Νίκη πριν το επίσημο

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε του Άρη με 3-0 στο τελευταίο φιλικό πριν την αναμέτρηση με τη Νέφτσι Μπακού για τον 2ο προκριματικό γύρο του Champions League.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τις ευκαιρίες για να προηγηθούν στο σκορ, αλλά ο Σάσα δύο φορές «σημάδεψε» το οριζόντιο δοκάρι του Τζολάκη. Η ομάδα μας μετά το πρώτο ημίωρο πάτησε το γκάζι και μέχρι την ανάπαυλα πέτυχε δύο γκολ με τον Μαντί Καμαρά (38’) και τον Εμβιλά (42’). Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Ραντζέλοβιτς στο 78’, ύστερα από ωραία ενέργεια και ασίστ του Κούντε.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς χρησιμοποίησε τον Τζολάκη στη θέση του τερματοφύλακα και τους Ανδρούτσο, Παπασταθόπουλο, Σεμέδο, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Εμβιλά, Μπουχαλάκης και Καμαρά ήταν η τριάδα στον άξονα της μεσαίας γραμμής. Μασούρας και Ραντζέλοβιτς χρησιμοποιήθηκαν στα άκρα και ο Ελ Αραμπί στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή της μπάλας στα πρώτα λεπτά και επιδίωκε να ανοίξει την αντίπαλη άμυνα με κάθετες μπαλιές. Η ομάδα μας έφτανε στην περιοχή του Άρη, χωρίς να ολοκληρώνει με επιτυχία τις προσπάθειες. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι μετά τα πρώτα 15 λεπτά βγήκαν στην επίθεση και άγγιξαν το γκολ σε τρεις περιπτώσεις. Αρχικά με το σουτ του Σάσα, στη συνέχεια με την κεφαλιά του Μπεναλουάν και τέλος στο 19’ με το δοκάρι του Σάσα. Ο τελευταίος είχε ακόμα μία προσπάθεια στο δοκάρι δέκα λεπτά αργότερα.

Οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς με ανάπτυξη από τα πλάγια κατάφεραν να βρουν τη λύση και να ξεκλειδώσουν την αντίπαλη άμυνα. Συγκεκριμένα στο 38’ ο Ραντζέλοβιτς βρέθηκε αμαρκάριστος στα δεξιά, γύρισε υπέροχα την μπάλα και ο Μαντί Καμαρά με δυνατή κεφαλιά δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Ντένις. Ο Θρύλος κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με δύο γκολ διαφορά καθώς στο 42’ ο Ελ Αραμπί με εκπληκτική πάσα έδωσε την ευκαιρία στον Εμβιλά να πετύχει ένα υπέροχο τέρμα με σουτ στην κίνηση από το ημικύκλιο της περιοχής.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο κ. Μαρτίνς πραγματοποίησε τρεις αλλαγές. Οι Λαλά, Α. Καμαρά και Χασάν, πήραν τη θέση των Ανδρούτσου, Μασούρα και Μ. Καμαρά, αντίστοιχα. Εκτός από ένα πλασέ που εξουδετέρωσε ωραία ο Τζολάκης, ο Άρης δεν μπορούσε να δημιουργήσει προβλήματα στην άμυνα του Ολυμπιακού. Η ομάδα μας είχε την κατοχή, κυκλοφορούσε ωραία την μπάλα και έψαχνε τους διαδρόμους προς την εστία του Κουέστα.

Όσο περνούσαν τα λεπτά ο Ολυμπιακός ανέβαζε την απόδοσή του και δημιουργούσε ευκαιρίες. Στο 77’ ο Κούντε με υπέροχη ατομική ενέργεια δημιούργησε πολλά ρήγματα και την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Ραντζέλοβιτς, ο οποίος με σουτ έγραψε το τελικό 3-0.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Ανδρούτσος (Λαλά), Παπασταθόπουλος (78’ Παπαδόπουλος), Σεμέδο (65’ Μπα), Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά (78’ Σουρλής), Μπουχαλάκης (65’ Κούντε), Μ. Καμαρά (46’ Χασάν), Μασούρας (46’ Α. Καμαρά), Ραντζέλοβιτς (78’ Τσούμιτς), Ελ Αραμπί (65’ Βρουσάι).