζιβκόφ, αλλά στην προσπάθειά του την έστειλε στο δεξί δοκάρι…

Στα επόμενα λεπτά μειώθηκε ο ρυθμός με τον οποίο σημειώνονταν ευκαιρίες στο παιχνίδι. Οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να φτάσουν με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή, χωρίς να το καταφέρουν, καθώς ο γλιστερός αγωνιστικός χώρος σε πολλές φάσεις δυσκόλευε τις προσπάθειες των παικτών.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο η ΤΣΣΚΑ και ο Ολυμπιακός είχαν από μία τελική με τον Καλογερόπουλο να μπλοκάρει με το σώμα του το σουτ του Τσατάκοβιτς, ενώ στο 41’ ο Βαλμπουενά με σουτ από τη γραμμή της περιοχής έστειλε τη «στρογγυλή θεά» δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τις αλλαγές των Τσούμιτς, Μάρκοβιτς, οι οποίοι πήραν τις θέσεις των Κούντε και Καλογερόπουλου, αντίστοιχα. Στο 53’ ο Χασάν άνοιξε τον χορό των ευκαιριών, ενώ τη σκυτάλη πήρε ο Τικίνιο. Ο Βραζιλιάνος μέσα σε δύο λεπτά είχε τρεις τελικές, με την τελευταία να του κοστίζει και τον τραυματισμό στον ώμο. Παίζοντας με δέκα παίκτες ο Ολυμπιακός δέχθηκε το γκολ με την κεφαλιά του Αχμέντοφ στο 59’.

Στο 60’ ο κ. Μαρτίνς άλλαξε όλους τους παίκτες που είχαν ξεκινήσει το ματς, εκτός από τους Σουρλή και Χασάν. Ο Πορτογάλος δικαιώθηκε για την επιλογή του, καθώς ο Έλληνας άσος άνοιξε ωραία στα δεξιά, ο Τσούμιτς έβγαλε τη σέντρα και ο Αιγύπτιος επιθετικός με έξοχο εναέριο πλασέ έφερε γρήγορα το ματς στα ίσα.

Η ομάδα μας συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 72’ ο Ανδρούτσος πρόλαβε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή του άουτ, έβγαλε τη σέντρα, ο Βρουσάι επιχείρησε το γυριστό σουτ, χωρίς να βρει στόχο. Η υπεροχή του Ολυμπιακού μετουσιώθηκε σε γκολ για δεύτερη φορά στο 79’. Ο Βρουσάι με έξοχη ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή από αριστερά, γύρισε στον Χασάν, ο οποίος νικήθηκε από τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Ο Τσούμιτς πήρε το… ριμπάουντ και με σουτ χάρισε τη νίκη στον Θρύλο…

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Κρίστινσον (60’ Σα), Λαλά (60’ Ανδρούτσος), Παπαδόπουλος (60’ Σεμέδο), Καλογερόπουλος (46’ Μάρκοβιτς), Ρέαμπτσιουκ (60’ Αποστολόπουλος), Εμβιλά (60’ Σαπουντζής), Σουρλής, Κούντε (46’ Τσούμιτς), Βαλμπουενά (60’ Βρουσάι), Τικίνιο (59’ Τιάγκο Σίλβα), Χασάν.